2022-03-18 Jaka działa lampa solarna i dlaczego warto ją wybrać?

Jaka działa lampa solarna i dlaczego warto ją wybrać?

Początek lamp solarnych na rynku sięga już 1954 roku, kiedy wynaleziono pierwsze nowoczesne ogniwa słoneczne. Przez wiele lat możliwość wykorzystywania energii słonecznej była dość droga, ale dziś ceny spadły, a pozyskiwać energię ze słońca możemy praktycznie wszędzie. Obecnie energią słoneczną zasilane jest wiele urządzeń od domów, czy zabawek po oświetlenie zewnętrzne. Co więcej, energia słoneczna zapewnia dziś światło miliardom ludzi żyjącym na całym świecie. Sprawdźmy więc, jak działają lampy solarne i skąd ich tak ogromna popularność.

Jak działają lampy solarne?

Halogen solarny działa dzięki efektowi fotowoltaicznemu. Najważniejszą częścią światła słonecznego jest ogniwo fotowoltaiczne lub słoneczne. Ogniwo słoneczne to część, która przekształca światło słoneczne w stały prąd elektryczny. Gdy zbliża się wieczór, ogniwo słoneczne przestaje przetwarzać światło słoneczne, ponieważ słabnie i ostatecznie znika. Czujnik światła wykrywa, kiedy jest ciemno i włącza światło lamp solarnych, które zwykle składa się z kilku diod elektroluminescencyjnych (LED). Akumulator dostarcza następnie energię elektryczną do światła przez całą noc.

Ten proces powtarza się w cyklu dobowym. W ciągu dnia światło słoneczne jest przekształcane w energię elektryczną i magazynowane w akumulatorze. W nocy bateria dostarcza energię elektryczną do światła, aż cała się zużyje lub fotoreceptor wyłączy światło, gdy ponownie pojawi się światło dzienne.

Jak uruchomić lampę solarną?

Uruchomienie lampy solarnej najczęściej następuje w pełni automatycznie. Oznacza to, że włączy się ona samoczynnie w odpowiednich do tego warunkach. Dzieje się tak, ponieważ w większości lampy solarne wyposażone są w czujniki ruchu i zmierzchu bądź samego zmierzchu. Lampa solarna z czujnikiem ruchu i zmierzchu włączy swoje światło jedynie wieczorem w momencie wykrycia jakiegokolwiek ruchu, natomiast lampa z samym czujnikiem zmierzchu, będzie pracować przez całą noc. Tego rodzaju oprawa solarna najczęściej wykorzystywana jest jako lampa ogrodowa z czujnikiem ruchu, która podświetli nam wieczorne spacery po ogrodzie, czy naszej działce. Bardzo często w tej konfiguracji spotkamy także reflektor ogrodowy LED, który dzięki wykorzystaniu energooszczędnej technologii, na jednym ładowaniu będzie mógł pracować nawet przez całą noc.

Jakie lampy solarne do ogrodu?

Lampy solarne to energooszczędne i bardzo praktyczne rozwiązanie do oświetlania ogrodu czy posesji na zewnątrz. Ich ogromnym atutem jest brak potrzeby stosowania jakichkolwiek przewodów instalacyjnych do ich podłączenia, a dodatkowo zapewniania wiele walorów estetycznych i zwiększają poziom bezpieczeństwo Twojego domu. Można je łatwo zainstalować na podjazdach, ścieżkach, chodnikach, ścianach czy tarasach. Przed zakupem lamp solarnych warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które mają ogromny wpływ na ich pracę i eksploatacje.

  • Rodzaj i jasność: W zależności od celu musisz wybrać odpowiednią jasność Twoich lamp.
  • Zastosowana bateria: Baterie stosowane w lampach solarnych są dostępne w czterech różnych typach – litowo-jonowe, NiMH, kwasowo-ołowiowe i NiCad. Wśród nich popularnym wyborem są baterie litowo-jonowe, ponieważ mają większą pojemność i nadal mają niewielki rozmiar.
  • Panele słoneczne: Są dostępne w trzech różnych typach – monokrystalicznych, polikrystalicznych i amorficznych panelach słonecznych. Wśród nich monokrystaliczne panele słoneczne są skuteczne, ale są dosyć drogie. Polikrystaliczne i amorficzne panele słoneczne są tańsze, ale mają mniejszą wydajność.

Jak włączyć i wyłączyć lampę solarną?

Chociaż światła słoneczne włączają się i wyłączają w pełni automatycznie, istnieją co najmniej dwa przypadki, w których warto je wyłączyć, jeśli masz taką możliwość (nie działa to wśród wszystkich modeli).

  • Każdy z nas potrzebuje czasem odrobinę ciemności, aby popatrzeć w gwiazdy, światło lamp jest całkowicie zbędne.
  • Zbliża się imprezę na podwórku, więc warto przez kilka dni oszczędzić lampy i naładować je przez całe dnie, tak aby wytrzymały przez całą noc Twojej zabawy.

Jeśli martwisz się, że Twoje światła solarne mogą nie być w pełni naładowane podczas wydarzenia, możesz wyłączyć je na dzień lub dwa wcześniej, a następnie włączyć je ponownie tuż przed rozpoczęciem imprezy. W ten sposób będziesz mógł ładować lampy przez dwa lub trzy dni, ale unikaj stosowania tej „sztuczki” zbyt często.

Uprawa cytrusów