2020-08-06

Jakie nawozy ekologiczne do malin sprawdzą się najlepiej?

Jakie nawozy ekologiczne do malin sprawdzą się najlepiej?

W przydomowym ogrodzie można uprawiać dowolne rośliny – jedni stawiają przede wszystkim na walory estetyczne i wybierają ozdobne rośliny, drudzy pragną stworzyć zieloną taflę z drzew iglastych, a jeszcze inni wykorzystują dostępną przestrzeń do maksimum i decydują się na uprawianie różnego typu krzewów owocowych. Bardzo prosta w uprawie i dająca wspaniałe plony jest malina. Krzew ten rośnie dziko w lasach, ale jest też chętnie uprawiany ogrodach ze względu na swoje smaczne owoce o dużej wartości odżywczej. Pędy tej rośliny są w stanie osiągnąć do nawet dwóch metrów wysokości. Na kwitnienie, owocowanie i kondycję malin mają wpływ warunki glebowe i pogodowe. Zadaniem ogrodnika jest zadbać o odpowiednią pielęgnację krzewu i nawożenie go.

Czego potrzebują maliny do prawidłowego wzrostu i owocowania?

Uprawa malin nie jest skomplikowana, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Rośliny te preferują nasłonecznione miejsca, żyzne i przepuszczalne podłoże. Powinno ono być bogate w składniki odżywcze, o odczynie lekko kwaśnym – optymalne pH wynosi od 5,5 do 6,5. Niesprzyjające będą gleby zasadowe. Pomimo tego, że maliny potrzebują wilgotnego podłoża, szkodliwe będą dla nich zbyt mokre tereny. Uprawa nie sprawdzi się tam, gdzie mówić można o wysokim poziomie wód gruntowych. Podobnie zresztą jest na glebach piaszczystych, luźnych, gdzie system korzeniowy roślin nie będzie miał możliwości dotarcia do wody i składników pokarmowych. Przed wysadzeniem malin trzeba odpowiednio przygotować glebę pod uch uprawę. Musi być ona wolna od chwastów, bogata w materię organiczną. Do prawidłowego wzrostu rośliny te potrzebują regularnego nawożenia. Najbardziej optymalne okazują się być nawozy naturalne do malin. Można zdecydować się na nawożenie organiczne lub mineralne. Maliny do rozwoju potrzebują dużo azotu, ale nie można przesadzić z jego ilością, co spowoduje efekt odwrotny od zamierzonego. Niezależnie od wybranego nawozu zawsze trzeba go stosować w odpowiednich dawkach podanych przez producenta. Nawóz musi zostać wymieszany z górną warstwą gleby, do czego można posłużyć się szpadlem lub chociażby widłami.

Z nawozów organicznych godne polecenia do malin będą obornik, kompost, wermikompost, nawozy zielone. W przypadku obornika konieczne będzie zadbanie o to, aby był dobrze przekompostowany. Może być wersji suszonej lub granulowanej. Nawozy zielone pełnią rolę przedplonu na nowe sadzonki malin. Godne polecenia będą przede wszystkim bob, facelia, słonecznik, kukurydza, łupin czy peluszka. Jeśli chodzi o nawozy mineralne, to do wyboru mamy jedno- i wieloskładnikowe. To pierwsze powinno stosować tylko w przypadku dokładnej znajomości składu gleby w ogrodzie, aby można było uzupełnić brakujące mikro- czy makroelementy. Uniwersalnym wyborem będą wieloskładnikowe nawozy do malin. Bardzo ważne w ich przypadku jest wystrzeganie się zawartości chloru, gdyż pierwiastek ten ma negatywny wpływ na maliny. Bezpieczniej będzie wybrać gotową mieszanką przeznaczoną do krzewów jagodowych. Można mieć wtedy pewność co do tego, że wzbogacimy glebę pod uprawę malin w dobrze zbilansowane składniki pokarmowe.

Kiedy nawozić maliny?

Częstsze nawożenie malin można rozpocząć już po trzech latach ich uprawy, kiedy systematycznie owocują. Zaleca się robić to już na wiosną, a z następną dawką poczekać do końca maja lub nawozić na początku czerwca. Pierwsze nawożenie powinno opierać się na preparatach obfitujących w azot. Jesienią lepiej będzie zrezygnować z dodawania tego pierwiastka, co mogłoby skutkować drewnieniem pędów. W czerwcu i sierpniu polecane są nawozy mineralne. Co kilka lat zaleca się wapniowanie podłoża, aby zachować właściwe pH gleby. Można w tym celu posłużyć się dolomitem.

Dobre nawozy ekologiczne do malin, czyli jakie?

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych nawozów dedykowanych konkretnym roślinom, w tym malinom. Można je kupić w centrach czy sklepach ogrodniczych lub przez Internet. Wybór jest spory, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Zawsze należy zwrócić uwagę na etykietę – zapoznać się ze składem, przeznaczeniem i sposobem stosowania preparatu.

  • Godnym polecenia produktem do uprawy roślin owocowych będzie nawóz do malin Biogardena, który wykazuje szerokie spektrum działania – odżywia roślinę, użyźnia glebę, stymuluje korzenie, poprawia owocowanie. Jeśli chcemy mieć lepsze plony i bardziej dekoracyjne rośliny w przydomowym ogrodzie, warto zdecydować się na nawozy ekologiczne do malin. Biogardena jest nawozem bogatym w składniki pokarmowe takie jak azot, potas , fosfor i siarka. Stosowanie go sprawia, że gleba nie wymaga już dodatkowego nawożenia. Kluczowym składnikiem będzie azot, który sprzyja wykształceniu silnych pędów wegetacyjnych
  • BIO Nawóz do truskawek i malin firmy Compo sprawdza się w przypadku wszystkich odmian malin i truskawek, łącznie z porzeczkami czy nawet agrestem. Zawiera owczą wełnę bogatą w azot, potas i fosfor. Produkt ten ma pozytywny wpływ na kondycję roślin, gwarantuje dużo lepsze owocowanie, zwiększa jakość plonów. Stosowanie bionawozu przyczynia się do wzbogacenia gleby o niezbędne składniki pokarmowe i do poprawienia jej struktury.
  • Nawóz do truskawek, malin i poziomek firmy Target służy polepszeniu smaku owoców i pozwala uzyskać lepsze plony. Zawiera niezbędne pierwiastki do wzrostu roślin. Jego systematyczne stosowanie zapewnia lepszą ochronę roślin przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i szkodnikami. Sposób użycia jest banalnie prosty, gdyż ogranicza się do odmierzenia potrzebnej dawki i równomiernego rozprowadzenia go wokół roślin. Potem wystarczy wymieszać nawóz z górną warstwą ziemi i obficie podlać maliny, aby aktywować składniki pokarmowe zawarte granulacie.
  • Nawóz do winorośli, porzeczek, malin i jeżyn firmy Agrecol ma postać granulatu. Zawiera odpowiednie ilości azotu, fosforu i potasu. Sprzyja to wzmożonemu wzrostowi roślin i obfitemu plonowaniu. Stosowanie tego nawozu mineralnego pozwala na uzyskanie okazałych i dobrze rozwiniętych owoców, ładnie wybarwionych i niezwykle smacznych. Nie mówiąc już o ich wysokiej wartości odżywczej, gdyż mikro- i makroelementy z gleby przechodzą do owoców.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Natureum, który posiada w swojej ofercie naturalne nawozy.

Uprawa cytrusów