Wertykalator, nawóz czy kosiarka – co jest najlepszym sposobem na piękny trawnik?
Zadbany trawnik to wizytówka całego ogrodu. Zielona, ładnie przystrzyżona trawa jest również świetnym tłem dla licznych gatunków roślin. Ponadto odpowiednia powierzchnia ułatwia umeblowanie ogrodu oraz sprawia, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest jeszcze bardziej przyjemne. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o trawnik, by ten pięknie prezentował się przez cały rok.
Najważniejsze punkty pielęgnacji trawnika
Wiele osób, rezygnując z pieczołowitego urządzania ogrodu, decyduje się na dużą powierzchnię trawnika z nadzieją, że ten nie wymaga pracy i właściwie sam o siebie dba. Nic bardziej mylnego! Piękna trawa wymaga szczególnej opieki, jednak zaopatrzenie w odpowiednie narzędzia oraz dokładne zaplanowanie prac sprawia, że z zadaniem poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.
Aeracja
Trawnik to najbardziej eksploatowana część ogrodu. Właśnie dlatego nierzadko pojawia się na nim warstwa filcu, którą tworzy zbita gleba oraz mech. Z powodu filcu korzenie trawy mają ograniczony dostęp do wody, tlenu oraz składników odżywczych, przez co trawnik staje się brzydki i nie rośnie. Sposobem na uniknięcie zniszczenia trawy może być aeracja, czyli proces napowietrzania gleby. Celem zabiegu jest rozluźnienie podłoża, co pozwala na zwiększenie wnikania wody i nawozów. Spulchniona ziemia jest także bogata w tlen, który stwarza dobre warunki do rozwoju trawy. Dzięki aeracji rośliny lepiej rosną, mają większą masę korzeni i wzmacniają się ich zdolności regeneracyjne. Cały trawnik z kolei staje się bardziej elastyczny i odporny na deptanie. Wzmocniona darń jest natomiast stabilna i wyrównana. Warto wiedzieć, że duży trawnik wymaga użycia specjalnego urządzenia, z pomocą którego można przeprowadzić aerację. Z kolei niewielkie powierzchnie mogą być spulchniane przy użyciu ręcznych aeratorów i prostych narzędzi ogrodniczych takich jak widły czy buty z kolcami.
Rodzaje aeratorów
Planując aerację trawnika, warto dowiedzieć się, jakie urządzenia przydadzą się podczas spulchniania powierzchni ogrodu. W zależności od jego rozmiarów i obsadzenia warto sięgnąć po sprzęt ręczny lub bardziej specjalistyczny.
Widły
Jednym z najprostszych sposobów na sprawną aerację niewielkiego trawnika jest spulchnienie gleby widłami. Cały zabieg polega na nakłuwaniu podłoża w regularnych odstępach. Widły trzeba wbić na głębokość kilku centymetrów bez omijania żadnej części trawnika. Choć sam proces nie jest skomplikowany, może być czasochłonny i męczący, dlatego warto rozważyć zakup wideł ergonomicznych.
Buty z kolcami
Kolejnym sposobem na łatwą aerację mogą być buty z kolcami, a właściwie specjalne nakładki montowane na obuwie. Wytrzymałe ocynkowane kolce doskonale nakłuwają glebę, dostarczając jej odpowiedniej ilości tlenu i ułatwiając transport wody oraz substancji odżywczych.
Walec ogrodniczy
Walec ogrodniczy jest wyposażony w specjalne kolce, które nakłuwając glebę, wspierają rozwój trawnika. Warto wiedzieć, że to urządzenie sprawdzi się podczas wielu prac ogrodowych. Z pomocą walcą można bowiem przygotować podłożę pod trawnik czy uprawę, a także przeprowadzić wiele zabiegów pielęgnacyjnych, w tym aerację. Wszystko to jest możliwe dzięki różnego rodzaju nakładkom, które można kupić w miarę potrzeb.
Aerator ręczny
Aerator ręczny jestem lekkim i łatwym w obsłudze urządzeniem, które nieco przypomina grabie wyposażone w kółku ułatwiające prace ogrodowe i niwelujące drgania. Z użyciem tego sprzętu można przeprowadzić profesjonalną aerację trawnika.
Najlepszy czas na aerację
Trawnik, aby był ładny i zdrowy, wymaga regularnej pielęgnacji. Właśnie dlatego najlepiej przeprowadzać aerację dwa razy w roku. Pierwszy raz warto spulchnić glebę wiosną, drugi raz natomiast należy sięgnąć po aerator późnym latem lub wczesną jesienią. Takich zabiegów nie można jednak wykonywać w ciągu dwóch lat po założeniu trawnika. Ponadto przed aeracją trzeba skosić trawę na wysokość 2-3 cm, a następnie dokładnie ją podlać. Ziemia przed zabiegiem musi być wilgotna, jednak woda nie może utrzymywać się na powierzchni trawnika. Dopiero po jej wsiąknięciu w glebę można przeprowadzić aerację.
Wertykulacja
Sposobem na pozbycie się nieestetycznej i niezdrowej dla trawnika warstwy filcu może być także wertykulacja. Ten zabieg zarówno usuwa plątaninę korzeni, mchu i rozłogów, jak i rozluźnia glebę oraz wspiera odmłodzenie trawnika. Wertykulacja jest bowiem procesem nacinania darni i podłoża na głębokość około 5 cm, co ułatwia przepływ wody i substancji odżywczych do korzeni trawy. Niestety, w przeciwieństwie do aeracji, nie można wykonać tego zabiegu bez użycia specjalnego urządzenia, jakim jest wertykulator Sprawdź, ile kosztuje dobry wertykulator https://www.husqvarna.com/pl/produkty/wertykulatory/.
Wertykulatory dzielą się ze względu na rodzaj napędu, dlatego w sklepach można znaleźć wertykulator ręczny, elektryczny lub akumulatorowy i spalinowy. Wertykulator ręczny (mechaniczny) jest rodzajem grabi, które są wyposażone w wąskie, sztyletowate zęby wcinające się w glebę na głębokość kilku centymetrów. Zdarza się, że do urządzenia są zamontowane kółka ułatwiające prowadzenie sprzętu. Wertykulacja z użyciem tego typu skaryfikatora jest zarówno czasochłonna, jak i pracochłonna, dlatego warto wybierać sprzęt ręczny do niewielkich trawników. Wertykulator elektryczny sprawdza się podczas pielęgnacji niewielkiej powierzchni, a z kolei wertykulator spalinowy może być wykorzystywany na dużych aerałach. Warto wiedzieć, że istnieją też wertykulatory w postaci przystawki do traktora, które są przeznaczone do długotrwałej intensywnej pracy na bardzo dużych powierzchniach.
Nawożenie
Niezbędnym elementem pielęgnacji trawnika jest jego nawożenie. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych. Ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu, ponieważ zbyt duża ilość nawozu może uszkodzić trawę. Warto także pamiętać o tym, że nawożenie można przeprowadzić wtedy, kiedy gleba jest wilgotna, a rośliny suche. Wówczas nawóz nie osiądzie na liściach, co mogłoby je uszkodzić, ale wniknie w korzenie. Warto więc nawozić trawnik po podlewaniu albo po deszczu. Konieczne jest również obfite podlanie trawnika następnego dnia po zastosowaniu odżywki.
Dobrym zamiennikiem nawozu wieloskładnikowego może być kompost o miałkiej konsystencji, którą można uzyskać poprzez przesianie zawartości kompostownika przez siatkę rozpiętą na ramie. Takie nawożenie powinno odbywać się dwa razy w sezonie wegetacyjnym. Kompost należy równomiernie rozgrabić na powierzchni trawnika, pozostawiając na podłożu centymetrową, maksymalnie dwucentymetrową warstwę. Po zabiegu do podłoża trafi solidna dawka próchnicy, która zawiera liczne substancje odżywcze łatwo przyswajalne przez rośliny. Kompost poprawia także strukturę gleby, chroni ją przed nadmierną utratą wody oraz korzystnie wpływa na aktywność mikroflory i fauny ziemi, co wpływa korzystnie na kondycję trawnika. Niewątpliwą zaletą nawozu organicznego jest też to, że nie ma ryzyka przenawożenia trawy.
Pierwsze nawożenie trawnika powinno mieć miejsce wczesną wiosną, bezpośrednio po użyciu aeratora czy wertykulatora. Kolejna tura dokarmiania trawy powinna z kolei odbyć się latem. Nie jest to konieczne, jeśli wcześniej został zastosowany nawóz o spowolnionym działaniu. Warto także pamiętać, że podczas suszy nie można nawozić trawnika i trzeba ograniczyć substancje bogate w azot. Po zakończeniu upalnego lata pora na ostatnie nawożenie, które musi odbyć się najpóźniej w połowę w połowie sierpnia. Na tym etapie należy użyć nawozu o małej zawartości azotu, a zwiększonej potasu i fosforu. Zbyt duża dawka azotu może doprowadzić do zmniejszenia mrozoodporności traw, a tym samym do zniszczenia trawnika w czasie zimy.
Koszenie
Pielęgnując trawnik, nie należy zapominać o regularnym koszeniu trawy. Pierwsze w roku koszenie powinno odbyć się po osiągnięciu przez trawę wysokości 8-10 cm. Następne zabiegi są uzależnione od siły rozwoju traw, jakości gleby i warunków pogodowych. Regularne koszenie trawy ułatwia utrzymanie darni w odpowiedniej kondycji i zapobiega tworzeniu się filcu. Ponadto przystrzyżony trawnik to doskonałe tło dla innych roślin ogrodowych. Ciekawym rozwiązaniem jest również mulczowanie, które polega na rozdrobnieniu skoszonej trawy i rozrzuceniu jej na trawniku. Skoszona trawa stanowi bowiem świetny nawóz organiczny i zabezpiecza trawnik przed wysuszeniem oraz pojawianiem się chwastów.
Podlewanie
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dla trawnika jest podlewanie. Trawa, szczególnie ta młoda i świeżo wysiana, jest bowiem bardzo wrażliwa na przesuszenie. Najlepszą porą na podlewanie jest poranek lub wieczór. W czasie upałów należy polewać dwa razy dziennie. Nie należy jednak robić tego w południe, ponieważ woda nagrzewa się od podłoża i uszkadza trawę. Dbając o trawnik, nie można dopuścić do wysychania gleby, ponieważ to może zniszczyć trawę. Warto zatem podlewać rzadziej i intensywnie niż często, ale słabo. Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie systemów nawadniających, które pozwalają na oszczędzanie czasu. Trzeba jednak pamiętać o właściwym ich wyregulowaniu, które musi być dostosowane do pogody.
Wertykalator, nawóz, kosiarka i system nawadniający to najważniejsze narzędzia pomagające dbać o piękny trawnik. Pierwsze z nich spulchnia ziemię oraz ułatwia pozbycie się mchu i resztek suchych roślin, co ułatwia wodzie i substancjom odżywczym przenikanie do korzeni. Dostępne w sklepach nawozy (zarówno te naturalne, jak i mineralne) wspomagają wzrost trawy. Kosiarka z kolei reguluje jej wygląd i wysokość, a system nawadniający sprawia, że podwórko jest soczyście zielone. Warto więc pamiętać o wszystkich tych zabiegach. Choć pielęgnacja trawnika wydaje się skomplikowana, nie należy zapominać, że odpowiednia organizacja pracy sprawi, że dbanie o podwórko będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Źródła:
- https://allegro.pl/artykul/czym-wykonac-aeracje-malego-trawnika-ZGzraygYMTX?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=DSA_Artykuly&ev_adgr=DSA_Artykuly&gclid=CjwKCAjwqqrmBRAAEiwAdpDXtGS72qRkiscgJ2F7dJHol6N-2azUPN4CThfXT-pb2EwtXqfgCBo9kRoChBEQAvD_BwE
- https://www.komputronik.pl/informacje/jak-przygotowac-trawnik-na-wiosne/?gclid=CjwKCAjwqqrmBRAAEiwAdpDXtH5TiOwaPodb6EqgCPQL09UnEXuHte2RMnG5Ty7jE2xX7YAFRbGBUxoCHKUQAvD_BwE
- https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/co-zrobic-aby-nasz-trawnik-by-piekny-pielegnacja-trawnika-aa-PuLx-BWQg-huYA.html
- https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/trawnik-wlasciwa-pielegnacja-trawnika-od-wiosny-do-jesieni-aa-iMxZ-pNEY-2Cp1.html
- https://poradnikogrodniczy.pl/trawnik3.php
- http://ladnydom.pl/Ogrody/56,113645,11434658,Pielegnacja_trawnika_po_zimie___8_krokow_do_pieknego.html