Pomarańcza trójlistkowa – poncirus trifoliata

cytrusy

Pomarańcza Trójlistkowa pochodzi z Chin środkowych, gdzie rośnie w stanie dzikim. Jest to krzew lub małe drzewko dorastające do 3 metrów wysokości. Pędy maja bardzo liczne, duże, twarde, spłaszczone i ostre ciernie. Z tego powodu w rejonach śródziemnomorskich, używa się roślin na żywopłoty, które sa trudne do przebycia.

poncyrus trifoliata - pomarańcza mrozoodporna

Spośród roślin cytrusowych Pomarańcza Trójlistkowa jest gatunkiem najbardziej wytrzymałym na mróz. Może przetrwać temperatury do -18 stopni Celciusza lub nawet niższe. Jako jedyna roślina cytrusowa gubi liście na zimę – nie jest zimozielona.

Liście są trójdzielne, wszystkie jego człony są takiej samej wielkości, natomiast liście wszystkich innych gatunków cytrusowych są pojedyncze. Poncirus Trifoliata ma małe, białe, lekko pachnace kwiaty. Zawiazuje nieduże, kuliste, żółte owoce wielkości orzecha włoskiego. Skórka owocu jest omszona.

poncirus trifoliata

Miąższ składa się z 6 do 8 segmentów, jest kwaśny, gorzki a owoce są niejadalne, zawierają dużo nasion. Poncyria łatwo krzyżuje się z innymi cytrusami i jest to często wykorzystywane przez hodowców ze względu na dużą mrozoodporność tej pomarańczy. Najbardziej znane są mieszańce pomarańczy trójlistkowej z pomarańczą słodką zwane cytrangami. Nazwa pochodzi od słowa citrus oraz orange.

Pomarańcza trójlistkowa jako podkładka

Młode siewki Trifoliaty używane są jako podkładki dla innych szlachetnych cytrusów, dzieki temu są one bardziej odporne na niższe temperatury.

Jako podkładka pomarańcza trójlistkowa nie wymaga żyznej ziemi – może rosnąć nawet w gliniastej, słabo przepuszczalnej glebie. Jest dość odporna na gnicie korzeni i wilgotne podłoże choć preferuje nieco kwaśniejszy odczyn niż inne cytrusy.

Podkładki z tego gatunku dają półkarłowate drzewka z dobrej jakości owocami choć nieco mniejszymi i później dojrzewającymi niż z innych podkładek. Mutacja Trifoliaty – Flying Dragon daje drzewka karłowate, wolnorosnące, nadajace się nawet na bonzai.

W Polsce Poncyria Trójlistkowa może być uprawiana w gruncie w jedynie cieplejszych rejonach zachodnich lecz musi być osłaniana na zimę, aby uniknąć przemarznięcia. Duże, rosnące w gruncie okazy spokojnie powinny przezimować w nieogrzewanej szklarni.

Chcesz uprawiać pomarańcze? Kliknij tutaj, aby zobaczyć krzewy i drzewka pomarańczy.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów