2018-11-20

Okulizacja cytrusów, czyli oczkowanie

cytrusy

Okulizacja cytrusów – inaczej oczkowanie, to nic innego jak wszczepienie nie całego zrazu, ale tylko pobranej z niego łuski z tzw. oczkiem, pod korę – skórkę pnia podkładki.

okulizacja oczkowanie cytrusy

Udane szczepienie metodą oczkowania – łuska z oczkiem została zielona, wrosła w podkładkę.

W tym celu musimy naciąć kawałek kory podkładki pionowo na długości 1,5 do 2 cm i prostopadle do niej poziomo ok 4 mm, tak aby nacięcia łączyły się ze sobą w kształcie litery T.

Następnie wsuwamy łuskę z oczkiem za rozciętą pionowo korę podkładki, tak aby oczko wystawało. Następnie owijamy szczelnie taśmą miejsce wszczepionej łuski tak, aby wystawało tylko „oczko”.

Niektórzy hodowcy owijają również oczko. Tak zw. oczko pędu to pączek znajdujący się nad ogonkiem liścia wyrastającego z pędu.

Miesiąc później po oczkowaniu cytrusa

oczkowanie cytrusy

Po szczepieniu z łuski wyrasta pęd nowej rośliny

Po około miesiącu odwijamy delikatnie taśmę i sprawdzamy czy wszczepiona pod skórę łuska z oczkiem się przyjęła. Jeśli jest ona nadal zielona to znaczy, że oczkowanie cytrusa się powiodło, jeśli jest brązowa wyschnięta, martwa – zakończyło się ono niepowodzeniem.

Jeśli szczepienie się udało, obcinamy podkładkę pół centymetra nad miejscem okulizacji pod lekkim skosem w stronę przeciwną do niego. Po jakimś czasie z wszczepionego oczka wyrośnie pęd cytrusa tego gatunku, z którego została pobrana łuska z oczkiem.

szczepienie cytrusów oczkowaniePo osiągnięciu przez niego 15 cm przytwierdzamy go pionowo do palikaaby rósł w górę a nie do boku. Normalnie Okulizacja cytrusów może być przeprowadzona tzw. metodą „T” lub metodą „odwrócone T”. Szczepiąc w ten sposób pień podkładki powinien mieć najlepiej od 4 mm do 1 cm średnicy.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów