2020-05-22

LED – nowoczesne i wydajne rozwiązanie w zakresie oświetlenia

LED

Dioda elektroluminescencyjna została wynaleziona przez Nicka Holonyaka. Do produkcji weszła już w latach sześćdziesiątych! Współcześnie diody LED wykorzystuje się jako element użytkowy oraz dekoracyjny.

Zalety

Diody elektroluminescencyjne są niezwykle trwałe. Dostępne na rynku lampy LED mogą świecić nawet przez piętnaście tysięcy godzin. W trakcie działania diody elektroluminescencyjne nie nagrzewają się tak szybko jak standardowe żarówki. Specjalne kontrolki umożliwiają uzyskania światła o dowolnie wybranej barwie, bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów. Diody są również energooszczędne oraz tanie w użytkowaniu. Warto zaznaczyć, że nie oddziałują w szkodliwy sposób na ludzki wzrok oraz skórę. Lampy wykorzystywane są zazwyczaj w miejscach publicznych. Wykorzystuje się je także w inteligentnych systemach z czujnikiem ruchu. Spośród innych lamp systemy LED wyróżnia krótki czas rozpalenia do maksymalnej jasności.

Zastosowanie

Diody elektroluminescencyjne wykorzystywane są w aranżacji wnętrz oraz przestrzeni otwartych. Znalazły one swoje zastosowanie w oprawach świetlnych. Taśmy można instalować w trudno dostępnych miejscach. Ich zaletą jest elastyczny materiał, z którego zostały one wykonane. Oprawę LED wystarczy przykleić na konkretnej powierzchni i podłączyć ją do źródła prądu. Taśmy najczęściej wykorzystywane są jako element dekoracyjny, np. w przypadku podwieszanych sufitów. Diody stosuje się także jako człon listwy LED. Elementy mogą nadać przeszklonym szafkom niepowtarzalnego charakteru. Stosuje się je również przy podstawach różnego rodzaju blatów. Listwy często wybierane są ze względu na zdolność diod do emitowania barw zimnych, ciepłych bądź neutralnych. Cecha ta idealnie sprawdza się w przypadku nowoczesnych lub industrialnych wnętrz oraz przestrzeni w stylu glamour.

Diody elektroluminescencyjne to wydajne i energooszczędne rozwiązanie. Zaletą lamp jest również dekoracyjność. Warto zatem postawić na elementy LED przy aranżacji różnorodnych wnętrz oraz przestrzeni otwartych.

Uprawa cytrusów