2019-01-16

Drewniana donica ogrodowa – produkt ekologiczny i praktyczny zarazem


W sklepach z drewnianym asortymentem do ogrodu pojawiają się nowe, ciekawe propozycje. Wynika to z faktu, że zaczynamy kupować świadomie, rozpatrując wiele różnych aspektów, nie tylko kwestię ceny. Przymierzając się do nowych nasadzeń, zwłaszcza krzewinek i drzewek w ogrodzie, warto zwrócić swoją uwagę na drewniane donice ogrodowe. Jest to produkt znany od lat, ale jego atuty wciąż są zbyt mało doceniane przez nabywców.

Drewniana donica ogrodowa – częsty wybór architektów krajobrazu

Dlaczego to właśnie osoby odpowiedzialne za aranżowane zielonej przestrzeni często sięgają po te produkty? Drewniane donice ogrodowe są elementem, który idealnie uzupełnia inne produkty ogrodowe, takie jak altany, szpalery, pergole, ławki czy stoły, które w znakomitej większości wykonane są właśnie z sosny lub świerku.

Drewniana donica ogrodowa jest tania w utrzymaniu, ma też sporą masę własną, przez co trudno ją przewrócić, przenieść lub zwyczajnie ukraść. W przypadku miejsc użyteczności publicznej to spory atut.

Drewniane donice ogrodowe są wdzięczne dla posiadaczy domków jednorodzinnych, gdyż pozwalają im na nasadzenia, które nie będą stacjonarne. Posiadając niewielki trawnik można oszczędzić go właśnie przenosząc rośliny do drewnianych donic ogrodowych, które można postawić w dowolnym miejscu, na przykład na tarasie, balkonie, ganku czy wzdłuż ścieżki.

Jeśli hodujemy roślinę młodą, podatną na uszkodzenia, drewniana donica ogrodowa będzie dla nich bardzo bezpiecznym siedliskiem – istnieje znacznie mniejsze ryzyko, że zostanie zdeptana przez zwierzęta domowe czy bawiące się dzieci.

Zdjęcie: stylowa donica drabinowa – produktyogrodowe.pl

Drewniana donica ogrodowa – produkt przyjazny środowisku

Drewniane donice ogrodowe są materiałem, który ulega biodegradacji. Drewno jest surowcem naturalnym, który powstaje w bardzo prostym cyklu produkcyjnym – w zasadzie polega to wyłącznie na przygotowaniu profili drewnianych i połączeniu ich za pomocą prostych narzędzi. Nie ma więc silnych chemikaliów ani emisji spalin w trakcie produkcji.

Dodatkowo ważnym aspektem jest to, że donica ogrodowa z drewna jest trwała i przy dobrym użytkowaniu starcza na dziesiątki lat. Jest to działanie zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju, która mówi, że produkty powinny mieć jak najdłuższy cykl życia, by nie musieć zbyt często zastępować ich nowymi. Tak dzieje się na przykład w przypadku donic z polipropylenu, które często pękają czy blakną. Są stosunkowo tanie, ale ich częsta wymiana stoi w sprzeczności z działaniem proekologicznym.

Drewniana donica ogrodowa – wpasujesz ją w każdy krajobrazie
Praktycznym aspektem zakupu drewnianej donicy ogrodowej jest to, że niemal zawsze wkomponuje się w otoczenie. Najlepsze zastosowanie znajduje w przestrzeni publicznej, ogrodach działkowych i przydomowych.

Drewniana donica może być dowolnie malowana, a jej proste kształty i rozmiary sprawiają, że nie gryzie się nawet z mocno nowoczesnymi aranżacjami ogrodu. Jeśli posiadamy trochę artystycznego zacięcia, drewniana donica ogrodowa jest idealnym produktem do udoskonalenia za pomocą prostych środków, takich jak farba stare uchwyty, płytki mosiężne, śruby itp.

Bardzo często, zwłaszcza w okresach letnich, drewnianą donicę można opleść lampkami LED, które po zmroku oświetlą ogród w sposób bardzo nastrojowy.

Polecamy!

Uprawa cytrusów