2021-02-22

Jak sadzić cebule kwiatowe? O czym warto pamiętać?

Jak sadzić cebule kwiatowe? O czym warto pamiętać?

Kwiaty cebulowe zazwyczaj budzą się do życia wraz z ustąpieniem zimowych przymrozków. Następuje wówczas intensywny wzrost i kwitnienie roślin, które zostały nasadzone jesienią.

Jednak wszystko zależy od konkretnego gatunku, ponieważ niektóre cebule kwiatowe sadzimy jesienią, inne muszą poczekać do wczesnej wiosny. Wszystko uzależnione jest od stopnia wrażliwości na mróz i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak zatem i kiedy sadzić cebule kwiatowe, by zakwitły zgodnie z naszymi oczekiwaniami? O czym warto pamiętać sadząc kwiaty cebulowe?

Kiedy sadzić cebule kwiatowe?

Najczęściej zalecanym terminem sadzenia kwiatów cebulowych jest jesień. Wtedy właśnie sadzimy rośliny, których cebulki mogą spokojnie przezimować w ziemi i nie wpłynie to na ich kondycję. Do takich roślin należą przede wszystkim krokusy, przebiśniegi, hiacynty, narcyzy, czy szafirki – gatunki, które już od przedwiośnia ozdabiają ogródki, rabaty i przydomowe działki.

Jednak kalendarz sadzenia cebulek kwiatowych dopuszcza również terminy wiosenne, zwłaszcza w przypadku roślin kwitnących latem. Przykładem tychże są odmiany wrażliwe na niskie temperatury, takie jak begonia, paciorecznik, dalia oraz frezja. Dobrym rozwiązaniem jest również zasadzenie wrażliwych gatunków w doniczkach, które uchronią rośliny przed wiosennymi przymrozkami, dzięki czemu zdążą wytworzyć system korzeniowy. Sadzenie cebulek z donicy do gruntu powinno odbywać się nie wcześniej niż w połowie kwietnia.

Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Zanim przystąpimy do sadzenia cebulek kwiatowych, należy przygotować podłoże oraz odpowiedniej wielkości wgłębienia. Po dokładnym odchwaszczeniu gleby warto ją użyźnić. W przypadku podłoża gliniastego dodajemy kompost oraz piasek, a następnie dokładnie przekopujemy powstałą mieszankę. Jeśli gleba jest sucha i piaszczysta, wystarczy przemieszanie jej z kompostem, w proporcji 1:1.

Samo sadzenie cebulek jest czynnością nieskomplikowaną. Zasada, o której trzeba pamiętać mówi, że cebulka powinna być zasadzona na głębokość równą trzykrotności jej średnicy. Identycznie wygląda kwestia odstępów pomiędzy kolejnymi cebulkami. Nie można sadzić kwiatów cebulowych zbyt głęboko, ponieważ opóźni to lub całkiem zatrzyma proces wzrostu. Z kolei zbyt płytkie nasadzenie, spowoduje wyschnięcie oraz niewystarczające ukorzenienie się rośliny.

Na godzinę przed sadzeniem zaleca się umieszczenie cebulek w wodzie, by wchłonęły odpowiednią ilość wilgoci.

Cebulki sadzimy zawsze spiczastą stroną do góry, aczkolwiek doświadczeni ogrodnicy uważają, że jeśli nie możemy zapamiętać jak prawidłowo sadzić cebulki, włóżmy je po prostu do ziemi, a one  sobie poradzą.

O czym warto pamiętać, kupując cebulki kwiatowe?

Kupując wybrane cebulki kwiatowe w sklepie ogrodniczym, koniecznym jest zwrócenie uwagi na ich jakość. Wybierajmy okazy jędrne i duże, natomiast dolna część cebulki, tzw. piętka, nie powinna być uszkodzona.

Ogromny wybór kwiatów cebulowych dostępny jest nie tylko w sklepach stacjonarnych. Dobrym sposobem na zakup zdrowych cebul kwiatowych jest internetowy sklep ogrodniczy Florexpol (zobacz: https://florexpol.eu), w którym oprócz wspomnianych cebulek, kupimy również inne produkty niezbędne przy pracach w ogrodzie. Sprawdzony i zaufany sklep online to ponadto niesamowita oszczędność czasu, pieniędzy oraz ogromna inspiracja podczas planowania ciekawych aranżacji.

Sprawdź cebule kwiatowe w sklepie Florexpol: http://florexpol.eu/311-bulwy-cebule-klacza

Uprawa cytrusów