2021-03-31 Perukowiec podolski Royal purple - charakterystyka, wymagania, przycinanie.

Perukowiec podolski Royal purple – charakterystyka, wymagania, przycinanie.

Perukowce to wspaniałe, ozdobne krzewy, które dodatkowo są proste w uprawie. Po przekwitnięciu w letnich miesiącach, roślina wytwarza efektowe i puszyste owocostany, które stanowią niezwykłą ozdobę ogrodu. Jakie ma wymagania i jak pielęgnować perukowca podolskiego?

Perukowiec podolski royal purple – charakterystyka

Royal purple jest wysokim krzewem, który dorasta do około 2,5-3 metrów wysokości. Cechuje się umiarkowanym wzrostem, który wynosi mniej więcej 15 cm rocznie. Odmiana ta ma duże, matowe i owalne liście w kolorze purpurowym. W sezonie jesiennym zmieniają one kolor na jaskrawoczerwony.

Okres kwitnienia perukowca podolskiego royal purple, przypada na maj i czerwiec – wtedy roślina przybiera żółty kolor. Kwiaty są drobne, liczne i dobrze widoczne na tle ciemnych liści.  Z końcem czerwca tworzy czerwono-różowe owocostany, czyli tzw. „peruki”. Owoce to suche pestkowce o długości do 4 mm, które osadzone są na długich szypułkach pośród rozgałęzień wiechy.

Z racji swojego pokroju, krzewy te nadają się nie tylko do przydomowych ogródków, ale także do obsadzania zielonych terenów w miastach. Mogą być sadzone jako solitery, ale również grupowo umieszczane na tle innych roślin o tradycyjnej barwie liści.

Rozmnażanie rośliny nie stanowi dużego wyzwania. Najlepiej wykonać to w okresie wiosennym z sadzonek wierzchołkowych młodych pędów. Możliwe jest także rozmnażanie perukowca z nasion. W październiku należy zebrać dojrzałe nasiona, które następnie przechowuje się przez 3 miesiące w wilgotnym piasku w temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza. Wiosną wysiewa się je w inspekcie. W okresie jesiennym siewki przesadzić można w stałe miejsce.

Perukowiec podolski – wymagania

Roślina ta jest światłolubna i ciepłolubna, dlatego należy jej zapewnić przede wszystkim stanowisko dobrze nasłonecznione. Będzie rosła także w półcieniu, jednak gorzej owocowała. Idealne warunki dla rozwoju perukowca to także sucha, piaszczysto-gliniasta gleba. Może być także gliniasta, jednak dobrze przepuszczalna i zasadowa. Powinna obfitować w wapń. Podlewanie jest koniecznie jedynie w przypadku małych krzewów, zaraz po posadzeniu i to podczas upałów. Nawożenie krzewów nie jest konieczne.

Perukowiec podolski to roślina, która posiada głęboki system korzeniowy, który umożliwia mu pobieranie wody z warstw gleby nawet z kilkumetrowej głębokości. Dzięki temu roślina będzie rosła na każdej glebie, także mało żyznej. Nie może być jednak zbyt mokra, gdyż krzew ten nie lubi wilgoci. Jednak ze względu na system korzeniowy należy dobrze przemyśleć miejsce sadzenia perukowca, gdyż przesadzanie starszych roślin jest w zasadzie niemożliwe. Najlepszym miejscem dla tego krzewu jest południowa ściana przy domu albo wyeksponowany obszar na trawniku.

Krzew perukowca jest odporny na mróz i suszę, ale także choroby grzybicze. Dobrze znosi również lekkie zasolenie. Mogą być sadzone nawet w najchłodniejszych częściach kraju. Jednak bardzo mroźne zimy mogą spowodować przemarznięcie młodych gałązek. Wówczas wiosną należy obciąć wszystkie przemarznięte pędy, aż do żywej tkanki – nawet jeżeli przemarzły do samej ziemi. Perukowiec szybko się odbije i jeszcze w tym samym sezonie wspaniale rozrośnie.

Perukowiec royal purple – przycinanie

Przycinanie rośliny, służy przede wszystkim usuwaniu pędów uszkodzonych, chorych lub takich, które nie pasują do pożądanego kształtu perukowca. Krzewy czerwone najlepiej przycinać w okresie wiosennym. Dzięki temu roślina będzie miała czas na regenerację przed nadejściem miesięcy jesienno-zimowych. Cięcie nie zaburza wzrostu perukowca. Można powiedzieć, że roślina lubi przycinanie, które wręcz stymuluje ją do wzrostu.

Roślina ta może być hodowana jako drzewo albo krzew – zależy to od wybranego cięcia. Jeśli preferowany jest naturalny wygląd, warto wybrać swobodnie rosnący krzew. Wówczas przycinanie perukowca podolskiego, ogranicza się jedynie do cięcia formującego w sezonie wiosennym. W tym przypadku pędy skraca się o około 1/3 ich długości – usuwa się także chore i uszkodzone pędy. Raz na kilka lat przeprowadza się także cięcie prześwietlające – pozwala ono na ograniczenie ilości pędów, dzięki czemu krzew przeznacza więcej energii na tworzenie puszystych owocostanów.

Z perukowca można także uformować drzewo. Aby to zrobić, należy wybrać jeden główny pęd, który będzie służył jak pień drzewa. Resztę pędów usuwa się. Zdarza się, że zabieg ten należy powtórzyć kilka razy, aby uzyskać oczekiwany rezultat. Miejsca po cięciu można posmarować przeciwgrzybiczą maścią.

Warto także pamiętać, że zbyt intensywne cięcie, może spowodować rozwinięcie przez roślinę sztywnych i pionowych pędów, które spowodują, że straci ładny pokrój. Zbyt mocne cięcie osłabia także kwitnienie oraz owocowanie. Z tych względów warto od razu wybrać odpowiednie miejsce dla perukowca, niż na wstępnie planować korektę jego rozmiarów.

Chcąc mieć w ogrodzie czerwony krzew przez cały rok, warto wybrać perukowca royal purple w https://www.podkarpackiesady.pl/krzewy-ozdobne/507-perukowiec-purpurowy-podolski.html. Ten piękny krzew o liściach w kolorze bordo, w okresie jesiennym przebarwia się na jasnoczerwony kolor. Odmian perukowca jest wiele, jednak royal purple zdecydowanie należy do najchętniej wybieranych.

Źródło: https://nowogrodbobrz.com.pl/swierk-nie-tylko-na-swieta.html

Uprawa cytrusów