Blog o cytrusach

Praktyczne porady z zakresu uprawiania roślin, krzewów i drzewek cytrusowych. Wszystko o cytrynie, pomarańczy, mandarynce, pomelo, limonce czy pozostałych cytrusach.


2018-12-08

Choroba szkorbud a zbawienne cytrusy

cytrusy

Witaminy na pokładzie… Praca marynarza przez stulecia należała do najbardziej niebezpiecznych zawodów. Burze, sztormy, ataki piratów i wojny toczone na morzu, sprawiały, że wielu żeglarzy nigdy nie wracało z rejsów. Jednak największym niebezpieczeństwem dla żeglarza nie był sztorm czy piraci, lecz… brak witamin zawartych w cytrusach i szkorbud!

czytaj dalej

Choroba szkorbud a zbawienne cytrusy
5 (100%) 1 vote

2018-12-02

Tristeza – choroba cytrusów wywołana przez wirus CTV

cytrusy

Choroba nie wybiera i dotyczy nie tylko ludzi czy zwierząt, ale także roślin, w tym również popularnych w ostatnio w Polsce drzewek cytrusowych.

Tak jak wszystkim istotom żyjącym, zagrażają im różnego rodzaju dolegliwości, również o podłożu wirusowym. Należy do nich m.in. tristeza – prawdziwa zmora hodowców cytrusów którą warto dobrze poznać, żeby wiedzieć, jak z nią walczyć.

czytaj dalej

Tristeza – choroba cytrusów wywołana przez wirus CTV
5 (100%) 1 vote

2018-11-30

Cytrusy w Australii

cytrusy

Ląduję na kontynencie, który przeciętnemu czytelnikowi kojarzy się z kangurami, ogromnymi terytoriami i piękną przyrodą. Przybywam w nietypowym dla większości podróżników celu – interesuje mnie uprawa cytrusów w Australii, którą reportaż ma na celu przybliżyć Polakom. Zapraszam do wspólnej wyprawy dookoła wspaniałego kraju.

Miejsca uprawy cytrusów w Australii

Aby odwiedzić wszystkie interesujące miejsca, w których hoduje się cytrusy, trzeba objechać cały kontynent. Dosłownie, ponieważ wszystkie ważniejsze uprawy cytrusów są rozlokowane wzdłuż wybrzeża – czy to nad Oceanem Indyjskim, Morzem Timur, czy Morzem Koralowym i Morzem Tasmana.

Co ciekawe, na mojej podręcznej mapie w ogóle nie spoglądam na centralną część kraju. Czeka mnie podróż jedynie blisko wody. Nie narzekam!

czytaj dalej

Cytrusy w Australii
5 (100%) 1 vote

2018-11-27

Gumoza drzew cytrusowych

cytrusy

Czym jest gumoza u cytrusów? Gumoza pojawiająca się u cytrusów to stan chorobowy objawiający się wydzielaniem przez pień cytrusa żywicy – tzw. gumy – stąd nazwa przypadłości (Gummosis). W końcowym, bardzo zaawansowanym stadium gumozy następuje brązowienie lub czernienie pnia, opadanie liści, zamieranie rośliny.

Zainfekowany cytrus może zginąć bardzo szybko bo nawet do roku. Im niższa temperatura i większa wilgotność tym szybciej postępuje choroba. Gumoza nie jest przypisana tylko do drzew cytrusowych.

czytaj dalej

Gumoza drzew cytrusowych
5 (100%) 1 vote

2018-11-27

Szkody w cytrusowych sadach na Florydzie – huragan Irma

cytrusy

Huragan Irma który przeszedł w ostatnim czasie nad Karaibami i Florydą zmniejszył o połowę tegoroczne zbiory cytrusów na Florydzie. „Słoneczny Stan” prognozował na ten sezon swoje zbiory pomarańczy na 75 milionów skrzynek, ale na pewno liczba ta drastycznie zmniejszy się.

Wg USA Today straty w owocach na południu Florydy mogą być nawet większe. Co gorsza huragan Irma nie tylko zmiótł owoce z drzew cytrusowych ale zatopił całe połacie sadów, co może odbić się na jakości pozostawionych owoców oraz kondycji sadów w przyszłych latach.

Dobrze wiemy jak korzenie drzew cytrusowych znoszą zalewanie, więc trudno sobie wyobrazić jak zareagują na długotrwałe przebywanie w rozlewiskach wodnych. Skalę zalania można zobaczyć dopiero z lotu ptaka.

czytaj dalej

Szkody w cytrusowych sadach na Florydzie – huragan Irma
5 (100%) 1 vote

Uprawa cytrusów