2021-09-08

Podłoża organiczne do roślin – rodzaje

Podłoże organiczne to materiał lub mieszanka kilku materiałów, które umożliwiają możliwie najbardziej korzystne warunki rozwojowe systemom korzeniowym. Dobre podłoże organiczne musi spełniać kilka warunków – powinno posiadać niską zawartość składników pokarmowych w wyjściowym stanie i mieć konkretne właściwości chemiczno-fizyczne (czyli wysoką pojemność wodną, powietrzną, dużą pojemność sorpcyjną, dużą przepuszczalność wody, małą gęstość i łatwą nasiąkliwość. Podłoże organiczne dla roślin ozdobnych czy do uprawy warzyw musi być także całkowicie sterylne, czyli w pełni wolne od patogenów, czynników chorobotwórczych a także nasionek chwastów.

Podłoże organiczne – zalety

Organiczne podłoże ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim, jest bardzo łatwe w utylizacji i przyjazne dla środowiska. Można je także kupić praktycznie wszędzie i nie kosztuje wiele. Podłoże organiczne nie musi być także precyzyjnie nawożone ani nawadniane – tak samo jak podłoże mineralne (np. z wełny mineralnej), w związku z czym można do niego używać tanich i prostych narzędzi. Dodatkowym plusem jest także wydzielanie się dwutlenku węgla podczas rozkładania się podłoża mikrobiologicznego.

Podłoże organiczne – zalety

Podłoże organiczne posiada także kilka wad. Niektóre partie tego materiału mogą się pomiędzy sobą różnić, w związku z innym sposobem czy miejscem ich pozyskania. Oprócz tego, podłoża nie zawsze są całkowicie sterylne. Część z nich podczas rozkładania się mogą utracić swoje cechy. Właściwości sorpcyjne z kolei mogą utrudnić ich dokładne nawożenie.

Podłoże organiczne – rodzaje

Wśród podłoży stosowanych często do roślin ozdobnych czy uprawy warzyw można wyróżnić aż osiem rodzajów.

Torf wysoki

Zazwyczaj powstaje na obszarze zalanym i jest pozyskiwany z mchu torfowca. To rodzaj standardowy i sterylny o niskim odczynie pH, pomiędzy 2.5 a 4.5. Posiada niewiele składników pokarmowych. Przybiera formę nierozłożonej roślinnej struktury i ma idealne warunki wodno-powietrzne. Ma dużą pojemność sorpcyjną, natomiast jego mineralizacja jest powolna. Zazwyczaj sprzedawany jest pod postacią zwapnowaną lub nieodkwaszoną.

Torf niski

Tworzy się na terenach, które są czasem zalewane przez wodą i przybiera postać ziemistą. Posiada wiele składników pokarmowych dostępnych dla roślin. Ma słabe właściwości wodno-powietrzne, ale sporą pojemność sorpcyjną. Jego odczyn może być różny – od zasadowego po lekko kwaśny. Do upraw stosowany jest jako wypełniacz – w mieszance z korą.

Torf przejściowy

Rodzaj pośredni pomiędzy torfem niskim i wysokim. Również, jak torf niski, jest stosowany w postaci zmieszanej z korą. Wydobycie go jest jednak tematem kontrowersyjnym- szczególnie dla środowisk mocno ekologicznych, w związku z rabunkową eksploatacją torfowisk.

Kora

Kora to czwarty rodzaj podłoża. Jest ona pozyskiwana z materiałów odpadowych. Do zdecydowanie najlepszych rodzajów należy kora sosnowa z dodatkiem brzozy lub kora sosnowa bez dodatku. Świeża kora sosnowa posiada lekko kwaśny lub obojętny odczyn. Nie posiada jednak żadnych właściwości zakwaszających. Może zawierać spore ilości garbników czy fenoli, w związku z czym przed zastosowaniem musi zostać kompostowana, co trwa zazwyczaj około pół roku. Podczas kompostowania korze trzeba dostarczyć odpowiednią ilość azotu oraz cały czas dbać o to, aby materiał był odpowiednio wilgotny. Kora cechuje się niewielką pojemnością wodną oraz sorpcyjną. Często jest stosowana w charakterze podłoża samoistnego, jednak tylko wówczas, gdy jest połączona z bardzo dokładną fetrygacją. Najczęściej używa się jej jako dodatku poprawiającego napowietrzenie podłoża czy rozluźniającego.

Trociny z drzew iglastych

Piątym rodzajem podłoża organicznego są trociny pozyskiwane z drzew iglastych. Są one w stanie znacznie poprawić właściwości fizyczne oraz chemiczne podłoża. Muszą być jednak kompostowane, podobnie jak kora, bowiem mogą zawierać szkodliwe substancje. Trociny najczęściej stosuje się w mieszance z korą i wysokim torfem jako najlepsze podłoże dla roślin lubiących kwaśny odczyn.

Włókno drzewne

Włókno drzewne jest bardzo często wykorzystywane w podłożach. Najlepiej, kiedy są to odpady z obróbki drewna sosnowego lub świeże drewno sosnowe. Takie podłoże jest całkowicie ekologiczne i sterylne i ma bardzo dużą pojemność powietrzną, ale niską pojemność wodną. Produkuje się z niego maty, które są wykorzystywane podczas upraw pomidorów czy ogórków.

Włókno kokosowe

Tak jak wykorzystuje się włókno drzewne, tak i włókno kokosowe, które powstaje z włókien orzechów kokosowych. Można je używać jako podłoże samoistne. Równie często jest jednak dodatkiem do mieszanek. Ma bardzo dobre właściwości wodno-powietrzne i jest biodegradowalne.

Słoma twarda

Ostatni rodzaj podłoża to twarda słoma. Może być rzepakowa, pszenna lub żytnia. Istotny jest jednak fakt, iż nie może ona zawierać żadnych chemicznych pozostałości środków ochrony roślin. Słoma jako podłoża organiczne najczęściej jest stosowana w szklarniach. Warto jednak wiedzieć, iż jeśli zostanie do niej dostarczony azot, ulega szybkiej mineralizacji.

Uprawa cytrusów