2023-04-26

Jakie rośliny wybrać, aby zapewnić sobie prywatność w ogrodzie?

Jakie rośliny wybrać, aby zapewnić sobie prywatność w ogrodzie?

Dom oraz ogród to miejsca, do których dostęp powinni mieć tylko i wyłącznie mieszkańcy i właściciele, a za ich ewentualną zgodą pozostałe osoby. Jeżeli nie chcesz, aby codzienne porządki, bawiące się w ogrodzie dzieci czy rodzinne spotkanie na tarasie spotykały się z ciekawskim wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, postaw na odpowiednie rośliny, które załatwią sprawę.

Prywatność w ogrodzie – jak ją zapewnić?

Jeżeli chcesz uzyskać prywatność wokół swojego domu, konieczne jest zaprojektowanie ogrodów tak, aby izolowały teren od przechodniów i sąsiadów. Pomogą w tym pasy żywopłotu, zasłony z pnących roślin, ale również mała architektura ogrodowa. Murki czy ogrodzenia gabionowe także sprawdzają się w tej kwestii doskonale. Osłony z paneli ogrodowych to kolejny pomysł na to, aby zadbać o swoją prywatność. Firmy ogrodnicze wytworniatlenu.pl i inne w Twojej okolicy mogą świadczyć usługi projektowania z uwzględnieniem prywatności, warto więc zdecydować się na taką ofertę. Możesz liczyć na barierę ochronną przed ciekawskim wzrokiem osób trzecich, jak również przepiękny projekt, który po realizacji stanie się jedynym w swoim rodzaju ogrodem. Z dumą zaprezentujesz go swoim znajomym i rodzinie!

Żywopłot – naturalna bariera ochronna

Żywopłot to nie tylko efektowna, naturalna granica ogrodowej przestrzeni, to także świetna ochrona przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Ponadto prezentuje się bardzo okazale, szczególnie po pewnym czasie, gdy wyrośnie do swoich nominalnych rozmiarów. Żywopłot może być wykonany z krzewów liściastych, najlepiej wybierać takie gatunki, które rosną wolno, co ograniczy konieczność przycinania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to iglaki, które mają pewną przewagę nad roślinnością liściastą, a to ze względu na fakt, że są zielone przez cały rok. Co więcej, łatwiej je przycinać, stanowią schronienie dla ptaków i ochronę przed wiatrem! Do wykonania żywopłotu liściastego lub iglastego zatrudnij specjalistów, między innymi z firmy Wytwórnia Tlenu, która oferuje projektowanie ogrodów we Wrocławiu i okolicach.

Rośliny pnące – sposób na prywatność

Ogrodnictwo to aranżacje, projekty i przede wszystkim realizację najbardziej wymyślnych założeń projektantów oraz inwestorów. Możliwości do tego daje nam natura, liczne gatunki krzewów, roślin i kwiatów. Nie inaczej jest w przypadku chęci zadbania o prywatność w ogrodzie, tutaj z pomocą oprócz żywopłotów przychodzą rośliny pnące. Usługi ogrodnicze opierające się na posadzeniu tego rodzaju roślin, skupiają się także na przygotowaniu paneli ogrodowych lub istniejącego już ogrodzenia, ich zadaniem jest podtrzymanie pnącza podczas rozrostu. Co ważne, panele nie muszą znaleźć się jedynie przy granicy działki, ale również na tarasie, zasłaniając jedną lub kilka z jego części. Nowoczesna aranżacja tarasu w ten sposób pozwoli ochronić go przed wiatrem, częściowo przed deszczem oraz ciekawskim wzrokiem sąsiadów.

Uprawa cytrusów