2022-11-14

Nasiona polskich warzyw, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie

Nasiona polskich warzyw, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie

Warzywa na wyciągnięcie ręki? Oczywiście! Wystarczy kilka grządek, by móc liczyć na zbiory przez cały sezon, aż do późnej jesieni. Niewielki warzywnik umożliwia uprawianie warzyw według własnych zasad i stosowanie wyłącznie ekologicznych środków ochrony, dzięki czemu będą jeszcze zdrowsze. Jakie nasion polskich warzyw warto posadzić w ogródku?

Na co zwrócić uwagę, kupując nasiona polskich warzyw?

Materiał siewny ma nadrzędne znaczenie dla późniejszych zbiorów. Pomimo faktu, że od siewu do zbioru daleka droga, a w międzyczasie trzeba poświęcić uprawie sporo uwagi, to właśnie od jakości nasion zależy, czy warzywa w ogóle urosną. Jeśli będą kiepskiej jakości, zainfekowane chorobą, przeterminowane, niewłaściwie przechowywane, to choćbyśmy poświęcili hodowli mnóstwo czasu, szanse na wykiełkowanie oraz prawidłowy rozwój warzyw są nikłe.

Na co więc zwrócić uwagę kupując nasiona polskich warzyw? Przede wszystkim warto sprawdzić opinie o sprzedawcy. Jeśli w sieci znajdziesz mnóstwo rekomendacji i poleceń od zadowolonych klientów, to jest duża szansa, że masz do czynienia z rzetelnym przedsiębiorcą. Duży wybór wysokiej jakości nasion, spełniających wszelkie normy udostępnia między innymi internetowy sklep ogrodniczy Florexpol. Warto zerknąć na bogatą ofertę.

Jakie nasiona polskich warzyw kupić?

Choć sklepy ogrodnicze kuszą egzotycznym asortymentem, to w niektórych przypadkach lepiej postawić na sprawdzone, polskie warzywa, które są lepiej przystosowane do rodzimych warunków klimatycznych. Ich uprawa wiąże się zatem z mniejszym ryzykiem niepowodzenia.

Bez jakich warzyw trudno sobie wyobrazić przydomowy warzywnik? Z pewnością takich, których używasz najczęściej i które najchętniej spożywasz. Możesz postawić na typowe gatunki, takie jak cebula, marchewka, pietruszka czy buraczki. Własny ogródek daje tę przewagę, że jest pełna dowolność w wyborze, dlatego warto zwrócić uwagę na łatwe w uprawie nasiona sałaty, ogórka oraz różnorodne odmiany rzodkiewki.

Jeśli w swojej kuchni preferujesz bardziej oryginalne potrawy, wzbogać swój warzywnik o takie gatunki jak np.

  • karłową fasolę Ferrari – bardzo plenną roślinę, wyśmienitą w smaku, pozbawioną łyka i odporną na choroby,
  • kalarepę Wener Witte – z soczystym i wyjątkowo smacznym miąższem,
  • różnorodne odmiany dyni, które doskonale urozmaicą domową kuchnię,
  • seler naciowy jako świetne uzupełnienie zdrowych szejków warzywnych lub sałatek.

Wybór jest naprawdę ogromny, więc problemem zapewne nie będzie: „co wybrać?”, ale: „z czego zrezygnować?” W swoich planach uwzględnij nie tylko ilość miejsca, jakim dysponujesz, ale również rodzaj gleby. Przed zakupem nasion konkretnych gatunków warzyw zapoznaj się z wymaganiami danej rośliny i uwzględnij zakres wymaganych prac. Pamiętaj też, że rozwijające się warzywa trzeba regularnie odchwaszczać oraz podlewać. Jeśli nie możesz pochwalić się dużym doświadczeniem, lepiej postawić na 3-4 gatunki, które będą mniej kłopotliwe w codziennej pielęgnacji i których uprawa jest stosunkowo łatwa nawet dla osób początkujących.

Uprawa cytrusów