Wskazówki w pielęgnacji roślin cytrusowych

cytrusy

Rady i wskazówki w uprawie cytrusów. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jaki cytrus jest najlepszy do uprawy  w Polsce?

Jak dotąd w Polsce największą popularnością cieszy się Citrus Limon Ponderosa czyli Cytryna skierniewicka. Jest to cytrus najłatwiej dostępny w sklepach, marketach, aukcjach internetowych.

rady i wskazówki w uprawie cytrusów

Jego popularność wiąże się z tym, że jest prosty w uprawie, rodzi olbrzymie owoce i posiada duże ozdobne liście.

Inną popularną w naszym kraju odmianą jest Kalamondyna. Jest to roślina niezwykle produktywna i ozdobna. Jej zaletą jest niewielki rozmiar, łatwość uprawy i stosunkowo duża wytrzymałość na zimno.

Dość powszechna w dobrych sklepach ogrodniczych.

Małe drzewko kalamondyny to koszt około 100 zł.

kalamondyna mała

Trzecią ulubioną odmianą cytrusa jest Cytryna Meyer. Odporna na chłód, nie osiąga dużych rozmiarów, nie potrzebuje dużo promieni słonecznych aby jej oryginalne owoce mogły dojrzeć.

Cytryna Meyeri to również wydatek rzędu 100 zł.

cytryna meyeri

Jak duże mogą rosnąć cytrusy uprawiane w domu?

Cytrusy uprawiane w doniczkach w naszych domach są z reguły cytrusami karłowatymi tj. takimi które szczepione są na specjalnej podkładce uniemożliwiającej ich nadmierny i szybki rozrost.

Jeśli roślina ma dobre warunki i jest odpowiednio nawożona to do 10 lat hodowli może w zależności od gatunku sięgnąć nawet 2 metrów.

Możemy oczywiście naszego cytrusa przycinać, a jeśli zajdzie potrzeba to nawet przycinać drastycznie.

Jak długo muszę czekać aż owoce na moim drzewku cytrusowym dojrzeją?

Należy pamiętać, że musimy zapewnić optymalne warunki, aby owoce na naszym drzewku mogły dojrzeć.

Dla cytryn i lim czas od kwitnienia do dojrzenia owocu wynosi od 6 do 9 miesięcy. Dla pomarańczy i innych cytrusów dojrzewających w zimie będzie to ok 12 miesięcy.

Skąd wiem że owoc jest już dojrzały?

Pamiętaj, że owoce cytrusów dojrzewają tylko na drzewku. Nie należy ich wcześniej zrywać.

Jeśli chodzi o pomarańcze to najlepszym sposobem jest sprawdzanie zmieniającego się koloru. Kiedy owoc przybierze barwę pomarańczową, sprawdzamy jego twardość ściskając go w palcach. Jeśli jest miękki to znaczy że w środku musi być dojrzały i jest gotowy do zbioru.

Cytryny są gotowe do obierania natychmiast, gdy przybiorą barwę żółtą. Jeśli chcemy, aby zdobiły nasze drzewko dłużej możemy je przetrzymywać na nim po dojrzeniu nawet przez parę miesięcy i nie odbije się to na spadku jakości owocu. Cytryny na ogół dobrze przechowują się na drzewku.

Jeśli trzymasz drzewka w szklarni w której w nocy spadki temperatur nie są wystarczające, niektóre gatunki mogą nie wybarwić się dostatecznie po osiągnięciu dojrzałości. Tyczy się to głównie mandarynek i pomarańczy.

Dlaczego moim cytrusom opadają liście?

Opadanie liści naszych cytrusów spowodowane może być brakiem dostatecznej ilości światła lub nadmiernym podlewaniem – zalaniem rośliny.

Hodując cytrusy na zewnątrz, zrzucanie liści może być determinowane przez gorącą i wietrzną pogodę.

Dlaczego liście moich cytrusów żółkną?

Liście żółkną zazwyczaj, gdy roślina jest za dużo podlewana, co powoduje gnicie korzeni lub gdy nie jest nawożona i w ziemi występuje brak pierwiastków i substancji odżywczych.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów