Chloroza – choroba cytrusów
Chloroza to dość powszechna choroba cytrusów objawiająca się zmianą koloru liści. Zmieniony kolor liścia może się różnić w zależności od czynnika, który spowodował chorobę.
Jeśli chodzi o cytrusy, dość częstą przyczyną występowania chlorozy jest podlewanie roślin zbyt twardą wodą. Z reguły woda taka pochodzi z naszych kranów i posiada powiększoną zawartość wapnia, które podnosi odczyn ph ziemi.
Ważne badanie odczynu gleby
Choć powstało wiele odmian podkładek, które w miarę dobrze rosną w podłożu zasadowym, cytrusy normalnie nie tolerują poziomu ph wyższego od 8. Gdy wartość ta jest przekroczona i odczyn jest zbyt alkaliczny, żelazo, magnez, cynk i bor staje się mało przyswajalny i pierwszym symptomem tego jest chloroza liści.
Dlatego bardzo ważnym jest okresowe badanie odczynu gleby.
Chloroza cytrusów ogólnie rzecz biorąc bierze się z niedostatku składników pokarmowych i mikroelementów w ziemi lub jak wyżej opisano z trudności ich przyswajania. Następstwem tego jest zanik chlorofilu – zielonego barwnika w roślinach i zaburzenie fotosyntezy.
Niedostatek azotu, który odpowiedzialny jest między innymi za wzrost objawia się przez odbarwienie liści, przy czym co jest charakterystyczne, na początku żółkną starsze liście, a nie jak to jest zwykle w chlorozie młode.
Blaszki liści mogą przybierać kolor żółtozielony na całej powierzchni lub tylko obrzeżach w zależności jak bardzo zaawansowany jest niedobór pierwiastka. Czasem może wyglądać to na poparzeniem słońcem rośliny.
Chloroza cytrusów a niedobór żelaza i magnezu
Podczas niedoborów żelaza i magnezu chloroza postępuje począwszy od najmłodszych pędów. Stają się one bladozielone z ciemniejszymi nerwami liścia, zawiązują o wiele mniejsze odbarwione liście.
Aby zbyt pochopnie nie rozpoznawać chlorozy na młodych liściach należy pamiętać, że zwykle po zawiązaniu naturalnie mają one jaśniejszy kolor od starszych. Dopiero po 4 do 6 tygodni powinny one przybrać ciemna barwę.
Przyczyna chlorozy cytrusów zimą
Częstą przyczyną chlorozy u cytrusów uprawianych w donicach jest nadmierne ich podlewanie w okresie zimowym. Należy zaznaczyć że w tym okresie stosowanie wody powinno być ograniczone do minimum.
W czasie zimowania nie nawozimy lub nawozimy minimalnie rośliny, a nadmierne podlewanie może wyjałowić i wypłukać ziemię z resztek substancji odżywczych.
Po skończonym okresie spoczynku, wraz z nadejściem wiosny, rośliny zaczynają intensywnie rosnąć, a napotkany brak składników pokarmowych powoduje chlorozę i zatrzymanie wzrostu. Odpowiednio zbilansowany dobór składników i prawidłowe wiosenne nawożenie powinno zapobiec chlorozie.