Limonka Lima Kaffir – Papeda

cytrusy

Limonka Lima Kaffir, znana także pod nazwą Papeda, Skrzydła Anioła, Kieffer, Makrut, Lima Tajlandzka czy „dzika” Lima, jest niezwykle oryginalną rośliną cytrusową. Spośród innych cytrusów wyróżniają ją jej jedyne w swym rodzaju liście. Składają się one z dwóch podobnej  wielkości złączonych segmentów o długości od 1 do 3 centymetrów.

Lima Kaffir

Liście maja kolor ciemnozielony i są niezwykle aromatyczne. Mają zastosowanie w kuchni Tajskiej za względu na ich unikalny zapach i smak. Są składnikiem wielu przypraw i dań serwowanych w krajach wschodniej Azji m.in. sałatek, zup, ryb, past curry.

W południowo-wschodniej Azji Lima Kaffir jest bardzo popularnym cytrusem, którego można znaleźć w prawie każdym przydomowym ogródku.

Ile kosztuje krzew Limy Kaffir?

Cena 1 sztuki krzewu to wydatek około 60 zł. Cena nie jest wygórowana, a hodowla i uprawianie w domu daje wiele przyjemności.

lima kaffir

Kliknij tutaj, aby kupić powyższą limonkę online.

Owoc Limy Kaffir

Owoce Limy Kaffir są wielkości nie większej niż piłka pingpongowa i nie przybierają pełnej barwy żółtej czy pomarańczowej po dojrzeniu, lecz pozostają zielone. Nie mają one zastosowania komercyjnego, przez ich bardzo cierpki smak. Lima Kaffir liście

Owoce Papedy są za to cenione (a dokładniej ich skórka) jako składnik curry.  Zarówno owoce jak i liście mają też zastosowanie w produkcji środków czyszczących, dezodorantów, szamponów czy odświeżaczy powietrza. Lima Kaffir daje sok, który jest ceniony w medycynie oraz jako środek służący do mycia zębów.

Uprawa Limy Kaffir w doniczce

PapedaLimonka Lima Kaffir uprawiana w doniczce preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione – toleruje pełne słońce.

Jeżeli chciałbyś kupić taką limonkę bądź inne gatunki, to tutaj masz pełną ofertę.

Podłoże w doniczce powinno być bardzo przepuszczalne, nie zatrzymujące wody. Należy pozwolić podłożu wyschnąć przed następnym podlewaniem, ponieważ roślina źle znosi zaleganie wody i przelewanie, choć dobrze się czuje w podwyższonej wilgotności powietrza.

Regularne zraszanie sprzyja wzrostowi tego cytrusa. Lima Kaffir jest bardzo wrażliwa na chłód i nie toleruje mrozów, dlatego powinna być na jesieni wnoszona do domu. Najlepsza temperatura dla niej to od 16’C do 30’C.

Papeda jest drzewkiem karłowatym rosnącym w doniczce do 150 centymetrów. Drzewka uprawiane na zewnątrz, w Azji, w jej naturalnym środowisku mogą osiągać nawet do 3 metrów.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów