Rozmnażanie cytrusów

cytrusy

Ten kto ma ochotę na eksperymenty i dysponuje wystarczającą ilością wolnego miejsca, może sam rozmnożyć cytrusy w swoim domu, oranżerii czy szklarni.

Rozmnażanie cytrusów pozwala nie tylko na obserwowanie rozwijających się roślinek, co jest przyjemnością, ale także na oszczędzenie pieniędzy.

Istnieją dwa sposoby rozmnażania roślin cytrusowych: generatywny (z pestek), oraz wegetatywny  (przez sadzonkowanie).

Jeżeli nie chcesz czekać – kliknij tutaj, aby kupić gotowe sadzonki cytrusów w sklepie internetowym.

Rozmnażanie cytrusów z pestki

Rozmnażanie z pestki jest dla tych, którzy mają wiele cierpliwości. Najlepszym okresem siewu jest wiosna. Po wydobyciu pestek z miąższu cytrusa, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia, wysiewamy je w małych doniczkach, lub w płaskim naczyniu (np. misie) wypełnionym specjalnym podłożem składającym się z ziemi torfowej i piasku.

rozmnażanie cytrusów z pestki - siewki Następnie trzeba zwilżyć  spryskiwaczem i wstawić do pomieszczenia, w którym jest zapewniona w miarę stała wilgotność, temperatura ok 24’C i dużo światła. Naczynie można przykryć szybą lub przezroczystą folią, jednak często wietrzyć aby nie wystąpiły choroby grzybowe.

Należy regularnie sprawdzać czy podłoże jest wilgotne, w razie potrzeby spryskać. Niektórzy hodowcy aby przyspieszyć proces kiełkowania siewek, przed posadzeniem  pestek nacinają je lekko. Rośliny kiełkują po 3 -5 tygodni.

Gdy siewki cytrusów wypuszczą pierwszy liść właściwy, każdą z nich należy przesadzić do osobnej doniczki. Z czasem wyrastają z nich duże silnie rosnące rośliny. Rośliny te wchodzą jednak późno w okres owocowania, często po 15, 20 latach. Związane jest to z bardzo długim okresem młodocianym siewek.

Cytrusy rozmnażane wegetatywnie kwitną i owocują już po 2-3 latach dlatego, ze sadzonki zostały pobrane z rośliny, która przeszła już cały okres młodociany.

Wszystkie rośliny cytrusowe przechodzą długi okres młodociany, ale u jednych może być on dłuższy, a u innych krótszy. Do odmian o stosunkowo krótkim okresie młodocianym należy Cytryna Meyera, Kalamondyna, Poncirus, Trifoliata – uprawiane w dobrych warunkach około 4-6 lat…

Cytrusy z pestki są silniejsze, zdrowsze, bujniej rosną i mają bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy. Z tego względu używane są jako podkładki.

Rozmnażanie cytrusów przez sadzonki – ukorzenianie

rozmnażanie cytrusów z sadzonki Większość roślin cytrusowych można z powodzeniem rozmnożyć z sadzonek. Dziwnym wyjątkiem są pomarańcze, które nie przyjmują się lub bardzo ciężko przyjmują się będąc zasadzone.

Przyjmuje się, że najlepsze do ukorzeniania są tzw. sadzonki z piętką, czyli z bocznych pędów oderwanych od łodygi. Pobrane pędy muszą być roczne i nie zdrewniałe.

Kawałek pędu długości 10-20 cm trzeba ściąć ukośnie tuż pod węzłem (tzn. miejscem z którego wyrastają liście).

Następnie usuwamy najniżej położone liście, końcówkę zanurzamy w ukorzeniaczu i wsadzamy do przygotowanego otworu w specjalnym podłożu do sadzonkowania. Na końcu podlewamy.

Podłoże najlepiej powinno składać się z perlitu i piasku. Nad doniczką robimy sztywne rusztowanie i nadkrywamy ją woreczkiem foliowym aby sadzonka miała dostateczna wilgotność. Doniczkę stawiamy w ciepłym miejscu – ok 25′ C  do 28’C (temperatura nie niższa niż 20’C).

Oznaka, że sadzonka cytrusa się przyjęła, jest pojawienie się nowych pędów lub liści. Młodą roślinkę należy wietrzyć i przygotowywać do warunków zewnętrznych. Najlepszy moment do sadzonkowania to wczesna wiosna, jednak wiele gatunków można rozmnażać w ten sposób aż do jesieni.sadzonki cytrusów

Gotowe sadzonki cytrusów możesz kupić, klikając tutaj.

Przeczytaj także:
Rozmnażanie cytrusów
5 (100%) 2 votes

3 komentarze - Rozmnażanie cytrusów

 1. Złocista Justyna napisał(a):

  Nasza cytryna zaczęła przechodzić z poczynku i zaczęła kwitnąć( moja i siostry) i niewiem czy to nie za wcześnie. Proszę o odpowiedź

  1. cytrusy24 napisał(a):

   Myślę, że nie. Proszę obserwować co dalej będzie się dziać z cytryną i koniecznie do nas napisać. Pozdrawiam

 2. jeztez napisał(a):

  Dzień dobry, poproszę o podpowiedź. Czy można jeszcze przyciąć drzewko cytrynowe (cytryna florentina), czy połowa kwietnia to już zbyt późno?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Uprawa cytrusów