2020-08-25

Jak prawidłowo naostrzyć łańcuch do pilarki?

łańcuch do pilarki

Pilarka łańcuchowa jest narzędziem niezbędnym dla osób, które pracują z drewnem. Często wykorzystywana jest również do porządkowania ogrodu i przycinania żywopłotów. Niestety, z czasem łańcuch do pilarki może ulec uszkodzeniu lub stępieniu, przez co będzie wymagał naostrzenia. Jak to zrobić?

Stępienie łańcucha do pilarki – przyczyny

Do stępienia lub uszkodzenia pilarki można doprowadzić nie tylko poprzez zużycie, ale również w wyniku nieprawidłowego użytkowania. Niestety, stępienie prowadzi do wydłużenia pracy i stopniowego niszczenia się sprzętu. Większość tych problemów da się rozwiązać poprzez poprawne, regularne ostrzenie zębów tnących i prawidłowe napinanie łańcucha do pilarki. Jeśli więc podczas cięcia można zauważyć, że gruby wiór staje się drobniejszy, a ilość pyłu drzewnego wzrasta, oznacza to, że łańcuch do pilarki wymaga ostrzenia.

Oprócz naturalnego stępienia, nieprawidłowa praca może przyczynić się do uszkodzenia innych elementów. Czasem konieczne będzie kupno i wymiana całego łańcucha do pilarki, innym razem wystarczy jedynie naostrzenie i prawidłowe napięcie.

Jeśli zużycie dotyczy bieżni wszystkich ogniw piły, przyczyną może być zbyt mocne napięcie łańcucha lub nieodpowiedni kąt ostrzenia, co skutkuje zbyt mocnym naciskiem na prowadnicę. Zbyt mocno pochylone do tyłu płaszczyzny tnące mogą być powodem użycia zbyt dużej siły podczas cięcia i co za tym idzie – stępienia łańcucha do pilarki, a nawet pęknięć pod tylnym otworem zębów tnących.

Prawidłowe ostrzenie łańcucha

Zanim w ogóle przystąpi się do ostrzenia łańcucha do pilarki, należy sprawdzić odpowiednie parametry, takie jak kąty ostrzenia oraz średnicę pilnika w konkretnym modelu. Do naostrzenia łańcucha potrzebny będzie okrągły pilnik z prowadnikiem (o odpowiedniej średnicy), imadło, pilnik płaski oraz przymiar do ogranicznika.

Na samym początku należy upewnić się, że łańcuch tnący jest prawidłowo napięty na prowadnicy, a sama prowadnica stabilnie leży w imadle. W czasie ostrzenia około 1/5 średnicy pilnika powinna wystawać ponad wierzchołek zęba. Pilnik powinien być prowadzony od siebie, obracając go wokół własnej osi, by zapewnić równomierne zużycie. Aby zachować prawidłowy kąt ostrzenia, powinno się używać prowadnika, który posiada oznaczenia kątów ostrzenia.

W przypadku gdy powierzchnia zęba tnącego jest poszarpana i uszkodzona, należy ostrzyć go tak długo, by całkowicie zlikwidować defekt. W innym wypadku można doprowadzić do trwałego uszkodzenia pilarki. Jeśli defekt będzie zbyt duży, konieczne będzie zaopatrzenie się w nowy łańcuch, kupiony w sklepie z częściami zamiennymi.

Wszystkie zęby tnące powinny mieć jednakową długość. Zapobiegnie to nierównej pracy podczas cięcia drewna i dalszym uszkodzenia. Ostrzenie powinno przebiegać po obu stronach. Gdy zeszlifowane zostaną zęby z prawej strony, należy obrócić pilarkę i naostrzyć te po lewej.

Uprawa cytrusów