Remont całego domu – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Remont całego domu jest ogromnym przedsięwzięciem pod względem logistycznym. Z tego właśnie względu kluczowe jest stworzenie harmonogramu prac remontowych, zaplanowanie wymaganego budżetu oraz zakupienie wszystkich potrzebnych materiałów wykończeniowych z należytym wyprzedzeniem.
Gdy zaczynamy myśleć o remoncie
Kompleksowy remont domu jest przedsięwzięciem szczególnie trudnym pod względem logistycznym. Każdy jego etap powinien być wcześniej dokładnie rozplanowany. Dzięki stworzeniu realistycznego harmonogramu uda się możliwie jak najsprawniej przeprowadzić wszystkie prace remontowe i uniknąć poślizgu związanego chociażby z brakiem niezbędnych materiałów wykończeniowych. Dodatkowo, dzięki rozplanowaniu kolejnych etapów remontu, bez wątpienia łatwiej będzie zapanować nad przeznaczonym na konkretne prace budżetem.
Materiały wykończeniowe, czyli podstawa terminowego remontu
Zanim zabierzemy się do prac remontowych, koniecznie powinniśmy z wyprzedzeniem rozpocząć zakupy. Niestety, często zdarza się tak, że braki na magazynie czy też nieplanowany czas oczekiwania na transport produktów z zagranicy, uniemożliwia nam rozpoczęcie remontu.
Z tego względu zakup materiałów wykończeniowych powinien mieć miejsce przed zabraniem się do jakichkolwiek prac. Zawsze powinniśmy mieć na względzie to, iż czas oczekiwania na wybraną tapetę czy armaturę może wynosić nawet kilka tygodni. Zakupy warto więc zrobić już na dwa miesiące przed rozpoczęciem formalnego remontu.
Samodzielnie czy z pomocą fachowców?
Z pewnością część prac remontowych będziemy w stanie wykonać samodzielnie. Czynności takie jak malowanie ścian, ich szpachlowanie oraz gładzenie czy też układanie podłóg, nie wymagają fachowej wiedzy. Warto jednak mieć na względzie to, że do niektórych prac niezbędna będzie pomoc specjalisty.
Kompleksowy remont domu bardzo rzadko może obyć się bez wsparcia profesjonalnej ekipy budowlano-remontowej. Pamiętajmy, że prace takie jak wymiana okien czy zmiana w układzie pokojów zdecydowanie powinny być wykonywane przez fachowców w danej dziedzinie.
Jaka powinna być kolejność prac remontowych?
Remont generalny zakłada w pierwszej kolejności wykonywanie prac zewnętrznych (zaliczamy do nich m.in. wymianę okien czy też naprawę konstrukcji dachu), a następnie przejście do prac wewnętrznych (czyli malowanie ścian, montaż instalacji grzewczej czy lakierowanie podłóg).
Prace zewnętrzne rozpoczyna się od osuszania murów oraz napraw izolacji wodochronnych – jest to absolutna podstawa, o jaką należy zadbać przed rozpoczęciem jakichkolwiek innych działań remontowych. Następnie mają miejsce poważniejsze prace konstrukcyjne, czyli chociażby naprawa dachu, wyburzanie lub stawianie nowych ścian czy wzmacnianie stropów.
Na tym etapie wymienia się również okna i drzwi oraz przeprowadza remont balkonu bądź tarasu. Po tym można rozpocząć prace nad instalacją wodną oraz kanalizacyjną. Następnie przenosimy się do wnętrza – wykończamy ściany, układamy podłogi, montujemy urządzenia grzewcze i sanitarne oraz dokonujemy drobnych napraw wewnątrz domu.