2022-09-15

Jak dobierać pompy głębinowe do studni wierconych?

pompy-glebinowe

Pompy głębinowe do studni wierconych zaliczają się do najpopularniejszych urządzeń tego typu. Najczęściej wykorzystuje się je w domach jednorodzinnych, gdzie mają zapewnić zaopatrzenie domu w wodę o odpowiednim strumieniu i ciśnieniu czerpaną z indywidualnej studni albo też zapewnienie wody do użytku zewnętrznego, głównie do podlewania ogrodu. Aby pompa głębinowa spełniła swoje zadanie, powinna mieć odpowiednie parametry. Czym sugerować się, dokonując zakupu? Na jakie aspekty zwrócić uwagę przede wszystkim?

Warto zastrzec od razu, że nieprawdą jest, iż producent pompy nie ma znaczenia. Przekonały się o tym osoby, które ignorowały markę, a później okazało się, że urządzenie kompletnie nie zdaje egzaminu. Najwydajniejsze pompy głębinowe do studni wierconych znajdziesz na sklep-watermark.pl/pompy-glebinowe-do-studni-wierconych.

Pompy głębinowe – jak wybrać właściwą?

Wybierając pompę głębinową, musisz przede wszystkim mieć świadomość, że pompy głębinowe odpowiednie do studni wierconych cechują się innymi parametrami niż ich odpowiedniki przeznaczone do studni kopanych. W przypadku studni wierconej należy zdecydować się na zakup pompy głębinowej, która w dolnej części ma silnik elektryczny, a w górnej wyposażona jest w wielostopniową pompę głębinową. Średnica pompy jest w tym przypadku niewiele mniejsza niż wielkość samego odwiertu, a podczas tłoczenia wody dochodzi do ruchu wody, który jednocześnie chłodzi silnik.

Poza tym należy uwzględnić uwzględnić warunki gruntowo-wodne na działce i zwrócić uwagę na parametry techniczne, w tym wydajność max. pompy.

Wielkość pompy głębinowej

Średnica pompy głębinowej musi być dopasowana do studni, w której urządzenie będzie zamontowane, a więc być od niej odpowiednio mniejsza. Najmniejsze dostępne na rynku modele o średnicy 2″, czyli 50 mm mogą być wykorzystywane przy studniach o średnicy maksymalnie 80 milimetrów. Nie uzyskasz co prawda w ten sposób wysokiej wydajności, ale w przypadku małych gospodarstw domowych często okazuje się ona wystarczająca, zwłaszcza w połączeniu ze zbiornikiem hydroforowym.

Znacznie lepszy efekt uzyskasz za pomocą pomp 3”, 3,5” i 4” (czyli odpowiednio: 74 -78 mm, 90 mm i 99 mm) to najpopularniejszy rodzaj urządzeń do przydomowej studni głębinowej wierconej.

Pompa głębinowa a średnica rury

Średnicę pompy głębinowej zawsze należy dopasować do średnicy wewnętrznej rury studziennej. Zbyt mała różnica może spowodować zakleszczenie się elementu, a w konsekwencji blokadę odwiertu. Nie stawiaj więc za wszelką cenę na większy sprzęt.

Uprawa cytrusów