Stanowisko dla cytrusów w domu

cytrusy

Wybierając stanowisko dla cytrusów w naszym domu, musimy po pierwsze wziąć pod uwagę, aby miały dostęp do jak największej ilości światła. Cytrusy potrzebują od 8 do 12 godzin światła słonecznego, by zdrowo rosnąć i być produktywnymi.

Aby spełnić ten warunek, wybieramy okno od południowej lub zachodniej strony budynku. Należy pamiętać, że hodując w ten sposób nasze drzewko, nie powinniśmy często obracać je, przesuwać i zmieniać stanowiska.

Jego wrażliwość na takie zabiegi powoduje, że roślina z trudem przyzwyczaja się do nowego kąta padania promieni słonecznych, nagłego oświetlenia zacienionej do tej pory drugiej strony korony.

stanowisko dla cytrusów

Efektem jest, np. przyklapnięcie lub żółknięcie liści, zatrzymanie wzrostu na przystosowanie się do nowych warunków. Nie należy ulegać przekonaniu, że obracając nasze drzewko otrzymamy jego bardziej regularną i równą koronę.

Przyjmuje się, że kuchnia jest nie najlepszym miejscem hodowli. Opary ze smażenia, gotowania i ulatniający gaz szkodzą roślinom.

Cytrusom nie służy także ciągłe przenoszenie z pomieszczeń zamkniętych na zewnątrz. Na przykład wynoszenie z rana, lub gdy jest ładna pogoda, drzewka na dwór i wnoszenie na noc do domu mija się całkowicie z celem.

Gdzie hodować cytrusy w domu?

Bardzo popularne jest trzymanie cytrusów na tarasach, balkonach i w ogrodzie. Wybierając ten sposób uprawy musimy znaleźć naszym ulubieńcom stanowisko, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Mocno nasłonecznione miejsca źle znoszą na przykład cytryny.

Słońce może uszkadzać liście powodując ich żółknienie… Optymalnym miejscem będzie półsłoneczne, lub lekko zacienione.

Ważnym jest, hodując cytrusy, czy to na zewnątrz czy wewnątrz, aby nie stały na przeciągach czy ciasnych przewiewach. W bardzo deszczowe lata musimy chronić je od nadmiaru wody. Rośliny stojące w ogrodzie muszą mieć gruby drenaż, a ich donice nie mogą stać bezpośrednio na ziemi.

Najlepsza temperatura dla cytrusów

Najlepszym stanowiskiem dla cytrusów jest zapewniające temperaturę otoczenia od 20 do 30 stopni Celsiusza. W zimie wnosimy je do środka i trzymamy nadal w jak najjaśniejszym miejscu, jednak przy 5 – 12 stopniach.

Niedopuszczalne jest miejsce przy grzejącym kaloryferze, gdyż zbyt suche powietrze nie służy zimowaniu cytrusów. Cytrusy potrafią znieść spadki temperatury poniżej 0 stopni przez parę godzin.

Dobrym stanowiskiem dla Cytrusów są przydomowe oranżerie lub szklarnie (polecam kupić tutaj). W pomieszczeniach tych możemy zapewnić dla nich najbardziej optymalne warunki do wzrostu, kwitnienia i owocowania.

Oranżerie zwane pomarańczarniami lub ogrodami zimowymi, utrzymują w miarę stałą temperaturę, chronią przed opadami i  wiatrem. Są to pomieszczenia ogrzewane i wentylowane.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów