Nawożenie cytrusów
Nawożenie cytrusów w uprawie doniczkowej jest jedną z podstawowych czynności jakie powinny systematycznie być wykonywane aby rośliny zdrowo rosły, kwitły i owocowały. Musimy pamiętać że korzenie cytrusów hodowanych w pojemnikach mają ograniczoną ilość ziemi z której czerpią składniki pokarmowe i mikroelementy, której częsta wymiana jest bezsensowna i niewygodna.
Ziemia w donicy podczas podlewania jest systematycznie wypłukiwana i wyjaławiana, dlatego należy uzupełniać ją w nawóz aby rośliny nie marniały. Aby z sukcesami uprawiać cytrusy musimy zdać sobie sprawę, że bez nawożenia jest to po prostu niemożliwe.
Wraz ze wzrostem cytrusy wymagają dostarczania coraz większej dawki substancji odżywczych. Z tego powodu nawozy najlepiej jest stosować regularnie, nie przesadzając jednak z ich ilością, aby nie doprowadzić do przenawożenia, które również jest groźne dla rośliny. Nawóz do cytrusów można wykonać samodzielnie, ale o wiele prostsze będzie nabycie gotowego preparatu. Zazwyczaj ma on właściwe proporcje substancji odżywczych i minerałów, a dodatkowo kilka form podania, co pozwala wybrać tę najwygodniejszą dla nas.
Jaki nawóz do cytrusów?
Cytrusy to rośliny, które silnie pochłaniają azot, zwłaszcza większe drzewka w okresie silnego wzrostu. Nawóz do cytrusów powinien zawierać więc go najwięcej w porównaniu do dwóch innych podstawowych składników – fosforu i potasu.
Skład N:P:K powinien mieć proporcje 2:1:1 lub co najmniej 1:1:1 plus składniki śladowe – żelazo, cynk i mangan, które są równie ważne.
Obecnie na rynku jest dostępnych kilka dobrych gotowych nawozów w płynie do rozcieńczania.
Poza tym stosuje się wolnodziałające nawozy mineralne w granulkach i nawozy organiczne. To jaki nawóz do cytrusów wybierzemy jest więc sprawą indywidualną.
Główne składniki mineralne nawozu do cytrusów
Azot należy do najważniejszych składników mineralnych, ponieważ bierze on udział we wszystkich procesach metabolicznych. Około 50% azotu pobieranego przez roślinę jest gromadzone w liściach, pozostała część jest rozmieszczana w pniu drzewka, konarach i korzeniach.
Ciemnozielone liście są najlepszym wskaźnikiem zawartości azotu w roślinie i dużej ilości wytworzonego chlorofilu w liściach.
Odpowiednio dawka azotu zastosowana na roślinach cytrusowych zwiększa przez nie produkcję owoców, natomiast nadmiar azotu powoduje bujny wzrost masy zielonej, opóźnia kwitnienie i owocowanie. Nawożenie cytrusów azotem jest w uprawie doniczkowej niezbędne.
Fosfor jest magazynowany w największych ilościach w korzeniach i wiosna jest transportowany do części nadziemnych cytrusa. Tam w okresie wiosenno-letnim jest niezbędny przy tworzeniu się owoców.
Potas odgrywa ważną rolę w kształtowaniu jakości owoców, zwiększając zawartość cukrów ich trwałość, aromat i zapach. Ponad 40% potasu magazynowane jest w owocach. Najwięcej gromadzi się go latem, ponieważ potas najbardziej jest asymilowany w gorących miesiącach.
Naturalny magnez i żelazo odgrywają ważną rolę w rozwoju człowieka, ale także w rozwoju roślin cytrusowych. Biorą one udział w syntezie chlorofilu ważnego czynnika w fotosyntezie. Brak żelaza objawia się żółknieniem liści, natomiast odpowiednia jego ilość zapewnia prawidłowo zielony ich kolor.
Jak i kiedy nawozić cytrusy?
Cytrusy z wiekiem potrzebują więcej nawozu. Młode rośliny – do pół roku lepiej nie nawozić lub robić to mniejszą dawką nawozu i sporadycznie.
Czas kiedy rozpoczynamy aplikowanie odżywki to wtedy gdy rośliny cytrusowe budzą się z zimowego spoczynku i rozpoczynają wzrost, czyli na ogół początek marca.
Potem w zależności od nawozu stosujemy odpowiednią jego dawkę przez cały okres wegetacyjny do początku jesieni. Niektórzy hodowcy, choć rzadziej, nawożą drzewka także w zimie, ale w tym okresie jeśli już koniecznie chcemy, warto zasilać cytrusy tylko dolistnie.
