2020-06-08

Prasa Yoda – wyciśnij zdrowy olej!

prasa do tłoczenia yoda

Zwykle olej kupujemy ze sklepu, zapakowany w piękną butelkę. Olej rzepakowy, olej z czarnuszki czy olej lniany – te 3 rodzaje olejów kupowałem dotychczas najczęściej w sklepach. Okazuje się, że takie oleje sklepowe mają o wiele mniej wartości odżywczych w porównaniu do oleju tłoczonego w domu. Potrzebowałem maszynki do mielenia ziaren z których powstanie ten prawdziwy, zimnotłoczony olej. Zakupiłem prasę Yoda. Dlaczego ja zamówiłem? Właściwie to z polecenia – brat też taką maszynkę zamówił i mówił, że działa bez zastrzeżeń. Postanowiłem to sprawdzić i sporządzić recenzję na blogu.

Jak wygląda prasa Yoda?

Jest dosyć ciężka, na moje oko waży około 8kg – konstrukcja od wewnątrz jest metalowa. Na pewno trzeba zrobić trochę miejsca w szafce, aby ją zmieścić. U góry mamy 6 programów dedykowanych dla 6 różnych grup surowców: orzechy ziemne, rzepak, nasiona lnu, czy też słoneczniki, to jednak ich wybór jest bardzo intuicyjny.

prasa yoda przyciski

Inne nasiona także można mielić w tym urządzeniu, np czarnuszkę. Olej z czarnuszki jest rekomendowany dla alergików. Już po 15 dniach stosowania czarnuszki organizm może dość znacząco zwiększyć swoją odporność. Czarnuszkę tłoczę włączając program do mielenia nasion lnu.

Przydałoby się, aby programy „mielące” były w języku polskim – aktualnie są w języku angielskim. Dla młodszych użytkowników nie będzie to stanowić problemów. Jedynie dla starszych użytkowników będzie to jakiś problem na samym początku użytkowania, ale mogą skorzystać z gotowej instrukcji przetłumaczonej na język polski. Po kilku tłoczeniach oleju będziemy już pamiętać, który przycisk do czego służy.

Zalety prasy

Znam 2 osoby po rodzinie, które zakupiły tę prasę https://www.mocsokow.pl/prasy-do-oleju/117-yoda-oleum.html

Opinie tych osób są pozytywne, co mnie także do skłoniło do zakupu.

Zalety prasy:

  • Duża ilość programów.
  • Brak konieczności ręcznego popychania ziaren do tłoczenia – odbywa się to automatycznie, działając na zasadzie „śmigła” obracającego się wokół własnej osi.
  • Bezpieczeństwo – maszyna nie uruchomi się, gdy nie ma przytkniętej pokrywy lub kiedy jest przegrzana.
  • Wygoda czyszczenia, dzięki dołączonemu druciakowi.
  • Osoby, które zakupiły produkt już kilka lat temu twierdzą, że jest to model bezawaryjny (ja nie mogę tego powiedzieć z racji tego, że dopiero nabyłem prasę Yoda).
  • Ziarno podczas mielenia styka się z metalowymi częściami, a nie z tworzywem sztucznym.

Wady prasy:

  • Programy tłoczące w języku angielskim.
  • Jest to model dosyć ciężki (ale chyba solidny).
  • Prasa przestaje działać po około 40-60 minutach mielenia ziarna z powodu przegrzania.

Podsumowanie

Gdybym miał cofnąć czas, także wybrałbym prasę Yoda. Do programów w języku angielskim da się przyzwyczaić po kilkukrotnym użytkowaniu prasy. Produkt jest dosyć ciężki, ale mam nadzieję, że nie będzie się psuł. Jak mam wydać 2 tys zł na taką prasę, to chciałbym, aby posłużyła przynajmniej przez kilkanaście lat bez awarii. Prasa przestaje działać po około 40-60 minutach mielenia, ale jest to wystarczający czas, aby wytłoczyć olej dla całej rodziny. Jest to prasa do użytku domowego, a nie przemysłowego 🙂

Uprawa cytrusów