Rozmnażanie cytrusów

cytrusy

Ten kto ma ochotę na eksperymenty i dysponuje wystarczającą ilością wolnego miejsca, może sam rozmnożyć cytrusy w swoim domu, oranżerii czy szklarni.

Rozmnażanie cytrusów pozwala nie tylko na obserwowanie rozwijających się roślinek, co jest przyjemnością, ale także na oszczędzenie pieniędzy.

Istnieją dwa sposoby rozmnażania roślin cytrusowych: generatywny (z pestek), oraz wegetatywny  (przez sadzonkowanie).

Jeżeli nie chcesz czekać – kliknij tutaj, aby kupić gotowe sadzonki cytrusów w sklepie internetowym.

Rozmnażanie cytrusów z pestki

Rozmnażanie z pestki jest dla tych, którzy mają wiele cierpliwości. Najlepszym okresem siewu jest wiosna. Po wydobyciu pestek z miąższu cytrusa, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia, wysiewamy je w małych doniczkach, lub w płaskim naczyniu (np. misie) wypełnionym specjalnym podłożem składającym się z ziemi torfowej i piasku.

rozmnażanie cytrusów z pestki - siewki Następnie trzeba zwilżyć  spryskiwaczem i wstawić do pomieszczenia, w którym jest zapewniona w miarę stała wilgotność, temperatura ok 24’C i dużo światła. Naczynie można przykryć szybą lub przezroczystą folią, jednak często wietrzyć aby nie wystąpiły choroby grzybowe.

Należy regularnie sprawdzać czy podłoże jest wilgotne, w razie potrzeby spryskać. Niektórzy hodowcy aby przyspieszyć proces kiełkowania siewek, przed posadzeniem  pestek nacinają je lekko. Rośliny kiełkują po 3 -5 tygodni.

Gdy siewki cytrusów wypuszczą pierwszy liść właściwy, każdą z nich należy przesadzić do osobnej doniczki. Z czasem wyrastają z nich duże silnie rosnące rośliny. Rośliny te wchodzą jednak późno w okres owocowania, często po 15, 20 latach. Związane jest to z bardzo długim okresem młodocianym siewek.

Cytrusy rozmnażane wegetatywnie kwitną i owocują już po 2-3 latach dlatego, ze sadzonki zostały pobrane z rośliny, która przeszła już cały okres młodociany.

Wszystkie rośliny cytrusowe przechodzą długi okres młodociany, ale u jednych może być on dłuższy, a u innych krótszy. Do odmian o stosunkowo krótkim okresie młodocianym należy Cytryna Meyera, Kalamondyna, Poncirus, Trifoliata – uprawiane w dobrych warunkach około 4-6 lat…

Cytrusy z pestki są silniejsze, zdrowsze, bujniej rosną i mają bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy. Z tego względu używane są jako podkładki.

Rozmnażanie cytrusów przez sadzonki – ukorzenianie

rozmnażanie cytrusów z sadzonki Większość roślin cytrusowych można z powodzeniem rozmnożyć z sadzonek. Dziwnym wyjątkiem są pomarańcze, które nie przyjmują się lub bardzo ciężko przyjmują się będąc zasadzone.

Przyjmuje się, że najlepsze do ukorzeniania są tzw. sadzonki z piętką, czyli z bocznych pędów oderwanych od łodygi. Pobrane pędy muszą być roczne i nie zdrewniałe.

Kawałek pędu długości 10-20 cm trzeba ściąć ukośnie tuż pod węzłem (tzn. miejscem z którego wyrastają liście).

Następnie usuwamy najniżej położone liście, końcówkę zanurzamy w ukorzeniaczu i wsadzamy do przygotowanego otworu w specjalnym podłożu do sadzonkowania. Na końcu podlewamy.

Podłoże najlepiej powinno składać się z perlitu i piasku. Nad doniczką robimy sztywne rusztowanie i nadkrywamy ją woreczkiem foliowym aby sadzonka miała dostateczna wilgotność. Doniczkę stawiamy w ciepłym miejscu – ok 25′ C  do 28’C (temperatura nie niższa niż 20’C).

Oznaka, że sadzonka cytrusa się przyjęła, jest pojawienie się nowych pędów lub liści. Młodą roślinkę należy wietrzyć i przygotowywać do warunków zewnętrznych. Najlepszy moment do sadzonkowania to wczesna wiosna, jednak wiele gatunków można rozmnażać w ten sposób aż do jesieni.sadzonki cytrusów

Gotowe sadzonki cytrusów możesz kupić, klikając tutaj.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów