2018-12-21

Cytrusowa zagadka – matematyka się przydaje!

cytrusy

Dzisiaj chciałbym zaprezentować zagadkę matematyczną związaną z cytrusami, a dokładnie z cytryną i mandarynką. Przy okazji chciałbym przyczynić się do popularyzowania matematyki w internecie. Istnieje kilka stron internetowych, gdzie ich właściciele poświęcili wiele cennego czasu na rozwiązanie zadań i nagranie wideo odpowiedzi.

A jako, że natknąłem się na cytrusową zagadkę, grzechem byłoby nie wspomnieć o niej na łamach naszej strony. Znasz rozwiązanie zadania? Daj znać w komentarzu. Oczywiście odpowiedź do zadania znajduje się w postaci materiału wideo.

Treść cytrusowej zagadki

Za 5kg cytryn i 6kg mandarynek zapłacimy tyle samo, co za 7,5 kg cytryn i 4 kg mandarynek. Jeżeli cytryny podrożeją o 25%, a cena mandarynek obniży się o 20%, to za 100 zł kupimy 12 kg cytryn i 10kg mandarynek.

Wybierz poprawną odpowiedź:

A. Cytryny po podwyżce kosztują tyle, ile mandarynki przed obniżką ceny.
B. Mandarynki przed zmianą cen były o 25% droższe od cytryn.
C. Mandarynki po zmianie cen są o 25% tańsze od cytryn.

Zobacz wideo rozwiązanie

Źródło: https://matfiz24.pl/olimpiady-matematyczne-i-konkursy-kuratoryjne/wojewodztwo-slaskie/2016-17-etap-wojewodzki-gimnazjum

P.S Jeżeli posiadasz dzieci, to warto im podesłać MatFiz24.pl do nauki matematyki. Znajduje się tutaj ponad 2000 zadań i rozwiązań matematycznych. Z cytrusami znalazłem tylko 1 zadanko, ale pozostałe to już same mięso matematyczne wytłumaczone w prosty, łopatologiczny sposób.

Przy okazji zapraszam Cię do uruchomienia hodowli cytrusów we własnym domu:

To naprawdę wciąga 🙂

Uprawa cytrusów