Długość życia cytrusów

cytrusyJak długo żyją drzewa cytrusowe?

Długość życia cytrusów zależy przede wszystkim od ich zdrowia i sposobu uprawy. Przeciętnie drzewa cytrusowe żyją około 50 lat i nie ma tu znaczenia czy są to drzewa w sadzie czy karłowate drzewka w donicy, choć te rosnące w gruncie dłużej rodzą owoce.

Jeśli cytrusy uprawiane są w zdrowiu, zgodnie z wszystkimi zasadami, prawidłowo nawożone i nie gnębione przez szkodniki, choroby i pasożyty, to mogą dożywać stu lat. Dobrym przykładem jest słynne stare drzewo-rodzic Pomarańczy Washington Navel, od którego wywodzą się wszystkie drzewa tej odmiany pomarańczy.

drzewo rodzic washington navel
Tablica przed drzewem – rodzicem Washington navel w Riverside, Kalifornia

Drzewo to rośnie w Riverside, w Kalifornii i w 2014 roku miało już 141 lat ciągle będąc zdrowym i owocującym okazem. Najstarszymi drzewami cytrusowymi są jednak Pomarańcze gorzkie – Citrus Aurantium. To nie wyobrażalne w świecie cytrusów ale w Hiszpanii rosną okazy, które niektórzy oceniają na ponad 600 lat. Pomarańcza gorzka w gruncie dożywa takiego wieku ponieważ jest wyjątkowo

Długość życia cytrusów - długowieczna pomarańcza gorzka
Pomarańcza gorzka

odporna na większość chorób i szkodników drzew cytrusowych, które obiektywnie rzecz ujmując, są główną przyczyną zakończenia życia cytrusa. Poza tym ma niezbyt wygórowane potrzeby dotyczące gleby i nie potrzebuje specjalnej opieki i nawożenia. W oranżerii w Wersalu pod Paryżem w dużym pojemniku rośnie od wielu lat starannie doglądana Pomarańcza gorzka, której uprawa rozpoczęła się prawdopodobnie w 1421r. Długość życia cytrusów ma znaczenie w wyborze podkładki, tak wiec pomarańcza gorzka jest jedną z częściej wybieranych podkładek.

Przeczytaj także: