Przechowywanie owoców cytrusowych
Z reguły przechowywanie owoców cytrusowych w naszych lodówkach nie jest konieczne, bo któż magazynuje większą ilość owoców naraz…
Obecnie owoce cytrusowe są stale dostępne w naszych polskich sklepach i zawsze możemy „wyskoczyć ” do marketu aby zakupić choćby jedną sztukę.
Problem pojawia się gdy np. dostępne tylko sezonowo mandarynki są trudne do zdobycia wtedy, gdy tego akurat najbardziej potrzebujemy…
Czasem magazynujemy cytrusy na okoliczność jakiś większych imprez lub po prostu w emocjach zakupów nabyliśmy spontanicznie większą ilość, którą teraz musimy przechować.
Poniżej przedstawię metody dzięki którym przechowywanie owoców cytrusowych będzie skuteczne i dzięki którym nie stracą one na jakości.
Wybierz odpowiednio dojrzały owoc
Wybór odpowiedniej jakości owoców jest kluczowy. Lepiej wybrać cytrusy, których kolor skórki jest gdzieniegdzie zielony, wydając się niedojrzały, niż te przejrzałe i zbyt miękkie.
Na ogół w przejrzałych cytrusach wykształcają się już procesy prowadzące do gnicia, których już może nie zatrzymać niska temperatura.
Owoce cytrusowe za bardzo zielone, bez swojego naturalnego koloru pojawiającego się gdy są dojrzałe, nie mają zaś optymalnej słodyczy oraz poziomu soku.
Najlepszej jakości cytrusy to takie, które dojrzały naturalnie na drzewie (nie były potraktowane gazem), mające bardzo jasne, naturalne, jednolite kolory. Jak wspomniałem, lekkie muśnięcie zielenią na pomarańczach czy cytrynach jest dopuszczalne bo te owoce będą „trzymać” najdłużej.
Świeży cytrus to podstawa
Przez pojęcie „świeży owoc” rozumiemy taki, od którego zbioru do naszego zakupu minęło jak najmniej czasu. Wkrótce po tym jak owoc został zerwany z drzewa, zaczyna on się psuć.
Czym więc krótszy czas w jakim z drzewa trafi do konsumenta, tym dłużej przez niego może on być przechowywany.
Świeży owoc cytrusowy to taki, który ma naturalne, żywe kolory, pachnie , nie jest zbyt miękki, nie ma śladów psucia czy odbarwień na powierzchni, posiada optymalnie grubą, dobrze separującą się od miąższu skórkę.
Najlepsza temperatura do przechowywania cytrusów
Jak u innych owoców, cytrusy zerwane z drzewa psują się szybciej w wyższej temperaturze powietrza. Przez przechowywanie owoców cytrusowych w chłodnych warunkach wydłużamy czas przejrzewania – gnicia.
Dlatego w przemyśle cytrusowym, już samo pakowanie owoców odbywa się w zimnych warunkach. Optymalna temperatura do przechowywania cytrusów to od 5’C do 10’C. Zamrożenie owoców zabija smak, przestają one być świeże, naturalne.
Aby przechowywać cytrusy dłuższy czas musisz zapewnić im chłód, ale nie zamrażać je. Do tego nadaje się najlepiej oczywiście lodówka.
Z cytrusów najlepiej przechowuje się cytryny, które wymagają temperatury 8’C. Pomarańcze są mniej wytrzymałe i psują się szybciej, dlatego powinny być przetrzymywane w temperaturze 2’C do 7’C.
Unikajmy wilgoci
Przez wilgoć rozumiemy to iż na powierzchni skórki przechowywanych owoców cytrusowych nie ma żadnych śladów kropel wody.
Mokre owoce magazynowane w nawet niskich temperaturach stwarzają warunki do pojawiania się pleśni na ich skórce. Cytrusy przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach, naturalnie „pocą się”, wytwarzając nie mogącą odparować z nich wilgoć.
Aby trzymać swe owoce w dobrych warunkach wpakujmy je do pojemnika, który „oddycha”.
Ruch to zdrowie
Efektywne, długie przechowywanie owoców cytrusowych – szczególnie większej ilości w pojemniku – wymaga przekładania ich w nim.
Poruszanie cytrusami w pojemniku zapewnia docieranie powietrza do dolnych jego partii co zapobiega zaleganiu wilgoci. Przekładamy owoce leżące na spodzie – na sama górę – a te z góry na spód.
Czynność tę możemy sobie darować jeśli w pojemniku przechowujemy mniejszą ilość owoców.
Miej oczy szeroko otwarte
Jeśli długo przetrzymujesz owoce cytrusowe – miej oko na nie. Od czasu do czasu możesz sprawdzić ich jakość, przez sprawdzenie wyglądu skórki.
Czasem od spodu źle przechowywanego owocu, może pojawić się pleśń. Wszystkie szare, zielone i niebieskie zmiany są jej objawem. Spleśniały owoc usuń jak najszybciej a owoce stykające się z nim – jeśli nie zainfekowane – umyj dobrze i wytrzyj, wkładając je z powrotem do skrzynki.
Pleśń na cytrusach może przechodzić na inne sąsiadujące w pojemniku owoce.
…albo przechowuj sok zamiast całych owoców
Jeśli z takim przechowywaniem cytrusów nie masz zamiaru się bawić, przechowuj tylko wyciśnięty z nich sok. Chodzi tu szczególnie o sok z cytryn czy limonek tak często dodawany do herbaty czy potraw.
Sok przechowuje się łatwiej, w komfortowych i praktycznych butelkach. Jeśli potrzebujesz przechować cytrusy, które nie będą potem jedzone na świeżo – może dobrym rozwiązaniem jest właśnie wyciśnięcie z nich soku.
Dla nas – miłośników i hodowców roślin cytrusowych, posiadających owocujące drzewka cytrusów, przechowywanie ich owoców staje się prostsze.
Owoce cytrusowe przechowuje się bowiem najlepiej – niezrywane – na ich własnym drzewku. Mogą one tam wisieć dojrzałe przez kilka miesięcy bez straty jakości.
Smacznego 🙂