Stanowisko dla cytrusów

cytrusy
Przyjmuje się, że kuchnia jest nienajlepszym miejscem hodowli. Opary ze smażenia, gotowania i ulatniający gaz szkodzą roślinom.
Cytrusom nie służy także ciągłe przenoszenie z pomieszczeń zamkniętych na zewnątrz. Na przykład wynoszenie z rana, lub gdy jest ładna pogoda, drzewka na dwór i wnoszenie na noc do domu mija się całkowicie z celem.
Bardzo popularne jest trzymanie cytrusów na tarasach, balkonach i w ogrodzie. Wybierając ten sposób uprawy musimy znaleźć naszym ulubieńcom stanowisko, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Mocno nasłonecznione miejsca źle znoszą na przykład cytryny. Słońce może uszkadzać liście powodując ich żółknienie… Optymalnym miejscem będzie półsłoneczne, lub lekko zacienione.

Ważnym jest, hodując cytrusy, czy to na zewnątrz czy wewnątrz aby nie stały na przeciągach czy ciasnych przewiewach. W bardzo deszczowe lata musimy chronić je od nadmiaru wody. Rośliny stojące w ogrodzie muszą mieć gruby drenaż, a ich donice nie mogą stać bezpośrednio na ziemi.
Najlepszym stanowiskiem dla cytrusów jest zapewniające temperaturę otoczenia od 20 do 30 stopni Celciusza. W zimie wnosimy je do środka i trzymamy nadal w jak najjaśniejszym miejscu jednak przy 5 – 12 stopniach. Niedopuszczalne jest miejsce przy grzejącym kaloryferze, gdyż zbyt suche powietrze nie służy zimowaniu cytrusów. Cytrusy potrafią znieść spadki temperatury poniżej 0 stopni przez parę godzin.

Dobrym stanowiskiem dla Cytrusów są przydomowe oranżerie lub szklarnie. W pomieszczeniach tych możemy zapewnić dla nich najbardziej optymalne warunki do wzrostu, kwitnienia i owocowania. Oranżerie zwane pomarańczarniami lub ogrodami zimowymi, utrzymują w miarę stałą temperaturę, chronią przed opadami i  wiatrem. Są to pomieszczenia ogrzewane i wentylowane.

Przeczytaj także:

Cytrusy 24 – rośliny cytrusowe ich pielęgnacja i uprawa w doniczce w domu.