2021-03-29

Na co zwrócić uwagę wybierając drzewka owocowe?

Gospodarstwo Szkółkarskie Leszek Adamczyk

Początek wiosny to dobry czas, by pomyśleć o zakupie drzewek owocowych na działkę lub do posadzenia obok domu. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy warto wiedzieć co zrobić by nie popełnić błędów, jakie odmiany wybrać i dlaczego warto wybrać drzewka pochodzące z profesjonalnych gospodarstw szkółkarskich.

Kiedy warto kupić i sadzić drzewka owocowe?

Jesienią czy wiosną? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób podczas wyboru drzewek. Oba terminy mają swoje zalety, ale wiosną warto sadzić zwłaszcza odmiany gruszek, czereśni, moreli i brzoskwiń, które są mało odporne na niskie temperatury i nie powinno się ich sadzić jesienią z uwagi na możliwe przymrozki. Dlatego jeśli zastanawiasz się wiosną nad zakupem drzewek owocowych, to jest to dobry czas, by zrealizować te plany.

Zobacz: drzewka owocowe – ceny

Gdzie kupić drzewka owocowe?

Drzewka owocowe powinno się kupować od sprawdzonych sprzedawców, czyli wybierać te, które pochodzą z profesjonalnych gospodarstw szkółkarskich. Obecnie, w czasach pandemii, kiedy znacząco ograniczyliśmy wychodzenie z domu i zakupy stacjonarne, drzewka można zamówić przez Internet, wybierając dobre sklepy, takie jak www.drzewkaowocowe.com.
Kupując w zaufanym sklepie mamy pewność, że otrzymujemy drzewka opatrzone etykietami, na których znajdują się informacje o pochodzeniu, odmianie i sposobach pielęgnacji. Odrębna etykieta podaje dane np. o tym, że drzewka są wolne od wirusów. Kupując w sprawdzonym miejscu otrzymujemy też potwierdzenie zakupu jako podstawę do ewentualnej reklamacji.
Wybierając drzewka owocowe wiele osób chce mieć pewność, że przez wiele lat będzie można uzyskać z nich zbiory. Dlatego warto robić zakupy w sprawdzonych sklepach, takich jak sklep internetowy drzewkaowocowe.com. Sklep prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną i oferuje drzewka w wielu odmianach. Są to zarówno standardowe odmiany drzewek, odporne na warunki pogodowe i dające duże zbiory, jak i odmiany EKO, np. jabłonie bezparchowe. Są one szczególnie polecane do przydomowych upraw ekologicznych oraz dla właścicieli dużych gospodarstw ekologicznych z uwagi na ochronę przed porażeniem przy braku ochrony chemicznej. Odmiany te są też odporne na mróz, mało podatne na mączniaka jabłoni i średnio podatne na zarazę ogniową. W sklepie można kupić takie odmiany jak: Rajka, Topaz, Red, Ariwa, Rubinola, Seleva, Reno i inne. Bardzo popularne stają się także drzewka kolumnowe do ogrodu.

Dlaczego warto kupować w sprawdzonym sklepie?

Wiele osób, które już wcześniej kupowały drzewka owocowe i sadzonki drzewek owocowych w stacjonarnych sklepach lub od prywatnych dostawców, wie jak ważna jest odpowiednia wysokość i grubość każdego drzewka. Powinny one być odpowiednio wyrośnięte i posiadać silnie rozrośnięty system korzeniowy. Obecnie, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, często wybieramy zakupy w sieci, by chronić bezpieczeństwo swoje i bliskich. Nie ma wówczas możliwości sprawdzenia osobiście, jak wyglądają drzewka, ale decydując się na zakupy w renomowanym sklepie internetowym takim jak drzewkaowocowe.com mamy pewność, że otrzymamy drzewka w wysokiej jakości, idealne do sadzenia, silne, grube i odporne na warunki zewnętrzne. Możemy wybrać też drzewka z tzw. koronką, które wcześniej zaczną owocować i łatwiej je w przyszłości formować. W renomowanym sklepie nie ma obaw o to, że otrzymamy złamane drzewka z otarciami kory lub z połamanymi korzeniami.

O czym warto pamiętać kiedy otrzymamy zakupione drzewka?

Kiedy już kupimy drzewka, ważne, by jak najszybciej trafiły do gruntu. Jeśli pogoda nie sprzyja sadzeniu lub nie mamy na to czasu, to warto odpowiednio zabezpieczyć korzenie przed wysuszeniem, np. włożyć je do worka foliowego, spryskać wodą lub owinąć wilgotną szmatką. Przed samym sadzeniem powinno się też zanurzyć je w wiadrze z wodą na kilka minut. Często stosuje się metodę dołowania w wilgotnej glebie, która polega na ułożeniu korzeni drzewek w wykopanym dołku i przysypaniu namoczonymi trocinami oraz ziemią, a następnie podlewaniu zimną wodą. W takim stanie drzewka mogą przetrwać nawet kilka tygodni.

Początek wiosny to dobry czas by kupić drzewka owocowe i przygotować je do sadzenia. Warto wybrać renomowany sklep w sieci, w którym znajdziemy wiele odmian drzewek, a jednocześnie będziemy mieć gwarancję co do ich jakości.

Uprawa cytrusów