Kumkwat (Fortunella sp.)
Kumkwat pochodzi z Chin, gdzie do tej pory rośnie w stanie dzikim. Był znany w Europie po 1846 roku, kiedy to angielski kolekcjoner roślin Robert Fortune przywiózł małą roślinę do Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew.
Na jego cześć utworzono nowy rodzaj – Fortunella. Kumkwat jest bardzo blisko spokrewniony z roślinami cytrusowymi, ale należy właściwie do innego rodzaju Fortunella.
Ile kosztuje kumkwat pod uprawę?
Ceny małych krzewów kumkwatu oscylują w granicach 60 zł, natomiast największe drzewka to koszt około 600 zł (są także tańsze).
Pełna oferta kumkwatów, które można hodować w domu jest dostępna tutaj.
Owoce kumkwatu
Budowa owocu jest identyczna jak u cytrusów i rośliny wyglądają identycznie jak rośliny cytrusowe dlatego zalicza się je do tej grupy roślin.
Najbardziej popularne są dwa gatunki o owocach kulistych, kwaśnych (Fortunella japonica) i owalnych, raczej słodkich, lekko kwaskowatych (Fortunella margarita).
Mniej znanym gatunkiem jest Kumkwat hongkongski (Fortunella hindsii), który ma bardzo małe owoce. Po usunięciu nasion z owoców suszy się je i używa tak samo jak rodzynek.
Kumkwat – wiecznie zielony krzew
Kumkwat jest wiecznie zielonym krzewem lub drzewkiem dorastającym do 2 metrów. Tworzy gęstą koronę. Pędy przeważnie są pozbawione cierni lub są one bardzo małe.
Ma ciemnozielone nieduże, skórzaste, jajowate liście, które są zaokrąglone na końcach. Brzegi liści są gładkie. Kwiaty są małe, białe i pachnące. Kumkwat kwitnie obficie i zawiązuje liczne, wielkości śliwki, pomarańczowe owoce.
Skórka owocu jest bardzo cienka, gładka, a pomarańczowy miąższ podzielony jest na 5-6 segmentów. Owoce są słodkie i można je zjadać w całości wraz ze skórką. Wewnątrz owocu znajduje się zwykle kilka pestek. Miąższ jest słodki bardzo smaczny i aromatyczny. z całych owoców często przyrządzane są kompoty i marmolady.
W krajach Wschodu bardzo popularne jest stawianie na stole owocującej rośliny podczas przyjęcia, aby goście sami częstowali się smacznymi owocami.
W Chinach owocujący w doniczce kumkwat, daje się rodzinie i znajomym w prezencie z okazji Nowego Roku, który w Chinach wypada na przełomie stycznia i lutego.
Uprawianie kumkwatów w domu
Ze względu na niewysoki wzrost, kumkwaty nadają się do uprawy doniczkowej w mieszkaniu.
Można je łatwo formować nadając im różne formy i często używane są do robienia bonsai. Rośliny kumkwata mogą znieść spadki temperatury do -10’C, dlatego tam, gdzie pozwalają na to warunki atmosferyczne sadzany jako roślina ogrodowa.
Dojrzałe pomarańczowe owoce mogą prawie rok pozostawać na roślinie, dzięki czemu drzewko bardzo długo zachwyca swoim wyglądem.
Kliknij tutaj, aby zobaczyć pełną ofertę krzewów i drzewek kumkwata.