2019-10-25

Obowiązek segregacji odpadów

segregacja odpadów

Już nie ekologia, a ustawa wymaga od nas segregacje śmieci. W każdym domu powinny się znajdować osobne pojemniki na szkło, plastik czy odpady mieszane. Czy w istocie tak jest? Jak segregować odpady?

Znaczenie kolorów koszy

Na osiedlach co krok można zauważyć kolorowe pojemniki na śmieci. Pomimo tego, że wpisały się w nasz krajobraz i nie są już niczym niecodziennym, nie każdy z nas wie, co oznaczają poszczególne kolory.

Kolor niebieski

Oznacza papier. Możemy umieszczać w nim wszelkiego rodzaju śmieci papierowe od tektury, przez zeszyty, gazety, papier biurowy aż po papiery prezentowe. Oczywiście, należy pamiętać, że śmieci papierowe wyrzucane do niebieskiego pojemnika muszą być suche i w miarę możliwości czyste.

Kolor żółty

Do tego pojemnika wyrzucamy śmieci z tworzyw sztucznych. Na przykład: opakowania po kosmetykach, pojemniki styropianowe lub pudełka po produktach spożywczych.

Kolor brązowy

Odpady BIO, między innymi fusy z kawy, zużyte torebki po herbatach, obierki z owoców lub warzyw, pozostałości po jedzeniu (z wyłączeniem resztek z mięsa).

Kolor zielony

Oznacza szkło. Wszystkie szklane opakowania: butelki, słoiki. Nie wolno wyrzucać tutaj szkła stołowego, czyli szklanek, luster czy karafek.

Kolor szary

Odpady zmieszane. Czyli praktycznie wszystko to, czego nie mogliśmy wyrzucić do pozostałych pojemników. A więc: zatłuszczony papier, mięso, kości, pieluchy, rozbite szklanki czy lustra, chusteczki jednorazowe.

Elektrośmieci

Nie są odpady, które wyrzucamy co tydzień czy co miesiąc. Dlatego wielu z nas nie wie gdzie pozbywać się odpadów niebezpiecznych. Czasami na osiedlach organizowane są wystawki sprzętów RTV i AGD. Nie tylko elektronika należy do niebezpiecznych odpadów. Również stare leki, strzykawki i odpady medyczne. Co z nimi zrobić? Elektrośmieci można oddawać do niektórych sklepów, stare leki można zanieść do apteki, która je zutylizuje. Można też załatwić wszystko w jednym miejscu, znajdując firmę wywożącą śmieci, która oferuje zabranie również niebezpiecznych odpadów.

Jak znaleźć taką firmę?

Na początku warto zapytać obecnego odbiorcę odpadów czy oferuje taką usługę. Jeżeli tak, to problem rozwiązany. Natomiast jeżeli nie, warto przeszukać internet w poszukiwaniu ofert różnych firm. Wpisując frazę: wywóz śmieci Kraków, otrzymamy kilkanaście lokalnych wyników. Decydując się na współpracę z firmą, która zabiera elektrośmieci i niebezpieczne odpady, dbamy nie tylko o środowisko, ale również o nasze zdrowie. Ponieważ im więcej ekologii w życiu codziennym tym więcej zdrowia.

Uprawa cytrusów