2022-03-16

Jakie korzyści dla zdrowia można zyskać dzięki cytrusom w diecie?

Jakie korzyści dla zdrowia można zyskać dzięki cytrusom w diecie?

Też słyszałaś, że na diecie cytrusowej w tydzień można schudnąć 5 kg? Ja już niejednokrotnie spotkałem się z taką opinią. Niestety muszę Cię zmartwić: nie ma ona wiele wspólnego z prawdą. Jednak to nie znaczy, że nie warto jeść cytrusów. Przeciwnie! Poniżej przedstawiam Ci listę korzyści, które uzyskasz dodając do swojej diety owoce cytrusowe.

Rodzaje cytrusów

Cytrusy to nie tylko owoce, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu kojarzyły się ze świętami i zachodnim dobrobytem. Do puli pomarańczy i mandarynek trzeba dodać jeszcze wiele bardziej i mniej egzotycznych owoców. Na przykład grapefruity, limonki, cytryny, bergamotki, pomelo czy kumkwaty. Jednak cała rodzina tych owoców ma pewien zespół cech. Dzięki nim możemy stać się zdrowsi i poprawić jakość swojego życia.

I choć kurs dietetyki na pewno może Ci pomóc dowiedzieć się jak stracić 5 kg w ciągu tygodnia, to nie odbędzie się to jedynie za pomocą cytrusów. Mimo tego jednak warto bliżej przyjrzeć się korzyściom jakie możemy zyskać z dietą cytrusową.

Cytrusy a Twoje zdrowie

Choć pula rodzajów cytrusów jest naprawdę imponująca, kupujemy głównie kilka z nich. Najczęściej są to: cytryny, mandarynki, pomarańcze czy limonki. Owoce te jemy zazwyczaj jako dodatek do innego posiłku lub deser czy przekąskę. Nie zastanawiamy się nad częstotliwością ich spożycia.

Ich wpływ na nasz organizm często spłycany jest do sformułowania: “owoce są zdrowe, więc trzeba je jeść”. Jednak warto przyjrzeć się konkretnym właściwościom cytrusów, by bardziej świadomie planować swoje zakupy i dietę. W tym celu zostań ze mną. Poniżej postaram Ci się pokazać, dlaczego warto jeść te konkretne owoce.

Mało kalorii, dużo wody

Cytrusy mają bardzo mało kalorii i jednocześnie świetnie nawadniają nasz organizm. To sprawia, że z łatwością możemy dodać je do swojej diety. Będą stanowić świetne urozmaicenie, jednocześnie nie szkodząc efektom, które chcemy osiągnąć poprzez budowanie nowych nawyków żywieniowych. Zawierają również błonnik, co czyni je niemal idealną przekąską między głównymi posiłkami.

Ponadto, być może nie schudniemy od ich spożywania, ale dzięki zawartej w nich ligninie idealnie sprawdzą się u osób, które chcą schudnąć. Lignina spowalnia trawienie i wchłanianie, a także zwiększa uczucie sytości.

Silniejsze serce

cytrusy-zdrowie

Cytrusy przyczyniają się do obniżenia poziomu złego cholesterolu. Tętnice w naszym ciele oczyszczają się dzięki cytrynie. To z kolei prowadzi do poprawienia funkcjonowania układu naczyniowo-sercowego. Cytrusy mają korzystny wpływ na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Ich spożywanie zmniejsza także ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Mniejsze ryzyko zachorowana na raka

Przez flawonoidy zawarte w cytrusach zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka. Blokują one powstawanie komórek rakowych w organizmie.

Istnieją także badania, które udowodniły, że picie jednej szklanki soku z grejpfruta dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc. Ponadto flawonoidy chronią przed chorobami układu nerwowego. To z kolei dowodzi, że świetnie wpływają na mózg.

Witamina C

Cytrusy są bogate w witaminę C. Dzięki temu wspomagają nasz układ odpornościowy. To niesamowicie istotne między innymi podczas przeziębienia. Wtedy zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę C zwiększa się dziesięciokrotnie. Co również istotne, witamina C pomaga w utrzymaniu pięknej cery. Ponadto wiążą się z tym funkcje przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Duża dawka witamin i minerałów

Owoce cytrusowe zawierają między innymi takie witaminy jak:

  • Witaminę A
  • Witaminę B
  • Żelazo
  • Fosfor
  • Wapń
  • Potas
  • Magnez

Cytrusy – przeciwwskazania

Pomimo tego, że cytrusy to samo zdrowie i na pewno warto je dodać do swojego jadłospisu, nie zawsze można korzystać z ich dobroczynnego wpływu na nasz organizm.

Na przykład nie powinno się popijać leków sokiem z tych owoców. Pogarszają one wchłanianie się niektórych substancji oraz utrudniają ich przyswajanie. Takie działanie powoduje również wzrost ciśnienia krwi.

Ponadto spożywanie cytrusów może okazać się dużym zagrożeniem dla zdrowia, jeśli cierpimy na uczulenie objawiające się wymiotami, biegunkami, bólami brzucha czy obrzękiem warg bądź jamy ustnej. Uczulenie na te owoce wynika najczęściej z nadwrażliwości organizmu na zawarte w cytrusach olejki eteryczne i alergeny.

Cytrusy – same korzyści

Mam nadzieję, że dałem radę Cię przekonać, że cytrusy to w istocie samo zdrowie. Prozdrowotne właściwości cytryny czy grejpfruta można zauważyć przy regularnym spożywaniu. Jeśli będziesz je spożywać nie tylko wzmocnisz cały swój organizm, ale także przyczynisz się do zapobiegania różnym groźnym chorobom. I pomimo tego, że nie sprawią, że schudniesz nagle kilka kilo, to warto dodać je do swojej dietetycznej rozpiski.

Uprawa cytrusów