2019-06-18

Dieta pudełkowa – co warto wiedzieć?

catering dietetyczny

Coraz więcej osób korzysta z wygodnego modelu odżywiania, jakim jest dieta pudełkowa. Jego zasady okazują się banalnie proste, a popularności sprzyja także moda na dietę pudełkową wśród celebrytów. To z pewnością dobre też rozwiązanie dla osób zapracowanych, ale nie tylko.

Co to jest dieta pudełkowa?

Dietą pudełkową określa się specyficzny rodzaj cateringu dietetycznego, czyli dostarczanie pod wskazany adres zestawu gotowych posiłków na cały dzień. Nazwa nie jest przypadkowa, ale wynika z faktu, iż wszystkie dania pakuje się w bardzo komfortowe w użytkowaniu pudełka. Można zdecydować się na różne warianty menu – trzy, cztery bądź pięć posiłków dziennie. Gotowe posiłki dowozi kurier o wybranej przez klienta godzinie i oczywiście pod ściśle określony adres. Niektórzy decydują się, aby odbierać dania jeszcze w domu, inni zamawiają usługę prosto do pracy.

Wszystkie posiłki przygotowuje się zgodnie z sugestiami dietetyka, aby zapewnić ich odpowiednią kaloryczność, a przede wszystkim prawidłowe zbilansowanie pod względem wartości odżywczej.
W zasadzie w każdym większym mieście bez problemu znajdzie się firmę oferującą tego typu usługi. Nawet już w mniejszych ośrodkach miejskich można liczyć na możliwość skorzystania z diety pudełkowej.

Wady i zalety diety pudełkowej

Osoby korzystające z cateringu dietetycznego podkreślają przede wszystkim ogromny komfort codziennego żywienia. Nie trzeba tracić cennych chwil ani na wymyślanie dań, ani na zakupy, ani też na przygotowywanie posiłków – oszczędność czasu okazuje się zatem duża. Łatwo dopasować również dietę do konkretnych potrzeb. Menu można skonsultować z dietetykiem i co ważne, zawsze jest odpowiednio zbilansowane pod kątem odżywczym. Zapewnia nie tylko prawidłową ilość kalorii, ale także konieczne witaminy i mikroelementy. Praktycznie każdy znajdzie zestaw optymalny dla siebie. W ofercie firm proponujących dietę pudełkową są propozycje zarówno dla tych, którzy pragną nieco schudnąć, jak i dla zwolenników diety wegańskiej, bezglutenowej czy o niskim indeksie glikemicznym. Posiłki wyróżniają się dużym urozmaiceniem, często też pojawiają się modne produkty.

Za największą wadę diety pudełkowej należy uznać dość wysoki koszt cateringu, jednak dla wielu osób znacznie bardziej uciążliwy jest brak możliwości wyboru posiłków i ewentualnej zamiany na inne. Trudno zatem dogodzić wszelkim preferencjom smakowym. Jeżeli w menu na dany dzień jest przewidziany ryż, to niestety trzeba się z tym pogodzić i to pomimo chęci zjedzenia kaszy. Problemem bywa również pewna monotonia, określony rygor i powtarzalność zestawów. Z kolei niektórzy mogą być niezadowoleni z pojawienia się jakiegoś produktu, za którym raczej nie przepadają. Trudno w tym przypadku o zindywidualizowane menu, wiec osoby ceniące sobie odkrywanie nowych smaków szybko się znudzą propozycjami – ciekawie jest przez pierwsze tygodnie. Trzeba też zaufać deklaracjom dotyczącym jakości produktów spożywczych.

Ile kosztuje dieta pudełkowa?

Jak już wcześniej wspomniano, ten rodzaj pożywienia nie należy do najtańszych, ponieważ poza kosztem samych produktów wykorzystanych w przygotowanych posiłkach uwzględnia się również pracę dietetyka, kucharza, a także kuriera dostarczającego zestaw pod drzwi. Koszty poszczególnych zestawów są różne i zależą nie tylko od firmy cateringowej, lokalizacji, ale również od wybranej opcji dietetycznej oraz kaloryczności. W każdym razie cena zestawu jednodniowego składającego się z pięciu posiłków wynosi od około 40 do nawet 80 zł. Miesięcznie uzbiera się zatem kwota 1000 – 1500 zł w przypadku wariantu od poniedziałku do piątku. Wydatki wzrastają do około 2000-3000 zł, kiedy dieta pudełkowa obejmuje wszystkie dni w tygodniu. Wyliczenia dotyczą oczywiście jednej osoby, więc dla całej rodziny to już naprawdę duże obciążenie finansowe, aczkolwiek wtedy można liczyć na konkretne promocje.

Dieta pudełkowa – czy warto?

Na pewno jest to doskonała propozycja dla osób, które nie lubią przygotowywać samodzielnie posiłków, nie potrafią gotować i odpowiednio komponować produktów pod względem ich wartości odżywczej albo nie mają na to czasu. Z cateringu dietetycznego chętnie też korzystają osoby pragnące zrzucić nieco kilogramów, ponieważ można zamówić zestaw niskokaloryczny. Warunek jest jeden – nie można wtedy podjadać pomiędzy posiłkami. Pudełka pomagają utrzymać w ryzach codzienny jadłospis i co ważne, posiłki są skonsultowane z dietetykiem. Dzięki temu unika się popełnienia błędów, które zdarzają się przy samodzielnym komponowaniu posiłków.

Przygotowywane zestawy są pełnowartościowe pod względem odżywczym i zdrowe. Solidne firmy zajmujące się cateringiem tego typu dbają o wysoką jakość menu, więc codzienne można liczyć na świeże i smaczne jedzenie. Na pewno jest to opcja warta rozważenia, szczególnie kiedy należy dopasować swoje posiłki do określonych potrzeb organizmu. Obecnie coraz częściej z diety tego typu korzystają  nie tylko osoby odchudzające się, ale również bardzo aktywne fizycznie bądź z pewnymi problemami zdrowotnymi np. nietolerancją glutenu czy laktozy albo kłopotami z tarczycą.

Materiał zewnętrzny

Uprawa cytrusów