2021-03-15

Koszt szklarni – od czego zależy cena?

szklarnia optima

Wiele osób zastanawia się nad zakupem szklarni na działkę lub obok domu, ale nie wie jaki model wybrać i od czego zależy konkretnie cena każdej z nich. Oto wskazówki dla każdego początkującego, ale i zaawansowanego ogrodnika, który zastanawia się na zakupem szklarni.

Od czego zależy koszt szklarni?

Tak naprawdę nigdy nie wiadomo czy kupując szklarnię będziemy zajmować się amatorską uprawą czy też rozwiniemy z czasem tę pasję. Dlatego warto wybrać dobry i solidny model na wiele lat. Profesjonalne szklarnie ogrodowe zapewniają optymalne warunki do rozwoju warzyw, ziół i kwiatów – nawet w trudnych warunkach terenowych i podczas zmiennej pogody. A od czego w praktyce zależy cena szklarni?

Zdecydowanie wpływ na to ma sama konstrukcja – stalowa jest droższa od drewnianej, choć drewno jest w praktyce mniej trwałe. Sam materiał wykonania też ma istotne znaczenie, gdyż nie jest tajemnicą, że modny obecnie poliwęglan kosztuje znacznie więcej niż folia lub szkło. W tej kwestii cena jest jednak wyznacznikiem jakości, ponieważ warunki jakie jest w stanie zapewnić cieplarnia poliwęglanowa pozostawiają daleko w tyle tradycyjne modele wykonane ze szkła lub z folii.

szklarnia dacznaja trioszka

Szklarnia Trioszka w konstrukcji stalowej z poliwęglanu komorowego. Ceny w zależności od wymiaru wahają się w przedziale 2200 zł – 3700 zł.

Jak wygląda to w praktyce i jakie inne czynniki decydują o ostatecznej kwocie zakupu cieplarni?

Materiał wykonania i konstrukcji a cena szklarni

W praktyce na ceną szklarni ma wpływ wiele różnych czynników, w tym:

  • konstrukcja
  • materiał wykonania
  • rozmiar

Jeśli chodzi o konstrukcję szklarni to zdecydowanie najczęściej wybierana jest obecnie stalowa. Dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych modeli wykonanych z poliwęglanu, które są lekkie, ale trwałe. Ich zaletą jest fakt, że nie wymagają budowania fundamentów, co znacząco usprawnia np. konieczność przeniesienia kiedyś cieplarni w inne miejsce.

rosyjska szklarnia dacznaja dwuszka

Szklarnia Dwuszka – rosyjski tunel z poliwęglanu komorowego bez konieczności stawiania fundamentów. Ceny szklarni wahają się w przedziale 1300 zł – 3000 zł.

Jeśli chodzi o konstrukcje stalowe to posiada je większość nowoczesnych szklarni poliwęglanowych. Brak fundamentów sprzyja w tej sytuacji nie tylko łatwej zmianie miejsca docelowego cieplarni, ale oddziałuje głównie na właściwości regeneracyjne gleby, gdyż wieloletnia uprawa w tym samym miejscu często nie sprzyja zbiorom. Kiedy, zaś ziemia nie jest jałowa, a umiejscowienie szklarni zmienia się co kilka sezonów to można cieszyć się obfitymi zbiorami każdego roku.

Szklarnia ogrodowa bez fundamentów i z wytrzymała konstrukcją stalową jest także łatwiejsza w obsłudze, dlatego nawet osoby, które nie mają do czynienia w tym zakresie bez problemu sobie z tym poradzą. Co istotne, nadaje się też do miejsc, gdzie nie ma dużo przestrzeni, ponieważ można wybrać np. model przeznaczony na wąskie, ale długie działki.

Producenci oferują różne formy konstrukcyjne i sposoby montażu, ale specjaliści są zgodni, że dla osób początkujących konstrukcja stalowa jest jak najbardziej odpowiednia. Profile łączy się z zastosowaniem śrubek lub specjalnych łączników, co nie wymaga specjalnej wiedzy ani zatrudniania fachowca. W praktyce wystarczy stosowanie się do instrukcji.

A jak wygląda kwestia innych konstrukcji?

Jeśli chodzi o drewno, które kiedyś wiodło prym jeśli chodzi o szklarnie ogrodowe, to obecnie odchodzi się od niego. Drewno jest narażone na zmienne warunki pogodowe i mało trwałe. Po okresie zimy wymaga regeneracji i odnowienia. Podobnie tyczy się to głównego materiału wykonania szklarni w formie drewna, gdyż zdecydowanie nie należy ono do trwałych surowców i z biegiem czasu niszczy się, co pociąga za sobą konieczność napraw. Z pewnością nie jest też tak solidne jak np. szklarnia aluminiowa lub stalowa.

Wymiary a cena szklarni

W tym zakresie zdecydowanie najdroższe są szklarnie przemysłowe, które są największe i to akurat nikogo nie powinno dziwić. Mała cieplarnia na potrzeby rodziny nie jest tak znaczącym wydatkiem, ale warto dobrze rozważyć jej zakup. Często bowiem zamiast ciężkiej, ale trudnej do utrzymania w czystości szklarni ze szkła lub z dawnych okien warto wybrać nowoczesny model z poliwęglanu, który posłuży przez wiele sezonów.

Decydując się na zakup szklarni warto wiedzieć jakie rozwiązania są dostępne na rynku i zdecydować czy chcemy mieć jeden trwały produkt na lata – np. szklarnie poliwęglanową czy iść w kierunku oszczędności wybierając szklarnię z folii, która jednak nie posłuży tak długo i nie zapewni tak dobrych warunków dla ogrodnictwa.

Uprawa cytrusów