2018-11-19

Duże drzewa cytrusowe – czy opłaca się kupić?

cytrusy

Doczekaliśmy się czasów, gdy rośliny egzotyczne są w Polsce szeroko dostępne w sprzedaży w przystępnej cenie. Oferowane są zarówno przez sklepy stacjonarne – kwiaciarnie, centra ogrodnicze, supermarkety jak i sklepy internetowe.

Bogaty wybór często sprawia że, trudno podjąć decyzję jakiego rodzaju czy gatunku oraz jakiej wielkości roślinę zakupić. W artykule postaram się odnieść tylko do cytrusów.

Postaram się poruszyć kwestię wielkości kupowanego cytrusa. Jakich rozmiarów drzewko kupić i czy opłaca się kupować duże, wieloletnie drzewa cytrusowe. Nie mówię tutaj o cytrusach metrowej wysokości, mówię o prawdziwych olbrzymach o grubych pniach, w donicy wielkości beczki…

Duże drzewa cytrusowe w doniczce wymagają zaangażowania, ale przynoszą wiele radości. Poznaj więc moje osobiste zdanie na temat blasków i cieni domowej uprawy pomarańczy, cytryn oraz innych gatunków owocowych spoza naszej strefy klimatycznej.

Sadzić, zbierać, kultywować cytrusy

Bądźmy szczerzy, nie jest to szczególnie trudne zadanie. Łapiąc zajawkę na cytrusy, nie zderzasz się z wielkimi ograniczeniami.

Przy wszystkich konsekwencjach mieszkania w Polsce i ograniczeniach mieszkaniowych bez problemu wyhodujesz:

  • cytrynę zwyczajną
  • grejpfruta
  • limonkę
  • mandarynkę
  • pomarańczę (chińską i gorzką)

Bambusy? Kaktusy? Poza ładnym wyglądem wiele nie dają.

Z duże drzewa cytrusowe w donicywłasnego drzewka cytrusowego zerwiesz prawdziwe owoce – jest się czym pochwalić!
Dużym plusem jest efekt ”WOW!!!”. Kup olbrzymie drzewo, wstaw do mieszkania a zobaczysz reakcję twoich gości odwiedzających Cię…

Nic innego w twoim mieszkaniu nie zrobi na nich większego wrażenia. No i wspomniane już owoce – to już naprawdę coś ekstra.

Moim zdaniem – nie ma się czego obawiać. Duże drzewa cytrusowe w doniczce zamówisz choćby przez Internet, czasem znajdziesz je również w dyskontach budowlano-ogrodowych.

Przesadzanie? Jakie przesadzanie? Dużych okazów się już nie przesadza. Umówmy się, jedyne, co jest w tym trudnego, to pamiętanie o regularności.

Zaletą dużego drzewa cytrusowego w porównaniu z malutkim jest to, że nie musimy czekać aż wyrośnie:) Banalne… Kupujesz i masz.

Zero oczekiwań, niecierpliwienia się. Ustabilizowane, duże drzewa cytrusowe są mniej podatne na choroby i gorsze  warunki uprawy.

Szybciej także się regenerują. Jeśli np. Twój kot nieumiejętnie wyjdzie na nie i złamie gałąź to nie będziesz czekać długo aż wyrośnie nowa tej samej wielkości 🙂

Uwielbiam podlewać duże drzewa cytrusowe w doniczce, bo to również nic szczególnie wymagającego. Wystarczy utrzymywać lekką wilgoć, korzystać z dobrodziejstw drenażu na dnie doniczki i uważać, aby nie pryskać wody na rozgrzane liście. Bułka z mas… cytryną.

Jeśli posiadasz oranżerie to duże drzewa cytrusowe muszą tam być obowiązkowo. To wymarzone miejsce do ich uprawy. Cytrusy zapewniają wspaniały zapach liści i kwiatów, oraz wytwarzają tlen co wpływa na samopoczucie domowników.

Duże drzewa cytrusowe – czy są jakieś minusy

Jak widzisz, dostrzegam w roślinach cytrusowych wiele zalet – przede wszystkim łatwość uprawy, która daje przyjemne, niecodzienne efekty. Pewne rzeczy bywają uciążliwe, choć w ogólnym rozrachunku oceniam cytrusy jako rośliny niezwykle przyjazne.

Wymagające jest natomiast samo nawożenie. Jeśli zauważam żółknięcie, wiotczenie czy przebarwienia moich liści, wiem, że to niedobór magnezu, cynku czy żelaza. Mea culpa!

Trzeba pamiętać o regularnym nawożeniu i robić to bardzo intuicyjnie. Cytrusy to pożeracze azotu, wyobraź sobie więc na ile czasu starczy substancji odżywczych dużemu drzewu w donicy…
Co jeszcze z minusów…

Oczywiście od tego powinienem w ogóle zacząć. Duże drzewa cytrusowe po paru latach mogą zająć dość pokaźną część pomieszczenia w którym bytują…

Zawsze oczywiście można przycinać, ale jeśli dysponujesz ograniczoną ilością miejsca kup sobie lepiej miniaturowe drzewko cytrusowe i trzymaj je na oknie…

duże drzewko cytrusowe kumkwat

Kliknij tutaj, aby kupić kumkwat na prezent.

Ile kosztują duże cytrusy? Cena

“Małym” minusem dużych drzew cytrusowych jest ich cena. Czasem trzeba wysupłać parę tysięcy złotych, jednak przy odrobinie szczęścia można kupić półtorametrowe drzewo już za parę set PLN.

Ceny mogą przerażać, ale pomyśl ile czasu musiałbyś czekać, aby wyhodować takiego pokaźnego cytrusa z grubym pniem, obsypanego dziesiątkami owoców.

Duże drzewa cytrusowe w doniczce są niewygodne do przenoszenia i transportu przez ich rozmiary i wagę. Jest to oczywiście jakiś minus ale pamiętajmy, że cytrusy nie lubią gdy zmieniamy ich miejsce bytowania. Nie kupujmy ich na pewno na prezent, chyba że nie są one niespodzianką i jest to prezent chciany i oczekiwany.

Jak widzimy widoczne są plusy uprawy dużych krzewów jak i parę minusów, ale jak to ktoś powiedział – ważne aby te minusy nie przysłoniły nam plusów 🙂

Mi na przykład nie przysłoniły, dlatego zachęcam do kupna  i posiadania takich olbrzymów w domu. Cytryna ze swojego drzewa będzie smakować na pewno bardziej wyjątkowo.

Andrzej Ptak

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów