2019-06-24

Poznaj zalety hydrożelu ogrodniczego

hydrożel ogrodniczy

Hydrożel ogrodniczy jest substancją, która gromadzi wodę i uwalnia ją powoli, aby utrzymać rośliny odpowiednio nawodnione. Zmniejsza konieczność częstego podlewania roślin, dzięki czemu oszczędzamy wodę. Ponadto eliminuje zastój wody obok korzeni, zapobiegając ich gniciu. Odpowiednio stosowane hydrożele skutecznie chronią rośliny przed więdnięciem i usychaniem, nawet podczas długotrwałej suszy. Hydrożel możemy stosować zarówno w ogrodach, jak i w uprawie roślin na balkonach, tarasach, w ogródkach oraz domach.

Jak działa hydrożel ogrodniczy?

Hydrożel ma bardzo prosty skład – jest regularnym polimerem, zmielonym do stanu proszku lub granulek o bardzo różnych formach. Jego główną cechą jest zdolność do wchłaniania dużej ilości wilgoci i powiększania swojej objętości. Po wymieszaniu z ziemią ogrodową hydrożel potrafi zatrzymać bardzo duże ilości wody z opadów lub nawadniania, a następnie stopniowo oddawać wodę korzeniom roślin i pomniejszać swoją objętość.

Jak możemy wykorzystać hydrożel ogrodniczy?

Hydrożel ogrodniczy służy jako akumulator wilgoci, dzięki czemu rośliny mogą pozostawać bez nawadniania przez dłuższy czas. Jest to również sposób na szybkie i skuteczne dostarczenie składników odżywczych do korzeni roślin. Warto wiedzieć, że hydrożel może absorbować nie tylko wilgoć, ale również minerały, dlatego dodając hydrożel do mieszanki gleby dla roślin, można je również odżywiać. Hydrożel może być dodawany do gleby dla kwiatów i innych roślin ogrodowych, do kiełkowania nasion, do ukorzeniania sadzonek, a także sadzenia roślin ogrodowych. Dzięki miękkiej i niewielkiej strukturze żelu, korzenie roślin mogą łatwo przenikać między poszczególne drobinki, pobierając wilgoć i minerały.

Jakie zastosowanie ma hydrożel ogrodniczy?

Hydrożel jest bardzo rzadko stosowany samodzielnie. Często miesza się go z podłożami glebowymi, co zapobiega szybkiemu osuszaniu gleby i chroni przed nadmierną wilgocią. Kolejnym obszarem zastosowań hydrożelu w ogrodzie jest usuwanie nadmiaru wilgoci na wiosnę, gdy poziom wód gruntowych wzrasta z powodu rozmrożonego śniegu. W tym przypadku do gleby wprowadzany jest również suchy hydrożel. Jeśli z kolei mówimy o młodych sadzonkach, które wymagają dużej ilości wilgoci i składników odżywczych, zaleca się umieszczenie w glebie już „spuchniętych” granulek. Substancja ta bardzo powoli oddaje wilgoć roślinom, dzięki czemu nie musimy się martwić o ewentualne gnicie korzeni. Wiedz, że hydrożel jest substancją całkowicie sterylną, ulegającą biodegradacji w ciągu kilku lat, nie stwarzającą zagrożenia ekosystemowi. Dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany w ogródkach warzywnych, czy sadach.

O czym należy pamiętać?

Stosowanie hydrożelu ogrodniczego przy uprawie roślin może być niezwykle pomocne, o ile wykorzystujemy go w sposób prawidłowy. Czekając, aż hydrożel dostarczy roślinom wystarczającej ilości wilgoci, możemy całkowicie pominąć podlewanie, co spowoduje gwałtowne usychanie roślin. Dlatego należy pamiętać, że po umieszczeniu hydrożelu w ziemi, powinniśmy ją obficie podlać, a następnie kontrolować stan gleby.

Uprawa cytrusów