Owoce cytrusowe – dojrzewanie w słońcu

cytrusy

Ile godzin słońca potrzebują cytrusy? Uprawiane w domu potrzebują przebywać minimum 5 godzin na stanowisku wystawionym na pełne słońce. Najlepsze efekty w uprawie otrzymuje się gdy nasze drzewka cytrusowe mają dostarczone ok 8 godzin, pełnego słońca na dzień.

Oczywiście hodując cytrusy w naszym kraju często nie możemy spełnić optymalnych warunków, które zadowoliłyby nasze rośliny. Inna rzeczą jest to że czasem okres letni jest po prostu nie tak gorący jakbyśmy tego oczekiwali. Wiemy, że potocznie mówi się że pół roku w naszym kraju stanowi pora zimna, a następne pół to okres wegetacji.

Słońce a dojrzewanie słodkiego cytrusa

Słońce sprawia że owoce cytrusowe nie tylko dojrzewają, ale także – u tych gatunków, które produkują słodkie owoce, sprawia że są właśnie słodkie a nie kwaśne.

Brutalną prawdą jest to, że brak upału, i promieni słonecznych sprawia że np. większość owoców mandarynek, pomarańczy słodkich, kumkwatów czy grapefruitów nie będą miały słodkiego smaku.

Jest to prawda o jakiej nie usłyszymy od importerów i sprzedawców powyższych gatunków drzewek cytrusowych. Do tego należy dodać, że aby uzyskać słodkie owoce.

owoce cytrusowe Cytrusy uwielbiają słońce i jasne ciepłe stanowisko cytrusowe m.in. od satsum, pomarańczy słodkich czy czerwonych grapefruitów, należy oprócz gorąca zapewnić odpowiednią amplitudę temperatur dobowych, czyli słońce i upał w dzień i chłód w nocy.

To dotyczy również uzyskania pigmentowanych owoców pomarańczy krwawych czy czerwonych grejpfrutów.

Generalna zasadą jest to że gatunki rodzące kwaśne owoce cytrusowe potrzebują mniej światła, upału i promieni słonecznych niż te, które produkują słodkie owoce.

Tak więc:

  • Cytryny i Limy potrzebują najmniej światła i są najmniej wymagające pod tym względem. Są to więc gatunki najlepiej przystosowane do uprawy w domu i w Polsce, a także w regionach gdzie lata są zwykle zimniejsze.
  • Grejpfruty słodkie czerwone wymagają długich gorących godzin słońca aby ich owoce dojrzały w pełni. Słońce daje owocom grejpfrutów czerwonym i niektórych odmianom pomelo (Chandler) to, że kolor miąższu jest barwy czerwonej. Do wyjątków należy kilka odmian grejpfruta jak Star Ruby czy krzyżówka Oro Blanco, które mają mniejsze wymagania odnośnie słońca.
  • Mandarynki i Kumkwaty wymagają dużej ilości ciepła i światła by ich owoce dojrzały i miały właściwy smak.
    Pamiętajmy że owoce cytrusowe dojrzewają na drzewie a najlepszym sposobem na przekonanie się czy są w pełni dojrzałe jest osobista degustacja 😉

Niektóre odmiany dobrze znoszące małą ilość światła i których owoce bez problemu dojrzewają lub dobrze smakują w warunkach domowych w Polsce.

– Pomarańcza Trovita, Mandarynka Gold Nugget, Cytryna Meyer, Cytryna Różowa Variegata, Papeda, Lima Meksykańska, Lima Perska, Key Lime, Lima Słodka Palestina, Lima Rangpur, Grejpfrut Oro Blanco, Grejpfrut Ruby Star, Ręka buddy, Etrog, Kalamondyna, Kalamondyna Variegata, Minneola Tangelo.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów