2018-11-27

Gumoza drzew cytrusowych

cytrusy

Czym jest gumoza u cytrusów? Gumoza pojawiająca się u cytrusów to stan chorobowy objawiający się wydzielaniem przez pień cytrusa żywicy – tzw. gumy – stąd nazwa przypadłości (Gummosis). W końcowym, bardzo zaawansowanym stadium gumozy następuje brązowienie lub czernienie pnia, opadanie liści, zamieranie rośliny.

Zainfekowany cytrus może zginąć bardzo szybko bo nawet do roku. Im niższa temperatura i większa wilgotność tym szybciej postępuje choroba. Gumoza nie jest przypisana tylko do drzew cytrusowych.

gumoza cytrusy

Wyciekająca żywica z pnia cytrusa jest objawem gumozy

Jest ona powszechnym objawem u innych drzew owocowych, liściastych i iglastych. Jeśli widzisz wydobywający się gęsty brązowy sok z pnia twojego drzewka to na pewno gumoza. Najbardziej podatnymi na gumozę cytrusami są cytryny oraz cytrony. Gatunkami tolerującymi gumę i praktycznie odpornymi na nią jest pomarańcza gorzka, citrumelo swingle, citrus trifoliata, cytranga troyer, lima rangpur stąd m.in. są one popularne jako podkładki.

Przyczyny gumozy

Gumoza nie występuje sama od siebie. Objawy pojawiają się, gdy pojawia się jakiś czynnik chorobotwórczy. Wydzielanie gumy przez cytrusa jest reakcją na ten czynnik.

Grzyby Phytophthora

Atakują w sprzyjających warunkach – chłód i wilgoć. Grzyby pojawiają się wskutek przelania korzeni, mokrego pnia.

Rak bakteryjny u cytrusów

Zainfekowanie rakiem bakteryjnym u drzew cytrusowych objawia się np. opadaniem kwiatów, liści, plamami na liściach, zmienianiem barwy pędów, pękaniem kory i właśnie wydzielaniem pomarańczowej substancji z pnia i łodyg.

Pień odarty z kory charakteryzuje się zmienioną barwą tj. brązowym kolorem miazgi a nie białym jak to jest u zdrowych drzewek.

Gumoza po uszkodzeniu cytrusa

Gumoza może być następstwem uszkodzeń spowodowanych zarówno przez wiatr jak i uszkodzeń mechanicznych. Coroczne cięcie łodyg czy konarów drzew cytrusowych może sprowadzić infekcję i gumę, dlatego po przycięciu cytrusa – zwłaszcza tych grubszych łodyg – należy miejsce cięcia zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Bardzo często żywica zaczyna się wydobywać z miejsca szczepienia. Jest to spowodowane nie zachowaniem higieny podczas procesu szczepienia – złą dezynfekcją narzędzi i rąk. Nie szczepimy używając zrazów z zainfekowanych cytrusów.

Przemarznięte rośliny

Gumoza może pokazać się na cytrusie w miejscach, które zostały przemrożone. Jest to rodzaj choroby nieinfekcyjnej. Chrońmy swoje drzewka przed działaniem mrozu.

Prewencja

Teraz kiedy wiemy co powoduje Gummosis cytrusów – ogólnie rzecz biorąc rany na drzewku – poświęćmy parę słów zapobieganiu jej.

Oto co możemy zrobić:

  • Unikać uszkodzeń pnia
  • Odkażanie ran maścią z fungicydem
  • Usuwanie opadłych liści, chwastów które są siedliskiem bakterii
  • Odkażanie narzędzi służących do szczepienia oraz cięcia cytrusów. Mogą to być fosforan trójsodowy – roztwór 10%, podchloryn sodu 0,5%, inne preparaty – Hortinet, Menno Florades, Desogerme.
  • Ochrona roślin przed zwierzętami domowymi
  • Ochrona przed mrozem
  • Ochrona przed insektami
  • Wiosenny oprysk przeciw grzybom i bakteriom (Miedzian)
  • Dbanie o ogólną dobrą kondycję cytrusa

Leczenie gumozy

gumoza leczenie

Wycięcie chorej części pnia cytrusa czasem ratuje całą roślinę.

Gdy zauważyłeś że sok żywiczny cieknie z Twojego cytrusa, pomimo najlepszych starań w zakresie profilaktyki gumozy, nadszedł czas aby nauczyć się ją leczyć. Im wcześnie zauważysz i rozpoznasz problem, tym większa szansa na uratowanie zarażonego drzewka cytrusowego.

Jeśli chodzi o gałęzie zarażone gumozą to usuwamy całe zainfekowane partie, a miejsce cięcia smarujemy maścią ogrodniczą. Z zarażonym pniem cytrusa sprawa nie wygląda tak prosto.

Najpierw należy zidentyfikować chore miejsca, następnie ostrym zdezynfekowanym nożem wycinamy korę i jeśli trzeba chorą tkankę pnia (przebarwiona na brązowo) aż do pozostawienia tylko zdrowej, jasnej części pnia.

Następnie miejsca te smaruje się maścią z fungicydem lub stosujemy środek grzybobójczy np. Miedzian Extra 350SC. Pozwalamy wyciętemu miejscu na pniu wyschnąć. Po jakimś czasie traktujemy Miedzianem ponownie.

Trochę mniej popularną praktyką jest opalanie palnikiem chorego miejsca na pniu.

Jeśli procent zainfekowanego gumozą pnia cytrusa jest na tyle duży, że nie można wyciąć całej zainfekowanej powierzchni, należy roślinę zlikwidować.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów