Podłoże dla cytrusów

ziemia do cytrusówNajważniejszą cechą jaką powinno charakteryzować się podłoże dla cytrusów to doskonała przepuszczalność. Gleba powinna być bardzo lekka, spulchniona i nie zatrzymywać wody. Jak wiemy woda zalegająca w donicy powoduje gnicie korzeni cytrusów, dlatego struktura podłoża powinna z łatwością ją przepuszczać aby nadmiar
wydostawał się przez otwory donicy. Najlepsze efekty uprawy otrzymuje się gdy dostateczna aeracja podłoża umożliwia korzeniom łatwy rozrost. To właśnie najbardziej lubią nasze drzewka – dostęp powietrza do korzeni i szybkie przepuszczanie wody. Na spodzie donicy powinniśmy umieścić warstwę drenażu z drobnego żwiru lub keramzytu.

Ziemia do cytrusów powinna mieć ph 5,5-6,5. Jest to odczyn optymalny dla wzrostu cytrusów. Pomiaru ph ziemi możemy dokonywać różnymi rodzaju kwasomierzami, ph-metrami i elektronicznymi testerami gleby.
Obecnie na rynku dostępne są bardzo popularne, gotowe podłoża dla cytrusów uprawianych w doniczkach. Są one przeznaczone dla tych hodowców którzy nie posiadają wiedzy, czasu lub warunków aby sporządzić samemu odpowiednią mieszankę. Po prostu kupujemy w sklepie takie podłoże zapakowane w worku, wsypujemy do donicy i wsadzamy w nie drzewko cytrusa. Jest to najprostszy sposób na pozyskanie ziemi dla cytrusów – kupno gotowej w sklepie.
Jeśli w okolicy nie możemy dostać specjalnej ziemi do roślin cytrusowych, możemy bez większych problemów sporządzić podłoże dla cytrusów z łatwiej dostępnych składników.

Przepis na podłoże dla cytrusów:

podłoże dla cytrusów, ziemia do cytrusów
Perlit jest ważnym składnikiem ziemi do cytrusów

Oto kilka „przepisów” na podłoże dla cytrusów stosowanych przez hodowców ze Stanów Zjednoczonych i Europy, uprawiających rośliny w doniczkach. Każdy dobrze się sprawdza i był z sukcesami testowany w uprawie najpopularniejszych gatunków i odmian cytrusów.
1. – 8 części czarnoziemu
– 3 części piasku
– 2 części perlitu
– garść torfu
2. – 5 części kory sosnowej
– 1 część perlitu
– 1 część czarnoziemu
3. – 5 części czarnoziemu
– 2 części piasku
– 2 części perlitu
– 1 część gliny wędkarskiej słaboklejącej
4. – 5 części czarnoziemu
– 2 części piasku
– 1 część perlitu
– 1 część ziemi kompostowej
Stosując czarną ziemię w mieszance najlepiej użyć ziemi o ph 5,5-6,5. Dobrze nadaje się np. ziemia do palm. Piasek dodawany do

kora sosnowa stosowana w mieszance ziemi do cytrusów
Drobno mielona kora sosnowa jest dobrym składnikiem spulchniającym jaki powinna zawierać ziemia do cytrusów.

podłoża musi być to szary, gruby piasek używany w budownictwie, a nie drobny piasek plażowy. Przed użyciem należy go wyparzyć lub chociaż dobrze przepłukać. Glina powinna być wysuszona i drobno
zmielona. Glinę wędkarską zakupimy w sklepach wędkarskich i zoologicznych. Stosując kore sosnową musimy się upewnić że jej kawałki są nie większe niż 2 cm średnicy. Czasem aby zapewnić większą aerację podłoża stosuje się także drobne kawałki łupiny kokosa. Ostatnio dość popularnym zabiegiem jest dodawanie do ziemi specjalnej mikoryzy, która ułatwia pobieranie substancji z gleby, czego efektem jest lepszy wzrost rośliny.
ziemia do cytrusów

Przeczytaj także:

Cytrusy 24 – rośliny cytrusowe ich pielęgnacja i uprawa w doniczce w domu.