2018-11-13

Najwięksi producenci cytrusów na świecie – statystyki

cytrusy

Światowa produkcja cytrusów ogółem. Oto garść statystyk odnośnie produkcji owoców cytrusowych na świecie. Statystyki obejmują największych producentów na rok 2013.

Bezsprzecznym liderem światowej produkcji cytrusów – ogółem – jest Republika Chińska. Chiny to nie tylko jak widać tygrys technologiczny i przemysłowy ale także zajmuje wysokie miejsce w produkcji rolniczej.

Nie wszyscy wiedzą, że aż w 141 krajach na świecie uprawiane są cytrusy. Liderem w Europie jest Hiszpania.
Najwięksi producenci cytrusów

Światowa produkcja cytryn i lim

Lubiane tak bardzo przez nas cytryny zajmują ważne miejsce w światowej produkcji cytrusów. W statystykach największym producentem cytryn oraz lim są Indie przed Meksykiem i Chinami.

W Europie przoduje Turcja i Hiszpania. W USA głównymi odmianami są Eureka i Lisbon, w Hiszpanii Primofore i Berna, we Włoszech cytryny z rodziny Feminello – głównie Zagara Bianca a w Turcji cytryna Interdonato i Eureka.
Najwięksi producenci cytryny i limy na świecie - statystyki

Najwięksi producenci grejpfrutów

O ile najbardziej znanym producentem grejpfrutów są Stany Zjednoczone, a szczególnie Teksas to zbiera się tam tylko jedną trzecią tego co w kraju największego producenta grejpfruta – Chinach.

Chiny dzięki największym obszarom z warunkami gdzie może być uprawiany ten owoc są bezkonkurencyjne w jego produkcji. Daleko z tyłu pozostają kraje jak Wietnam, Meksyk, RPA, Tajlandia.

W USA uprawę białych Grejpfrutów zamieniono prawie całkowicie na odmiany z czerwonym miąższem – Flame, Marsch, Ruby Red, Ruby Star, Rio Red. Trzy ostatnie odmiany są najpopularniejszymi odmianami m.in. w Turcji skąd trafiają też na polski rynek.
producenci grejpfrutów na świecie

Światowa produkcja mandarynek w 2013 roku

Chiny jako kraj pochodzenia mandarynki deklasuje inne kraje w produkcji tego cytrusa. Prawie 15 milionów ton produkcji tego owocu w 2013 roku robi ogromne wrażenie i wysuwa go na prowadzenie w rankingu.

W Europie liderem jest Hiszpania z jej słynnymi klementynkami oraz Turcja z dużym procentem satsum.
produkcja światowa mandarynek

Najwięksi producenci pomarańczy

Krajem pomarańczy jest Brazylia, gdzie wieloletnie tradycje i sprzyjający klimat sprawiły, że owoc ten zyskał tam szczególne uznanie.
światowi producenci cytrusow

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów