2018-11-12

Długość życia cytrusów

cytrusy

Jak długo żyją drzewa cytrusowe? Długość życia cytrusów zależy przede wszystkim od ich zdrowia i sposobu uprawy. Przeciętnie drzewa cytrusowe żyją około 50 lat i nie ma tu znaczenia czy są to drzewa w sadzie czy karłowate drzewka w donicy, choć te rosnące w gruncie dłużej rodzą owoce.

Jeśli cytrusy uprawiane są w zdrowiu, zgodnie z wszystkimi zasadami, prawidłowo nawożone i nie gnębione przez szkodniki, choroby i pasożyty, to mogą dożywać stu lat.

Dobrym przykładem jest słynne stare drzewo-rodzic Pomarańczy Washington Navel, od którego wywodzą się wszystkie drzewa tej odmiany pomarańczy.

drzewo rodzic washington navel

Tablica przed drzewem – rodzicem Washington navel w Riverside, Kalifornia

Drzewo to rośnie w Riverside, w Kalifornii i w 2014 roku miało już 141 lat ciągle będąc zdrowym i owocującym okazem.

Pomarańcze gorzkie – najstarsze cytrusy

Najstarszymi drzewami cytrusowymi są jednak Pomarańcze gorzkie – Citrus Aurantium. To niewyobrażalne w świecie cytrusów, ale w Hiszpanii rosną okazy, które niektórzy oceniają na ponad 600 lat.

Pomarańcza gorzka w gruncie dożywa takiego wieku, ponieważ jest wyjątkowo odporna na większość chorób i szkodników drzew cytrusowych, które obiektywnie rzecz ujmując, są główną przyczyną zakończenia życia cytrusa.

Długość życia cytrusów - długowieczna pomarańcza gorzka

Pomarańcza gorzka

Poza tym ma niezbyt wygórowane potrzeby dotyczące gleby i nie potrzebuje specjalnej opieki i nawożenia. W oranżerii w Wersalu pod Paryżem w dużym pojemniku rośnie od wielu lat starannie doglądana Pomarańcza gorzka, której uprawa rozpoczęła się prawdopodobnie w 1421r.

Długość życia cytrusów ma znaczenie w wyborze podkładki, tak wiec pomarańcza gorzka jest jedną z częściej wybieranych podkładek.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów