2018-11-27

Szkody w cytrusowych sadach na Florydzie – huragan Irma

cytrusy

Huragan Irma który przeszedł w ostatnim czasie nad Karaibami i Florydą zmniejszył o połowę tegoroczne zbiory cytrusów na Florydzie. „Słoneczny Stan” prognozował na ten sezon swoje zbiory pomarańczy na 75 milionów skrzynek, ale na pewno liczba ta drastycznie zmniejszy się.

Wg USA Today straty w owocach na południu Florydy mogą być nawet większe. Co gorsza huragan Irma nie tylko zmiótł owoce z drzew cytrusowych ale zatopił całe połacie sadów, co może odbić się na jakości pozostawionych owoców oraz kondycji sadów w przyszłych latach.

Dobrze wiemy jak korzenie drzew cytrusowych znoszą zalewanie, więc trudno sobie wyobrazić jak zareagują na długotrwałe przebywanie w rozlewiskach wodnych. Skalę zalania można zobaczyć dopiero z lotu ptaka.

Kataklizm zniszczył także – o ironio – sporą część rur irygacyjnych do nawadniania cytrusów.

Huragan Irma cytrusy sady cytrusowe

Zatopione sady cytrusowe po huraganie Irma widziane z lotu ptaka.
Florida Commissioner of Agriculture/Handout via REUTERS

Plantatorzy już teraz prognozują, że ceny owoców cytrusowych oraz wszelkiego rodzajów soków i przetworów będą zdecydowanie wyższe.

Przypomnijmy że Floryda to ponad połowa amerykańskiej produkcji owoców cytrusowych, mimo iż od 2005 roku uprawa boryka się ze stałymi problemami i od tego czasu produkcja spadła o 70 procent.

Mówimy tu o czasie gdy wykryto Citrus Greening – chorobę „Zielenienia Cytrusów”.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów