2020-07-24

Z jakich rodzajów środków ochrony roślin można korzystać w rolnictwie?

środki ochrony roślin

Udane plony to cel każdego rolnika. Aby je osiągnąć, przez cały rok rolnicy wkładają mnóstwo pracy w uprawę roślin. Jednym z ważniejszych punktów na liście rzeczy do zrobienia jest zabezpieczenie roślin przed szkodnikami. Można to zrobić przy pomocy odpowiednich preparatów.

Insektycydy

Jak sama nazwa wskazuje, środki te pomagają w zwalczaniu owadów szkodzących uprawom. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju insektycydy. Ich głównym zadaniem jest likwidacja szkodników i ograniczenie ich ewentualnego rozmnażania się. Preparaty owadobójcze atakują szkodniki na trzy sposoby. Mogą to zrobić przez ich układ oddechowy, pokarmowy albo przez oddziaływanie na całe ciało.

Fungicydy

Choroby roślin uprawnych to codzienność podczas prac polowych. Mogą one bardzo negatywnie wpłynąć na ilość plonów i oczywiście ich jakość. Jednym z lepszych sposobów na walkę z chorobami roślin są fungicydy. Ochraniają one zboża głównie przed grzybami. Jak działają tego typu preparaty? Blokuje on czynności życiowe „nieproszonych gości”, dzięki czemu grzyby nie mogą oddychać ani pobierać ważnych składników odżywczych. To jednak nie wszystko. Środki tego typu mogą bowiem także wspomagać rozwój roślin uprawnych, wpływając pozytywnie na ich odporność.

Herbicydy

Bez wątpienia są to najpopularniejsze środki ochrony roślin uprawnych. Dzięki nim walka z chwastami jest dużo prostsza i skuteczniejsza. Herbicydy dzieli się na dwie grupy. Pierwsze z nich – kontaktowe, wymagają bardzo dokładnego rozpylenia na chwastach. Najlepiej używać ich jeszcze przed siewem. Z kolei herbicydy układowe zwalczają szkodniki od środka. W praktyce oznacza to, że wnikają we wnętrze chwastu, tym samym znacznie utrudniając jego dalszy rozwój. Na działanie tego oprysku trzeba nieco poczekać, ale efekt jest tego wart. Ogromną zaletą dobrych herbicydów jest ich selektywność. Nie niszczą one upraw, a atakują jedynie chwasty.  Więcej informacji na temat herbicydów można znaleźć na stronie https://www.syngenta.pl/.

Bezpieczne środki ochrony roślin są niezbędne w pracy rolnika. Dzięki nim może on zabezpieczyć plony przed szkodnikami, chorobami i chwastami.

Uprawa cytrusów