Stosujmy częstotliwość aplikacji oraz proporcje rozcieńczania z wodą według wskazań producenta nawozu.
Nawóz do cytrusów w płynie
Są to dość powszechnie używane nawozy. Przed użyciem należy rozcieńczyć odżywkę w miękkiej wodzie zgodnie z ulotką. Nawozy do cytrusów w płynie stosowane są co tydzień, lub nawet przy każdym podlewaniu.
Należy przy tym wykazać się hodowlaną intuicją aby nie przenawozić swoich roślin, co przy tym rodzaju nawozów może się zdarzyć.
Z producentów cytrusowych nawozów w płynie można wymienić: Pokon, Agrecol, Substral, Florovit.
Nawóz do cytrusów w granulkach
To również popularny sposób nawożenia – szczególnie nawóz wolnodziałający. Zaletą tego nawozu jest rzadkie jego używanie tj. tylko 2 lub 3 razy w roku.
Poza tym jego wolne uwalnianie składników mineralnych zapobiega przenawożeniu nawet przy obfitym podlewaniu. Odpowiednią ilość granulek rozsypuje się wokół pnia cytrusa na ziemię a następnie miesza się go z jej górną warstwą.
Każdorazowe podlewanie uwalnia składniki odżywcze które wchłaniane są przez korzenie cytrusa. Popularnym granulowanym nawozem wolnodziałającym stosowanym również do cytrusów jest Osmocote.
W przypadku za wysokiego poziomu ph gleby zastosować można też siarczan magnezu.
Nawozy organiczne do cytrusów
W organicznej uprawie roślin cytrusowych możemy stosować rozcieńczone gnojowice (najlepiej z młodej pokrzywy), kompost, Osmocote organiczny, biohumus.
W większości nawozy te nie powodują wypalania korzeni, zasolenia gleby oraz ogólnego przenawożenia. Są one doskonałym źródłem mikroskładników pokarmowych takich jak bor, cynk, miedź, molibden.
Obornik to jeden z najlepszych nawozów organicznych w uprawie cytrusów. Nawożenie cytrusów rozcieńczonym naturalnym ludzkim moczem jest potwierdzonym dobrym sposobem odżywiania cytrusów.
Nawożenie cytrusów dolistne
Oprócz tradycyjnego nawożenia można zastosować również nawożenie dolistne cytrusów. Polega ono na opryskiwaniu za pomocą opryskiwacza, liści rozcieńczonym płynnym nawozem.
Liście pobierają bardzo szybko składniki mineralne z kropelek roztworu, który na nich osiadł. Nawożenie dolistne cytrusów jest dobre w przypadku zauważenia na liściach objawów niedoboru pewnych składników.
Zabieg ten można stosować kilka do kilkunastu razy podczas sezonu wegetacyjnego. Nie wolno go wykonywać w słoneczne dni lub gdy roślina ma nagrzane od słońca liście. Najlepiej robić to wieczorem lub wczesnym rankiem.
Nawóz płynny do nawożenia dolistnego cytrusów należy stosować w niskim stężeniu zgodnie z zaleceniem na ulotce nawozu, lub nawet jeszcze bardziej rozcieńczony aby zachować ostrożność.
Najczęściej opryskuje się rośliny preparatami żelazowymi ponieważ niedobór żelaza prowadzi do chlorozy liści cytrusów.
Objawy przenawożenia u cytrusów.
Przenawożone cytrusy rosną tak samo źle jak te z dużym niedoborem nawozu. Nadmiar składników mineralnych powoduje zasolenie gleby, które jest szkodliwe dla drzewek – szczególnie dla takich gatunków jak Poncirus trifoliata. Dość odpornym na zasolenie podłoża jest mandarynka Cleopatra.
Główne objawy przenawożenia cytrusów to:
- żółkniecie, zwijanie i opadanie starszych, niżej położonych liści.
- brązowienie liści – liście posiadają brązowe plamy
- korzenie zamiast białe stają się brązowe lub czarne
- poparzone, wypalone korzenie
- drastyczne zatrzymanie wzrostu
Nieprawidłowe nawożenie cytrusów powoduje wiele szkód.
W przypadku użycia za dużej dawki nawozu, po zaobserwowaniu powyższych zmian, należy przepłukać wielokrotnie ziemie z drzewkiem lub wymienić ją na nową, usuwając przy okazji przepalone korzenie i liście.
Roślina powinna mieć przynajmniej miesięczną przerwę w aplikacji odżywek, aby system korzeniowy i liście mogły się odbudować.