2019-03-20

Najprostszy sposób na ochronę ogródka przed kopcami kretów

siatka na krety

Krety to stworzenia, które są pod ochroną i dlatego z ogrodu możemy je tylko przepłoszyć albo w bardzo prosty sposób zabezpieczyć go przed tymi zwierzętami. Krety są prawdziwym zagrożeniem dla trawnika i bardzo często powodują problemy dla ogrodników. To niewielkie zwierzątka mogą urosnąć do 20 cm i dzięki odpowiednio przystosowanym łapom są w stanie kopać tunel o długości nawet 10 m w ciągu zaledwie jednej godziny.

Jak najprościej pozbyć się kretów z ogródka?

Na krety obecnie istnieją dwa sposoby i jednym jest skuteczne odstraszanie, a drugim specjalna siatka, która zabezpiecza trawnik oraz ogródek. Krety są zwierzętami, które nie jedzą roślin, ale bardzo często wykopują podziemne tunele, ponieważ poszukują dżdżownic oraz larw owadów, którymi odżywiają się na co dzień. Niestety, ale w czasie ich wędrówek uszkadzają korzenie rośliny w naszym ogrodzie oraz często tworzą kopce na naszym trawniku.

Dlatego warto poszukać skutecznej ochrony ogródka przed kretami.Trzeba wiedzieć, że kretów nie możemy zabijać i dlatego pierwszym sposobem jest ich odstraszanie. Możemy wykorzystywać różnego rodzaju urządzenia emitujące dźwięki, a także specjalne odstraszacze zapachowe. Musimy pamiętać o tym, że krety są ślepe i dlatego mają najlepiej ze wszystkich zwierząt rozwinięty słuch oraz węch. Możemy zastosować na nich odstraszacze wibracyjno-akustyczne oraz zapachowe.

Najskuteczniejsze rozwiązanie przeciw kretom

Najlepszym rozwiązaniem i przede wszystkim skuteczną ochroną ogródka przed kretami jest siatka. Możemy ułożyć specjalną siatkę pod trawnikiem oraz pod ogrodem, dzięki czemu kret nie będzie w stanie dostać się do naszych upraw. Siatki, które produkowane są specjalnie w celu ochrony ogrodów przed kretami, tworzy się z metalu lub tworzywa sztucznego. Jeden i drugi rodzaj materiału jest odpowiednio zabezpieczony przed korozją, ale produkty różnią się od siebie ceną, ponieważ metalowe są droższe.

Przy takich siatkach produkuje się tak drobną wielkość oczek, aby stanowiły bardzo skuteczną ochronę ogrodów przed kretami. Dodatkowo siatka na krety musi być tak stworzona, aby nie przeszkadzała roślinom w ich rozwoju. Dlatego nie możemy położyć jakiejkolwiek siatki, ponieważ musi to być specjalny rodzaj, który przygotowany jest do ochrony ogrodu przed tymi stworzeniami.

W jaki sposób zamontować siatkę przeciw kretom?

Montaż siatki, która ma skutecznie chronić ogród przed kretami jest bardzo prosty. Musi ona zostać ułożona na głębokości około 10 cm pod trawnikiem lub około 30 cm pod rabatami. W przypadku kiedy posiadamy działkę na pochyłym terenie, to warto dodatkowo wzmocnić ją specjalnymi kołkami oraz kotwicami. W sytuacji kiedy będziemy chcieli zamontować system automatycznego nawadniania, to powinniśmy rury położyć pod siatką.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy mamy już trawnik i dopiero kiedy pojawił się kret w naszym ogrodzie decydujemy się na położenie siatki. W takiej sytuacji musimy samodzielnie kawałek po kawałku odsłaniać powierzchnię i montować siatkę, a następnie ją przesypywać albo zdecydować się na wynajęcie firmy oferującej takie usługi.

Możemy również zdecydować się na położenie siatki pionowej, którą wkopuje się dookoła ogrodu na głębokość około 80 cm. Siatka powinna również wystawać nad ziemią około 20 cm. Taka zapora jest bardzo prosta do zamontowania, ale nie mamy tutaj pewności, że kret nie przekopie się pod nią. Dlatego, jeśli chcemy mieć najskuteczniejszą ochronę ogródka przed kretami, to warto zdecydować się na siatki układane pod całą powierzchnią ogrodu lub trawnika.

Uprawa cytrusów