2020-06-04

Jakie funkcje powinien posiadać grzejnik elektryczny do łazienki?

grzejnik-do-lazienki

Łazienka jest pomieszczeniem szczególnym, gdyż panują w niej nieco odmienne warunki niż w pozostałych wnętrzach w naszym mieszkaniu. W związku z tym, podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego ogrzewania, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Łazienka jest pomieszczeniem szczególnym, gdyż panują w niej nieco odmienne warunki niż w pozostałych wnętrzach w naszym mieszkaniu. W związku z tym, podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego ogrzewania, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Zatem jaki grzejnik elektryczny do łazienki wybrać?

ogrzewanie lazienki

Warunki panujące w łazience

Łazienka charakteryzuje się dużym stopniem wilgotności, występującą w niej parą wodną czy wodą. Nie możemy zatem umieścić w niej standardowego ogrzewania, które zazwyczaj występuje w innych pomieszczeniach. Grzejnik w łazience musi być odporny na wszelkie niekorzystne warunki – mowa tu o dużej normie szczelności i wysokim stopniu ochrony przed wodą.

Grzejnik elektryczny do łazienki musi posiadać szczelną konstrukcję. Oznaczona jest ona zazwyczaj za pomocą konkretnych symboli, które nie dla wszystkich mogą być na pierwszy rzut oka czytelne. Przykładowo kaloryfer może posiadać stopień ochrony IP44. Co dokładnie to oznacza? IP jest to skrót od wyrażenia Index of Protection, zatem jest to nic innego jak Współczynnik Ochrony. Cyfry natomiast bardziej precyzyjnie opisują stopień owej ochrony. Pierwsza 4 oznacza ochronę przed obiektami większymi niż 1 mm, natomiast druga z nich jest to ochrona przed wodą bryzgającą z różnych kierunków. Widząc tego typu oznaczenie, bez obaw wybrać możemy grzejnik taki do łazienki.

Dodatkowe funkcje grzejnika elektrycznego

Grzejnik elektryczny sterowany może być analogowo lub cyfrowo, warto przed jego zakupem odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy. Funkcje analogowe występują również w modelu cyfrowym, są to: praca manualna, przełącznik trybu komfort/redukcja, programator tygodniowy, funkcja wykrywania otwartego okna czy adaptacyjnego startu. Model ten polecany jest szczególnie osobom starszym, które nie wymagają od ogrzewania opcji typowo rodzicielskich.

Grzejnik sterowany cyfrowo posiada opcje takie jak: TURBO – szybkie nagrzewanie pomieszczenia do konkretnej temperatury, NIGHT – możliwość zredukowania poziomu temperatury nocą, CHILD – zabezpiecza przed oparzeniem się przez dziecko oraz funkcję ograniczenia temperatury powierzchni kaloryfera. Ogrzewanie to dedykowane jest szczególnie osobom posiadającymi małe dzieci. Gdyż szybkie ogrzanie temperatury w łazience przed kąpielą lub pokoju dziecka przed położeniem go spać, mogą znacznie ułatwić życie młodym rodzicom.

Ponadto grzejnik na prąd jest znacznie bardziej ekologiczny oraz energooszczędny w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania, gdyż wypełniony jest olejem. Jest to również doskonała alternatywa dla alergików, gdyż nie powoduje on spalania się kurzu oraz jest zupełnie bezwonny.

Uprawa cytrusów