2019-08-09

Jakie wybrać oświetlenie LED ogrodu?

oświetlenie led ogrodu

Aby móc w 100% wykorzystać olbrzymi potencjał ogrodu również po zmroku, warto jak najszybciej postawić na porządne oświetlenie LED. Niestety większość osób o zamontowaniu oświetlenia ogrodowego myśli zdecydowanie za późno, czyli gdy ogród uzyska swoją końcową formę. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto dokładnie zaprojektować oświetlenie wraz z całym ogrodem przed rozpoczęciem pierwszych prac.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności należy oczywiście ustalić, jakim napięciem będzie zasilane całe oświetlenie w ogrodzie. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście instalacje wysokonapięciowe (230V), dzięki którym nie trzeba ograniczać ani liczyć, ani mocy poszczególnych lamp w ogrodzie. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że nie można go wykorzystać do podświetlania oczek wodnych. Godne uwagi są również instalacje niskonapięciowe (12-24V), które ogranicza nie tyko dość niewielki zasięg, ale również to, że cała moc podłączonych lamp nie może przekroczyć mocy transformatora.

Zobacz oświetlenie LED do ogrodu: https://wroled.pl/ogrod-led

Kwestie bezpieczeństwa

Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa to warto stosować oprawy zewnętrze z bardzo wysokim IP (minimum 44). Do zbiorników wodnych należy używać wyłącznie niezawodnych opraw IP68. Oświetlenie LED ogrodu spełniać będzie wymogi jakościowe i bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy wybierze się lampy u sprawdzonego producenta. Unikać należy tanich lamp, których pełno jest na aukcjach internetowych.

Na jakie oświetlenie LED ogrodu postawić?

Dla większości osób najtrudniejszym zadaniem jest oczywiście dobranie odpowiedniego oświetlenia tak, aby idealnie pasowało nie tylko do samego ogrodu, ale również do budynku. W niewielkich i dość ciasnych ogrodach w pierwszej kolejności warto postawić na drobne oświetlenie punktowe, które w tym konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej.

Dzięki niewielkim rozmiarom lamp, można zastosować nawet w bardzo skromnym ogrodzie kilkanaście źródeł światła. Dzięki takiemu rozwiązaniu można optycznie powiększyć swój ogród. Punktowe lampy LED doskonale sprawdzą się także wmontowane bezpośrednio w mur z boku schodów.

Oryginalne reflektory LED

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się reflektory LED, które można stosować nie tylko na podłożu, ale również w oczkach wodnych. Reflektory kierunkowe o dość dużej mocy, można wykorzystać na przykład do oświetlenia wysokiego drzewa. Godne polecenia są także specjalne reflektory obrotowe LED,

Niezawodne oświetlenie LED do każdego ogrodu

Aby oświetlić ścieżki i chodniki warto pomyśleć o zamontowaniu dekoracyjnych słupków, w których to światło LED padać będzie od dołu. Jak wspomniano powyżej oświetlając posesję warto postawić na światło punktowe, które można zamontować na najczęściej użytkowanych przestrzeniach. Przy podjeździe do garażu rewelacyjnie sprawdzi się oświetlenie najazdowe, a dokładniej mówiąc energooszczędne oświetlenie LED z automatycznym sterowaniem. Nowoczesne czujniki ruchowo – najazdowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem i zwiększają bezpieczeństwo domowników.

Uprawa cytrusów