2021-02-09

Jaka szklarnia do ogrodu?

szklarnia trioszka

Nie sposób w jednym zdaniu przedstawić całą gamę zalet, płynących z użytkowania własnej przydomowej szklarni. Zakres przyjemnych obowiązków, związanych z uprawą roślin w cieplarni, jest niezwykle szeroki. Inwestycja w szklarnię ogrodową to sposób na zintensyfikowanie ruchu, poprawienie kondycji i uzyskanie zdrowych, świeżych roślin. Jaka szklarnia do ogrodu nada się zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z ogrodnictwem, jak i doświadczonym fanom przydomowych upraw?

Jaką szklarnię wybrać – konstrukcja drewniana czy metalowa?

Obecnie dostępnych jest przynajmniej kilka rodzajów konstrukcji szklarniowych, wykorzystywanych powszechnie w przydomowych warunkach. Jednym z najczęściej spotykanych typów cieplarni są te, które zostały wyprodukowane z aluminium. Lekka konstrukcja pozwala na sprawne osadzenie obiektu w dowolnych warunkach.

Metalowy szkielet zapewnia solidną ochronę przed niekontrolowanymi podmuchami silnego wiatru. Na plus można zaliczyć także sposób montażu szklarni aluminiowej – jest on uproszczony, gdyż nie wymaga się łączenia poszczególnych części za pomocą spawania.

Szklarnia wykonana ze stali będzie miała bardzo podobne właściwości do tych charakteryzujących obiekt wykonany ze stopu aluminium. W przypadku stali będziemy musieli zadbać jednak o zabezpieczanie łączeń metalowych narażonych na korodowanie.

szklarnia dacznaja trioszka

Szklarnia Trioszka z poliwęglanu komorowego w konstrukcji stalowej

Stal jest także nieco cięższa, przez co może być bardziej problematyczna w transporcie. Zarówno szklarnie stalowe, jak i aluminiowe posiadają wysokie walory estetyczne. Inną możliwością jest skorzystanie z nieco anachronicznej konstrukcji drewnianej.

Będzie ona prezentować się wyjątkowo ładnie, szczególnie w dobrze zagospodarowanej przestrzeni ogrodowej. Na niekorzyść szklarni z drewna będą działać czynniki pogodowe: śnieg, mróz, wilgotność – osłabiają solidność konstrukcji. Ze względu na ryzyko niszczenia się drewna, wymagane jest także przeprowadzanie prac konserwacyjnych, w szczególności z zakresu impregnacji drewna.

Uzupełnienie konstrukcji – najlepsze pokrycie cieplarni

Do niedawna myśląc jaka szklarnia do ogrodu będzie najbardziej solidna, mieśmy na myśli te skonstruowane ze szkła, bądź pokryte grubą warstwą przepuszczalnej folii. Od pewnego czasu na czoło wychodzą jednak szklarnie poliwęglanowe, wykazujące najlepsze właściwości ochronne.

Poliwęglan jest solidnym materiałem, praktycznie niemożliwym do zniszczenia w normalnych warunkach. Oznacza to, że cieplarnia pokryta w taki sposób będzie niepodatna na trudne warunki atmosferyczne, włączając w to silne opady gradu, czy intensywne podmuchy wiatru.

Co więcej, poliwęglan jest wytrzymały niemalże w każdej temperaturze. Umożliwia to użytkowanie cieplarni przez wszystkie pory roku, bez konieczności zimowego demontowania jej z przydomowej przestrzeni. Wykorzystanie materiału poliwęglanowego ma także jedną, bardzo ważną zaletę. Tworzywo przepuszcza optymalną ilość promieni słonecznych do uprawianych roślin. Oznacza to, iż warzywa oraz zioła nie absorbują nadmiaru szkodliwych promieni UV, a także docierające światło nie rozgrzewa nadmiernie przestrzeni wewnętrznej.

Jaka szklarnia najlepsza? Użyteczność i kompaktowość to podstawa

Wybierając optymalną cieplarnię ogrodową warto zwrócić uwagę na charakterystykę użytkową obiektu. Obecnie spotkamy szklarnie, które posiadają możliwość swobodnego rozbudowywania o kolejne segmenty. To znacząca zaleta, ponieważ wraz z postępem prac zacznie nam brakować miejsca – a dodatkowa przestrzeń zawsze się przyda.

Kompaktowość łączy się z łatwością instalacji oraz możliwością dowolnego wpasowania w przestrzeń ogrodową. Warto, aby bryła szklarni maksymalnie wykorzystywała dostępne miejsce. Równie ważna jest przestrzeń uprawna – jeśli cieplarnia będzie zbyt zaokrąglona, tracimy w ten sposób cenne miejsce do uprawy tuż przy ściankach obiektu.

Warto zatem, oprócz oczywistych kwestii konstrukcji i pokrycia, zwrócić uwagę na walory użytkowe i możliwość łatwego umiejscowienia obiektu w przydomowym ogrodzie (a nie zawsze jest to łatwe zadanie!).

Źródło: https://sklep.arlengroup.pl/jaka-szklarnia-do-ogrodu

Uprawa cytrusów