2021-04-08

Jak zrobić tunel foliowy?

Jak zrobić tunel foliowy?

Każdy miłośnik ogrodnictwa wie, że niesprzyjające warunki atmosferyczne potrafią zniszczyć plony. W uprawach zarówno komercyjnych, jak i w przydomowym ogródku pomocne są wszelkie szklarnie i tunele foliowe. Szczególnie te ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem. Czy warto kupić tunel foliowy i jak można samemu go zrobić? Czy jest to trudne? Odpowiadamy.

Do czego służy tunel foliowy?

Tunel foliowy, podobnie jak szklarnia, ma za zadanie podnieść temperaturę w środowisku roślin, a także ochronić je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki tunelowi foliowemu rośliny mają zapewnioną odpowiednią temperaturę oraz mikroklimat. Tunel foliowy pozwala przede wszystkim na uprawę roślin ciepłolubnych, które potrzebują nieco wyższej temperatury, choć oczywiście nie stworzy on stricte tropikalnego klimatu. Jego zadanie to raczej podwyższenie temperatury o kilka, czasem kilkanaście stopni, co sprawia, że można w nim uprawiać rośliny właściwie dla klimatu umiarkowanego i ciepłego, takie jak pomidory, papryka czy ogórki, a także niektóre rodzaje kwiatów.

Niewątpliwie ten rodzaj ochrony jest niezwykle przydatny w każdym przydomowym ogródku. Tunel foliowy kupisz online, ale możesz spróbować wykonać go również samodzielne.

Jak zrobić tunel foliowy

Aby wykonać odpowiednią konstrukcję, by zrobić tunel foliowy, będziesz potrzebował nieco cierpliwości i umiejętności. Przede wszystkim, zanim zabierzesz się do wykonywania tunelu foliowego, określ jego przyszłe położenie. Duży tunel foliowy może być dobrym pomysłem na działce rekreacyjnej, niekoniecznie jednak sprawdzi się w przydomowym ogródku. Tunele foliowe nie spełniają swojej funkcji przez cały rok (w okresie zimowym nie ma sensu sadzić tam roślin), mniejszy tunel będzie Ci więc łatwiej rozmontować i przetransportować w odpowiednie miejsce.

Do stworzenia tunelu foliowego będziesz potrzebować kilku elementów. Podstawowymi jest stelaż oraz specjalna folia tunelowa, którą możesz kupić w specjalistycznych sklepach. Stelaż powinien być stabilny i zrobiony z drewna, metalu lub innego tworzywa, na przykład PCV. Gotowe elementy stelażu również możesz zakupić, jeśli jednak chcesz wykazać się całkowitą samodzielnością w tym temacie wiedz, że Twój tunel może mieć różne kształty. Możesz zamontować tunel o kształcie kwadratu, półkolistej kopuły, prostopadłościanu czy ostrosłupa.

Najważniejsza jest stabilność – konstrukcję należy dobrze połączyć za pomocą elementów mocujących, takich jak wkręty czy gwoździe. Gotową konstrukcję wbij w ziemię na solidną głębokość i wzmocnij wspornikami lub dodatkowo obsyp kamieniami.

Ostatnim krokiem jest umocowanie na stelażu folii. Ważne jest jej dobre naciągnięcie i umocowanie zarówno na stelażu, jak i w ziemi – tak, aby konstrukcja nie przepuszczała do środka wiatru czy deszczu.

Tunel foliowy – zrobić czy kupić?

Zrobienie tunelu foliowego to nie lada wyzwanie, ale także dobra zabawa. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten sposób, sprawdź najpierw, czy masz w domu wszystkie dodatkowe elementy potrzebne do stworzenia konstrukcji, takie jak młotek czy gwoździe. Oceń także czas, jaki będziesz musiał włożyć w pracę. Jeśli jest to dla Ciebie bardziej odpowiednie i opłacalne rozwiązanie – do dzieła!

Jeśli jednak Twój czas jest ograniczony, a zakupienie wszystkich elementów i dodatków wyjedzie Cię drożej niż kupienie tunelu w sklepie, lepiej wybierz tę drugą opcję.

Tunele foliowe możesz kupić w sklepie już od 180 złotych. Zwykle jednak ich średnia cena mieści się w przedziale 200 – 550 złotych.

Uprawa cytrusów