2019-02-25

Płot osłonowy drewniany – jak skutecznie go odnowić?

płot osłonowy drewniany

Ogrodzenie drewniane ma ograniczoną trwałość. Jest ono przecież nieustannie narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Dodatkowo z czasem złuszcza się także farba, deski potrafią schnąć, pękać od wilgoci i pokrywać się warstewką mchu. Płoty z paneli drewnianych można tanio i szybko, samodzielnie odnowić.

Co lepsze – odnowić sztachety czy kupić nowy płot osłonowy?

Płot z paneli drewnianych zwykle raz na jakiś nadaje się do przymusowej renowacji. Błędnie oceniamy jego stan zazwyczaj ze względu na pokrycie mchem lub grzybem. To niekorzystne estetycznie, ale pod względem mechanicznym płot z drewna jest wciąż użyteczny i nie ma potrzeby kupowania i montowania nowego. W dobie przesadnej konsumpcji działanie z myślą, by dawać produktom ogrodowym drugie życie jest jak najbardziej na miejscu. Wymiana płotu osłonowego z drewna wchodzi w grę wówczas, gdy większość sztachet nosi uszkodzenia mechaniczne lub deski są mocno zgniłe. Tutaj zwykła renowacja nic nie da i musimy wymienić ogrodzenie na nowe.

Przygotowanie drewnianego płotu osłonowego do renowacji

Podstawą jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do odnowienia i zabezpieczenia. Pierwsza usuwana jest warstwa nalotu mchu, grzybów i pleśni. Służą do tego specjalne preparaty na szkodniki – zwykłe tarcie sztachet nie wystarcza, gdyż zarodniki pozostaną wewnątrz struktury drewna i szybko pokryją odnowiony płot kolejnym, nieestetycznym nalotem. Podczas stosowania tych preparatów trzeba zachować ostrożność i w miarę możliwości starać się nie wdychać oparów.

płot ula

płot martina

Fot. Impregnowane płoty ogrodowe Producenta Bdburchex

Tak przygotowana powierzchnia powinna być następnie wyszlifowana i oczyszczona. Przyda się w tym celu szlifierka oraz papier ścierny dobrej klasy. Przy dużej powierzchni płotu osłonowego drewnianego, czeka nas żmudna i męcząca praca. Dokładne oczyszczenie i wyrównanie sztachet ogrodzenia odkryje naturalną powierzchnię drewna, czyli tę, na której opierać się będzie nowa estetyka płotu.

Impregnacja płotu osłonowego z drewna

Kolejnym krokiem jest zakup właściwej klasy preparatu impregnacyjnego do drewna. Środek ten ma za zadanie zabezpieczyć powierzchnie przed erozją, spowodowaną zmiennymi czynnikami atmosferycznymi oraz szkodnikami, dla których nasz płot to istna stołówka. Solidny impregnat do drewna, jaki zdecydujesz się zafundować swojemu ogrodzeniu, będzie też swego rodzaju warstwą gruntującą – każda kolejna warstwa nakładana na sztachety będzie lepiej doń przylegać. Impregnację powinniśmy powtarzać raz na około 3 lata by zachować wysoki poziom ochrony drewnianego ogrodzenia.

Od Ciebie zależy jak upiększysz swój drewniany płot osłonowych

Ostatni etap renowacji jest zawsze sprawą otwartą. Nie ma tutaj sztywnych wytycznych, każdy korzysta z takich farb i emulsji, by spełniły jego oczekiwania aranżacyjne. Na rynku warto szukać produktów ekologicznych, a w przypadku korzystania ze zwykłych lakierów i bejc, starać się, by w najmniejszym możliwym stopniu dostawały się do środowiska (poza powierzchnię drewnianego płotu sztachetowego). Puste opakowanie i pozostałości po impregnatach oraz powłokach należy oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w swojej gminie.

Źródło: Bdburchex.com.pl – producent drewnianych mebli ogrodowych

Uprawa cytrusów