Uprawa cytrusów w gruncie

cytrusy

W Polsce uprawa cytrusów w gruncie jest niemożliwa poza jednym wyjątkiem. Poncirius Trifoliata i jej odmiany jest cytrusem, który zabezpieczony potrafi przetrzymać zimę rosnąc w ziemi, w łagodniejszych strefach USDA – 7a i 7b.

Inne cytrusy w tym czasie musza być wykopywane z gruntu, przesadzane do donic i przenoszone do ogrzewanych pomieszczeń.

Cytrusy, nawet odmiany karłowate, rosnące w gruncie wyróżniają się większym wzrostem i wiekszymi ogólnie rozmiarami niż te hodowane w donicach.

uprawa cytrusów w gruncieCytrusy karłowate w doniczkach, przesadzone do gruntu i odpowiednio kultywowane, staja się z łatwością odmianami półkarłowatymi. Donice w dużym stopniu ograniczają wzrost większości gatunków.

Przesadzając roślinę z donicy do ogrodu, do gruntu musimy zapewnić jej stanowisko możliwie najbardziej jasne i jednocześnie osłonięte od wiatrów i mrozów.

Poncyria Trifoliata często uprawiana jest przy południowej ścianie budynków, gdzie promienie słoneczne odbijane od muru mogą tworzyć cieplejszy mikroklimat, co daje roślinie przetrwać większe zimowe mrozy.

Dobrym sposobem jest też osłanianie Trifoliaty specjalnymi włókninami. Taka hodowla nie ma jednak wielu entuzjastów w naszym kraju.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów