2019-04-03

Savoir-vivre w piciu herbaty

parzenie herbaty

Nie ulega wątpliwości, że kult picia herbaty z klasą kojarzy się przede wszystkim z kulturą japońską. Jednakże również w Polsce ten aromatyczny napój cieszy się coraz większą popularnością. Herbata nie stanowi już tylko słodkiego dodatku do posiłku. Coraz częściej zajmuje pierwsze miejsce na liście wśród wykwintnych napojów podczas spotkań towarzyskich. Warto więc poznać zasady, jak pijać ją z elegancją.

Naczynie do picia herbaty – kubek czy filiżanka?

Od lat większość z nas do picia herbaty najczęściej używa rozmaitych kubków. Jednak jeśli chcemy zadbać o to, by rytuał zyskał odrobiny wykwintności, warto korzystać z filiżanek. Posiadają one nie tylko bardziej okazały wygląd, ale pomogą również w wydobyciu odpowiedniego smaku i aromatu napoju.

Jak twierdzą Japończycy, doskonała filiżanka do herbaty powinna być wykonana z cienkiej porcelany i posiadać lekko zaokrąglony kształt.

Jak parzyć herbatę?

Oczywistym jest fakt, że podstawą herbacianego savoir-vivre jest prawidłowe zaparzenie naparu.

Czarna herbata

Czarną herbatę powinniśmy parzyć w tak zwanym białym wrzątku, co oznacza, iż zagotowana woda zmienia swój kolor na zbliżony do białego oraz możemy zaobserwować w niej niewielkie bąbelki. Herbatę czarną parzymy około 4 minut.

Zielona herbata

Inaczej przedstawia się parzenie zielonej herbaty, która jak wiadomo powstaje z liści nie poddanych wcześniejszej fermentacji. Pozwala to na zachowanie jak największej ilości wartości odżywczych. Herbata zielona powinna być parzona w temperaturze niższej niż w przypadku wcześniej wymienionego napoju. Najlepiej po zagotowaniu wody pozostawić ją na około 10-15 minut, aby wystygła.

W tym czasie temperatura spadnie do około 75 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia pozostaje również czas parzenia herbaty zielonej. Powinien być on nie dłuższy niż 3 minuty, jeśli chcemy uzyskać napar o działaniu pobudzającym lub około 6 minut, gdy chcemy, by herbata posiadała właściwości uspokajające. Herbatę zieloną kupimy np. na https://www.czasnaherbate.net/herbaty-zielone-c-2_4.html.

Herbata czerwona

Zaskoczeniem pozostaje fakt, iż herbata czerwona odpowiednio parzona jest w temperaturze 90-95 stopni Celsjusza. W tym przypadku musimy pamiętać, aby liści nie trzymać zbyt długo w gorącej wodzie. Odpowiednie parzenie tego rodzaju herbaty powinno trwać nie dłużej niż 3 minuty.

Jedną z największych różnic między parzeniem herbaty czerwonej i czarnej jest to, iż liście tej pierwszej możemy zaparzać nawet kilka razy. Jak wskazują opinie fachowców, kilkukrotne zaparzanie herbaty czerwonej może nawet zwiększać jej dobroczynne właściwości ze względu na wzmożone uwalnianie się rozmaitych składników odżywczych.

Herbata żółta

Herbata żółta powinna być parzona nie dłużej niż 1-2 minut. Wykorzystujemy do niego wodę o temperaturze 85-90 stopni Celsjusza. Najczęściej stosuje się około 4 g liści na 250 ml wody. Podobnie jak w przypadku poprzedniej, herbatę żółtą możemy zaparzać kilkukrotnie.

Parzenie trzecie i kolejne powinny trwać nieco dłużej. Warto zaznaczyć, iż ten rodzaj herbaty zaparzamy bez przykrycia naczynia.

Jak elegancko podać herbatę?

Coraz częściej herbatę podaje się w czajniku z podgrzewaczem, dzięki czemu możemy uniknąć szybkiego spadku temperatury napoju. Istotny jest, aby naczynie posiadało sitko, które nie dopuści do dostania się fusów do filiżanek.

Jeśli chcemy podać herbatę z klasą, pamiętajmy o tym, aby filiżanki posiadały spodki. Ważną kwestią zostaje również odpowiednie nalewanie aromatycznego naparu. Czynność wykonujmy zawsze stojąc z prawej strony.

Picie herbaty z klasą – jak to robić?

Dbając o powyższe aspekty, bardzo często zapominamy o istotnym elemencie, jakim jest eleganckie picie herbaty. Trzymając filiżankę nie powinniśmy chwytać jej za ucho, a także nie należy obejmować jej dłonią. Najlepiej, gdy delikatnie podtrzymujemy naczynie. Nie stosujemy również powszechnej praktyki, jaką jest picie napoju z łyżką w filiżance. Wykorzystujemy ją tylko i wyłącznie do słodzenia w ten sposób, aby mieszając wykonywać delikatne, koliste ruchy.

Zadbajmy o to, aby nie uderzać łyżeczką o ścianki filiżanki, gdyż może spowodować to wydobycie nieeleganckich dźwięków. Na koniec możemy odłożyć ją na spodek tak, aby znajdowała się na nim w całości.

Ciekawostką jest fakt, iż w przypadku, gdy pijemy herbatę przy dużym stole, powinniśmy podnosić tylko i wyłącznie filiżankę (bez spodka). Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy napar wypijamy siedząc przy niskim stoliku kawowym. Wtedy podnosimy również podstawkę.

Uprawa cytrusów